$
ספורט עולמי

מי יכול להחליף את פפ?

במקרה הצורך, האם ברצלונה יכולה להחליף את גדול המאמנים שלה במאמן נוער? זה כנראה סביר יותר מלהביא מאמן גדול מבחוץ

אוריאל דסקל 18:1828.03.12

בברצלונה משוכנעים שהצליחו לשכנע את פפ גווארדיולה להישאר. אנדוני זוביזרטה, המנהל הספורטיבי, אמר כי "אנחנו משוכנעים שגווארדיולה יישאר". בעיתונים הקטלונים דווח כי המאמן סיכם את המשך דרכו ובניית הקבוצה מחדש עם הנשיא סנדרו רוסיי, וסגן הנשיא קרלס ויארובי אמר און רקורד: "פפ גווארדיולה יישאר".

 

עם זאת, המאמן בן ה־41 לא אישר את הישארותו בעונה הבאה, וייתכן מאוד שאם יזכה בגביע אירופה שלישי יעזוב לאתגר חדש. וזה פותח את השאלה הגדולה, מי יכול להחליף מאמן כמו גווארדיולה שהוביל את בארסה ל־13 תארים מ־16 אפשריים בשלוש שנים? ולא רק זה, הרי הוא הסמל הגדול של המועדון, השחקן הנערץ על צ'אבי ואנדרס אינייסטה - צוות הקשרים שמעצב את הקבוצה; הוא־הוא הבן הרוחני של האב הרוחני של המועדון,יוהן קרויף.  

 

"יש לנו רשימת מחליפים פוטנציאליים", אמר זוביזרטה. וקרויף עצמו ציין: "אני יודע מי יכול להחליף את גווארדיולה וכבר אמרתי למקורבים שלי מי זה".

 

אז, מי יכול להיכנס לנעליים המאוד גדולות של גווארדיולה?

 

זו'זה מוריניו ופפ גווארדיולה. הפורטוגלי קיבל הצעה לאמן את בארסה לפני פפ, אבל האווירה במועדון שונה כיום לחלוטין זו'זה מוריניו ופפ גווארדיולה. הפורטוגלי קיבל הצעה לאמן את בארסה לפני פפ, אבל האווירה במועדון שונה כיום לחלוטין צילום: איי אף פי

 

 

מוריניו? לא תודה

 

ראשית נחזור ל־2008, לימים שלפני מינויו של גווארדיולה. כיום ברצלונה במצב אחר לחלוטין מאשר היתה בו לפני מינוי גווארדיולה. אז, הקבוצה היתה לאחר כמה שנים ללא תואר והמשטר של ז'ואן לאפורטה היה חייב תואר - לקראת עונת בחירות. ההנהלה שקלה בכובד ראש למנות את ז'וזה מוריניו. מארק אינגלה, סגן הנשיא, אף נסע לליסבון לראיין את הפורטוגלי, שהכין עבורו מצגת פאוור פוינט בת 27 עמודים שבה הוא מציג את חזונו לברצלונה. בינתיים בקאטלוניה, יוהן קרויף, שהיה אז יועץ רשמי של ההנהלה, שכנע את לאפורטה שפפ הוא האיש המתאים לעבודה - אף שמעולם לא אימן קבוצת בוגרים. "מבחינת תארים, אי אפשר להגיד שום דבר נגד מוריניו", אמר קרויף הנערץ. "אבל לשחק כדורגל התקפי זה כבר הדבר הכי קשה במשחק". בסופו של דבר לאפורטה בחר בפפ - "בחירה אידיאולוגית". והשאר היסטוריה.

 

המשטר הנוכחי של בארסה לא במערכת יחסים טובה עם קרויף, אבל די בטוח להמר על כך שבבארסה מבינים שצריך מישהו שישחק עם הקבוצה את הכדורגל הנאמן לערכים שהפכו את בארסה לקבוצה הטובה בעולם, ולא פחות חשוב למותג הכדורגל המוביל.

 

מהצד השני, הנעליים של גווארדיולה הן הנעליים הגדולות ביותר בעסק כיום. האם אוזביו, המאמן של בארסה B, יכול להחליף אותו? ספק גדול. אולי אוסקר גארסיה, מאמן קבוצת הנוער של ברצלונה, עשוי להיכנס לנעליים של פפ. הוא רשם הצלחות נאות בקבוצות הצעירות. אגב לאפורטה, הוא מאמין שצ'אבי יחליף את גווארדיולה כמאמן. גווארדיולה יהיה הנשיא הבא של בארסה לפי לאפורטה.

 

 

גווארדיולה. האם עוזרו יכול להחליף אותו? יש לציין שד"ר ווטסון הוא לא בעל אותן איכויות של שרלוק הולמס גווארדיולה. האם עוזרו יכול להחליף אותו? יש לציין שד"ר ווטסון הוא לא בעל אותן איכויות של שרלוק הולמס צילום: אי פי אי

 

האם ווטסון יכול להיות שרלוק?

