$
ספורט ישראלי

הטרמפיסטים

יו"ר התאחדות לכדורגל רוצה להיות ראש העיר של פתח תקווה, שרת ספורט רוצה פרסום, בעלים של קבוצה א' רוצה להיפטר ממנה ובעלים של קבוצה ב' רוצה להיות שמעון מזרחי של הכדורגל. כל אחד מנצל את המצב המקרטע של הכדורגל לטובתו האישית

יובל לידור 09:2724.04.12

טרמפיסט (מתוך מילון עברי־עברי): נוסע חינם, נוסע מזדמן, טייל; מצטרף, מנצל הזדמנויות

 

אירועי האלימות בשבועות האחרונים בכדורגל הישראלי העמידו במוקד כמה דמויות שמצויות באור הזרקורים של הספורט הכי מתוקשר במדינה. ההתנהלות של אותם אנשים בימים כתיקונם אינה זוכה לכותרות גדולות מחוץ לעמודי הספורט, אבל כשהכדורגל מתמוטט הוא עובר לפריים טיים ואז כל ההתנהלות משתנה.

 

 

לימור לבנת. אם לבנת תיכנס לתרדמת מיד לאחר שהאלימות תדעך והמצלמות יסתלקו, היא תיזכר כזו שברברה ולא נקפה אצבע לטובת הכדורגל הישראלי ותרבות הספורט במדינה. לימור לבנת. אם לבנת תיכנס לתרדמת מיד לאחר שהאלימות תדעך והמצלמות יסתלקו, היא תיזכר כזו שברברה ולא נקפה אצבע לטובת הכדורגל הישראלי ותרבות הספורט במדינה. צילום: יובל חן

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת

 

לפני שלוש שנים, כאשר לימור לבנת יצאה מחדרו של ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו במשכן הכנסת, ממש רגע אחד אחרי שמונתה לתפקיד שרת התרבות והספורט, אמרה: "נתניהו הגדיר את התרבות כתחום מוביל בממשלתו. בנסיבות האלה, אני מרוצה ממה שקיבלתי".

 

בדיוק כמו בציטוט שלמעלה, לבנת לא ספרה את נושא הספורט במשרדה במהלך חודשיה הראשונים. עד כמה היא לא ספרה? מספיק שאזכיר ששרת הספורט התמהמהה חודשים ארוכים עם מינוי יושב ראש המועצה להסדר ההימורים בספורט. מיד לאחר אירועי הדרבי זיהתה לבנת הזדמנות לקפוץ לשלולית של הכדורגל הישראלי ולהתחיל לטפל בסירחון כמבוגר אחראי. זה התחיל בכינוס דחוף של ישיבת חירום במועצת הספורט, אבל את הדיבידנדים התקשורתיים והפוליטיים התחילה השרה לגרוף מיד לאחר אירועי המושבה.

 

המתקפה המתוזמנת על אבי לוזון באירוע המכובד של פתיחת בית הנבחרות, מסיבת העיתונאים הדרמטית עם יו"ר הטוטו, והאיום בסגירת הברז הכלכלי של הכדורגל הישראלי הקנו ללבנת נקודות חשובות בסיבובים הראשונים של הקרב מול לוזון. אבל הנוק־אאוט הראשון הגיע בסוף השבוע האחרון: לבנת כבר שבועיים מפמפמת שצריך לעצור את הליגה, וכשלוזון החליט כך בשליפה כשהדם שלו עדיין מבעבע מהתמונות הקשות מווינטר, זה אומר שלבנת הורידה אותו לקרשים.

 

אבל את שרת הספורט שלנו נצטרך לבחון בעוד כמה שבועות ואולי חודשים. אם היא תצליח לשנות את מבנה ההתאחדות לכדורגל מהיסוד, להקים יחידה משטרתית מיוחדת שתטפל בהשלטת סדר באירועי ספורט בישראל, תביא להחמרת הענישה כנגד המתפרעים ביציע ועל כר הדשא, ובעיקר תביא להדחתו של אבי לוזון — היא תצא כמנצחת הגדולה. אם לבנת תיכנס לתרדמת מיד לאחר שהאלימות תדעךוהמצלמות יסתלקו, היא תיזכר כזו שברברה ולא נקפה אצבע לטובת הכדורגל הישראלי ותרבות הספורט במדינה.

