$
ספורט עולמי

זה הכל בראש

בתרבות כדורגל מתוקנת, הכדורגלנים יותר חכמים מאנשים רגילים. זה מוכח מדעית. מה זה אומר על הכדורגל בישראל?

אוריאל דסקל 19:5208.04.12

כדורגלנים בכירים כנראה יותר חכמים מכם. החכמים ביותר גם מבקיעים ומבשלים הרבה יותר מחבריהם למגרש. כך הוכח במחקר. כן, ידוע שלכדורגלנים יש מסת שריר גבוהה יותר מהאדם הרגיל וגם אחוזי שומן פחותים בנוסף לרפלקסים בריאים יותר. אך על פי מחקר שפורסם במגזין PLoS One, גם היכולות

הקוגניטיביות של הכדורגלנים טובות יותר מאשר של "אנשים רגילים". זה אולי יפתיע את הציבור בישראל שנוהג להעביר דאחקות על הציטוטים של אלון מזרחי והאנגלית של שלומי ארבייטמן, אבל על פי החוקרים "הנתונים בידנו מראים שכדורגלנים חושבים יותר. המחקר הנוכחי עשוי להוביל לשינוי בכל הקשור לאיך שבוחרים ומגייסים כישרונות לקבוצות".

 

לפי החוקר פדראג פטרוביץ' ממוסד Karolinska בשטוקהולם, שבדיה, כדורגלנים יותר יצירתיים ומוציאים פתרונות במהירות גבוהה יותר מהאוכלוסייה הרגילה.

 

פטרוביץ' ועמיתיו ערכו מבחני אינטליגנציה ל-31 כדורגלנים ו-26 כדורגלניות לאורך חמישה חודשים ב-2007. השחקנים חולקו לקבוצות. בקבוצה אחת היו שחקנים מהליגה הראשונה בשבדיה והשנייה מהליגה השנייה. על פי הנתונים, רוב הכדורגלנים בליגה הבכירה היו בין 5% החכמים ביותר באוכלוסייה הכללית. הכדורגלנים בליגה השנייה הצליחו פחות במבחני האינטליגנציה אבל גם היו גבוה ביחס לאוכלוסייה הרגילה.

 

המחקר, לאחר מכן, עבר לבחון את התוצאות של השחקנים על המגרש. מ-2008 עד 2010 נספרו השערים והבישולים של הנחקרים. השחקנים החכמים ביותר, על פי התוצאות, היו אלה בעלי מספר השערים והבישולים הגבוה ביותר – בלי קשר לגילם או לעמדה שלהם במגרש.

 

"אנחנו יכולים לדמיין מצב בו המחקר שלנו עשוי לשמש כלי לפיתוח שחקני כדורגל חדשים ומוצלחים", אמר החוקר טורביורן וסטברג. "אנחנו צריכים לראות איך משפרים את היכולות הקוגנטיביות של הכדורגלן".

 

בקיצור, ככל שהכדורגלן יותר חכם, כך הוא יותר טוב. תוצאות המחקר מצביעות על כך שקבוצות צריכות לבחון שחקנים צעירים לא רק על פי היכולות האתלטיות שלהם, אלא גם על פי היכולות הקוגניטיביות שלהם. המחקר הזה מאשרר תיאוריה חדשה יחסית לגבי מה הופך שחקן טוב לשחקן גדול. ה-X פאקטור הוא החיבורים במוח של השחקנים – אלו חיבורים שמתפתחים בעיקר בגיל הצעיר.

 

לפי ד"ר מארק ורטהיים, מומחה עולמי לקואורדינציה, העניין הזה הוא הדבר החשוב ביותר לכדורגלן. "התנועה של שחקנים, שינויי הכיוון שלהם, חשובים יותר מהמהירות", אומר ורטהיים. "רק צריך להסתכל על ליאו מסי. אולי הוא לא האיש הכי מהיר בעולם, אבל שינויי הכיוון שלו הופכים אותו לקטלני".

 

אז מהירות וכוח הם כישוריים פיזיים שפחות חשובים על המגרש מקואורדינציה. זה גם עשוי להסביר למה ברצלונה, הקבוצה הנמוכה ביותר באירופה. פשוט מפרקת את היריבות שלה. כן, שחקנים כמו צ'אבי, אנדרס אינייסטה, ססק פאברגאס, מסי ואפילו סרחיו בוסקטס, אולי לא מבורכים מבחינה פיזית, והם בטח לא הכי חזקים ולא הכי מהירים – אבל בגלל המוח שלהם הם שולטים בעולם הכדורגל.

 

אגב, מה כל זה אומר על היכולות הבינוניות של עם ישראל בכדורגל?

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x