 

האם טיטו וילאנובה, העוזר של פפ, יכול להיות יורשו הטבעי - ממש כמו שבוב פייזלי היה מחליפו הטבעי של ביל שאנקלי בליברפול? ייתכן. עם זאת, יש לציין שד"ר ווטסון הוא לא בעל אותן איכויות של שרלוק הולמס. כלומר, לא בטוח שעוזר המאמן יכול להיות המאמן. בנוסף, נראה כי לא משנה לאן גווארדיולה ילך, הוא ייקח איתו את וילאנובה.

האם מרסלו ביאלסה, האיש שמוביל את אתלטיק בילבאו לעונה מרשימה, הוא האיש הנכון להחליף את פפ? לביאלסה יש מערכת יחסים מצוינת עם פפ. לפני קריירת האימון שלו, הקטלוני אף נסע כל הלילה מבואנוס איירס לרוסאריו כדי להיפגש עם ביאלסה. השניים דיברו זה עם זה על כדורגל במשך כמה שעות ובתום השיחה, כך אומרים, גווארדיולה קיבל החלטה להיות מאמן.

 

על פי דיווחים בספרד, מרסלו ביאלסה הוא גם הפייבוריט לתפקיד. עם זאת, ביאלסה הוא סוג של חולה שליטה, וכנראה לכל הנהלה של ברצלונה יהיה קשה לעבוד איתו.

 

לואיס אנריקה, מאמן רומא, הוא מועמד נוסף לתפקיד. בדיוק כמו גווארדיולה, גם אנריקה הוא קפטן לשעבר של בארסה ומאמן לשעבר של ברצלונה B. הוא מכיר את בארסה היטב, ורושם כיום עונה בסדר גמור בסריה A באווירה לא קלה בכלל. התקופה ברומא גם מעניקה לאנריקה ניסיון יקר, ולמרות זאת אין לו אותה ההילה של פפ.

מועמד נוסף, על פי הדיווחים בספרד, הוא אונאיי אמרי, מאמן ולנסיה. המאמן הספרדי תמיד מקיים מאבקים טקטיים מעניינים עם פפ.

 

ייתכן, אגב, שבשביל להחליף את גווארדיולה בכלל צריך שועל מנוסה. חוס הידינק וארסן ונגר יכולים להיחשב כמועמדים לגיטימיים לקבוצה בגלל הניסיון והידע שלהם בייצור קבוצות התקפיות. עם זאת, נראה שזה לא יקרה.

 

 

מרסלו ביאלסה. הפייבוריט להחליף את פפ. אוסקר גארסיה, מאמן הנוער של בארסה, גם ברשימת הפייבוריטים מרסלו ביאלסה. הפייבוריט להחליף את פפ. אוסקר גארסיה, מאמן הנוער של בארסה, גם ברשימת הפייבוריטים צילום: איי אף פי

 

לשחק עם זהות

 

בכל מקרה ברצלונה תעמוד בתום העונה הנוכחית, או אולי בתום העונה הבאה, בפני שאלה גדולה. מי יכול להחליף מאמן שמזוהה כל כך עם המועדון, שחידד את הזהות של ברצלונה והפך אותה לנשק הקטלני ביותר בעולם הכדורגל. ז'וזה מוריניו אמר שהזהות הזאת, ההסתמכות הזו על סגנון הכדורגל המובהק של המועדון שנלמד על ידי שחקניו מגיל 11, מאפשרת לשחקנים לשחק כפי שהם משחקים. "הם יכולים לשחק עם כיסוי עיניים", אמר עליהם מוריניו. "המערכת הכלל־מועדונית מאפשרת לצעירים לקפוץ לקבוצות הבוגרות יותר בקלות".

 

בסגל הנוכחי, רוב שחקני הבית התאמנו אצל פפ גווארדיולה. הם מכירים את שיטות האימון, הסגנון והטקטיקה ולכן קל להם יותר לעבור ממחלקת הנוער לקבוצה הבוגרת.

 

מוריניו ציין ש"גווארדיולה עשה בחירה טובה כשהחליט ללכת על פפ ולא עליי", וכי "פפ הוא המאמן הטוב ביותר עבור ברצלונה". הוא גם אמר כי "אני מקווה שפפ יישאר מאמן ברצלונה לנצח". אבל פפ לא יישאר בבארסה לנצח, וזה ברור. השאלה כעת היא האם יישאר עוד עונה? ובמקרה שהוא עוזב, האם יצליחו בברצלונה לשמור על האיזון הזה שהופך אותה לקבוצה הטובה בעולם תוך כדי שמירה על עקרונות המועדון ביום שאחרי פפ? הרבה תלוי באיכות המחליף, והאם הוא יגיע מתוך המערכת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x