 

 

אבי לוזון. במסיבת עיתונאים "דרמטית" הודיע לוזון שהוא סיכם עם נשיא ביהמ"ש המחוזי לשעבר בת"א, השופט (בדימוס) אורי גורן, על מינויו לתפקיד יו"ר בתי הדין. איך האמירה הזאת מסתדרת עם ההכרזה של לוזון שבתי הדין עצמאיים? לא מובן אבי לוזון. במסיבת עיתונאים "דרמטית" הודיע לוזון שהוא סיכם עם נשיא ביהמ"ש המחוזי לשעבר בת"א, השופט (בדימוס) אורי גורן, על מינויו לתפקיד יו"ר בתי הדין. איך האמירה הזאת מסתדרת עם ההכרזה של לוזון שבתי הדין עצמאיים? לא מובן צילום: ראובן שוורץ

 

יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון

 

מי שרוצה לדעת מה בדיוק האדון אבי לוזון חושב על אזרחי ישראל שמשוכנעים שהוא כשל בתפקידו, יכול היה להבין זאת היטב מהמעשה שלו בסוף השבוע האחרון: לוזון התייצב, פעם נוספת, באימון של מכבי פ"ת וערך שיחת מוטיבציה לשחקנים ולצוות המקצועי רגע לפני משחק הדרבי שהיה אמור להיות משוחק בשבת האחרונה.

 

הוא ממשיך להגיע בכל שבת למשחקי מכבי פ"ת מקבוצת הילדים דרך הנוער ועד לבוגרים. במעשיו הוא מאותת שהדבר הראשון שמעניין אותו באמת זה לא להיות ראש ממשלת הכדורגל אלא להיות יו"ר חוג האוהדים של מכבי פ"ת.

 

במסיבת עיתונאים "דרמטית" הודיע לוזון שהוא סיכם עם נשיא ביהמ"ש המחוזי לשעבר בת"א, השופט (בדימוס) אורי גורן, על מינויו לתפקיד יו"ר בתי הדין. איך האמירה הזאת מסתדרת עם ההכרזה של לוזון שבתי הדין עצמאיים? לא מובן. גם השליפה השנייה ממסיבת העיתונאים (הקמת הוועדה בראשות יעקב שחר) מעידה עד כמה לוזון מצוי בלחץ וחרד לתדמיתו הציבורית. לוזון הרי רואה את עצמו כמועמד לתפקיד ראש העיר פ"ת בבחירות הקרובות בסוף 2013 ושמו הטוב מונח כעת על כף המאזניים. עד כמה לוזון בלחץ? לפני שנתיים יעקב שחר התפטר מהנהלת ההתאחדות לכדורגל תוך מתן הסברים שהוא לא יושב בפורום שאינו עצמאי בחשיבתו. אז, הרקע להתפטרות היה השינוי במבנה "ליגת לוזון", ומאז כף רגלו של שחר לא דרכה במשרדי ההתאחדות.

 

עוד לפני שיחידת החקירות של משטרת ישראל "להב 443" תקבל החלטה לגבי מעורבותו לכאורה של לוזון בפרשת הכדור המרכזי, הוא יצטרך להתמודד מול הסכינים הנשלפות של חלק מחברי הנהלת ההתאחדות לכדורגל ובעיקר מול הביקורת הציבורית. במשפחת לוזון צריכים לכנס ישיבה דחופה ולקבל החלטה מכרעת מה יותר חשוב כעת: הישארותה של מכבי פ"ת בליגה או הסיכוי של אבי להיות ראש העיר הבא של פ"ת.

 

 

אלי טביב. טביב עשה ניצול ציני בשעה הקשה שעוברת על הכדורגל הישראלי, ושיגר לתקשורת הודעה שבה הכריז על רצונו למכור את הפועל. הקשר שהוא בנה בין החלטתו הדרמטית לבין האלימות במגרשים והמחאה של אוהדי הפועל נגדו בחודשים האחרונים הוא עלבון לאינטליגנציה אלי טביב. טביב עשה ניצול ציני בשעה הקשה שעוברת על הכדורגל הישראלי, ושיגר לתקשורת הודעה שבה הכריז על רצונו למכור את הפועל. הקשר שהוא בנה בין החלטתו הדרמטית לבין האלימות במגרשים והמחאה של אוהדי הפועל נגדו בחודשים האחרונים הוא עלבון לאינטליגנציה צילום: ראובן שוורץ

 

הבעלים של הפועל ת"א, אלי טביב

 

כל מי שמכיר מעט את המורשת של איש העסקים אלי טביב בכדורגל הישראלי, היה יכול להבין כבר בקיץ הקודם מתי יגיע הרגע שבו הוא יחפש קונה להפועל ת"א. הרגע הזה הוא הזמן שבו טביב צריך להכניס את ידו לכיס ולהביא כסף מהבית וערבויות מהבנק כדי שהפועל ת"א תמשיך להיות קבוצת צמרת, שנלחמת על תארים ומכוונת להצלחה בזירה האירופית. בשביל הדבר הזה צריך סגל שחקנים רחב ואיכותי, וזה משהו שעולה כ־10 עד 20 מיליון שקל מעבר להכנסות השוטפות השנתיות של הפועל ת"א כמועדון.

 

טביב עשה ניצול ציני בשעה הקשה שעוברת על הכדורגל הישראלי, ושיגר לתקשורת הודעה שבה הכריז על רצונו למכור את הפועל. הקשר שהוא בנה בין החלטתו הדרמטית לבין האלימות במגרשים והמחאה של אוהדי הפועל נגדו בחודשים האחרונים הוא עלבון לאינטליגנציה. לפני חודשיים נזרק רימון עשן לבית שבו התגוררו אשתו ובתה — טביב בחר אז להישאר עוד חודש במיאמי ולא הזדרז להגיע לישראל, להתייצב לעדות במשטרה כדי לסייע בחקירה ולמגר את האלימות.

 

המאבק המתנהל בין אוהדי הפועל לבין טביב הוכרע כבר מזמן ואינו קשור לאלימות. טביב ינטוש את המועדון בסופו של דבר. השאלה כמה חורבן ואדמה חרוכה הוא ישאיר למי שיבוא אחריו. את הפועל כפר סבא עד היום מנסים לשקם מהריסות טביב.

 

 

יעקב שחר ואבי לוזון. שחר צפוי להפוך כעת לשמעון מזרחי של הכדורגל הישראלי, והשאלה הגדולה היא האם הוא ינהג כמו היו"ר של מכבי ת"א וידאג קודם לאינטרסים הצרים של קבוצתו, או שאולי יהיה מוכן להתגייס למאבק של הצלת הכדורגל הישראלי יעקב שחר ואבי לוזון. שחר צפוי להפוך כעת לשמעון מזרחי של הכדורגל הישראלי, והשאלה הגדולה היא האם הוא ינהג כמו היו"ר של מכבי ת"א וידאג קודם לאינטרסים הצרים של קבוצתו, או שאולי יהיה מוכן להתגייס למאבק של הצלת הכדורגל הישראלי צילום: ראובן שוורץ

 

הבעלים של מכבי חיפה, יעקב שחר

 

מי שעושה סיכום ביניים של אירועי האלימות בכדורגל הישראלי מגלה שהבעלים של מכבי חיפה, יעקב שחר, הוא זה שמעמדו התחזק לחיוב באופן הגדול ביותר מבין כלל הדמויות המרכזיות.

 

שחר, בשתיקתו המושכלת עד אתמול, הרוויח עוד הרבה נקודות אצל אלו שכבר שנים טוענים שהוא היחיד שמנהל מועדון כדורגל מקצועני בישראל. מי שהיה צריך עוד חיזוק לגבי הקלאסה של שחר קיבל אותה במסיבת העיתונאים שהוא כינס — שבה הוא קודם לכל עסק בעיקר, כלומר מינויו הצפוי של ראובן עטר למאמן מכבי חיפה, ורק לאחר מכן בהצעה, שלוזון הגיש לו לשמש כיו"ר ועדה שתגבש המלצות ובמיוחד תציל את עורו של יו"ר ההתאחדות.

 

שחר צפוי להפוך כעת לשמעון מזרחי של הכדורגל הישראלי, והשאלה הגדולה היא האם הוא ינהג כמו היו"ר של מכבי ת"א וידאג קודם לאינטרסים הצרים של קבוצתו, או שאולי יהיה מוכן להתגייס למאבק של הצלת הכדורגל הישראלי מהאלימות, הפשיעה והתרבות הניהולית הרעה שחלחלה לכל חלקה בו. לפני עשר שנים הוביל שחר מהלך להקמת מינהלת ליגה, אבל עם הקטנוניות והפוליטיקה של הכדורגל הישראלי לא היה לזה סיכוי. עכשיו התנאים השתנו, כי בדיוק כמו שכתב שלום חנוך - "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x