$
ספורט ישראלי

כמה עולה הפועל ת"א?

אלי טביב במשא ומתן למכירת הפועל תל אביב. המספרים מראים שהבעלים יהיה חייב למכור את הקבוצה אם הוא לא רוצה להביא כסף מהבית. בימים האחרונים קיים משא ומתן עם קונים פוטנציאלים. לידי "כלכליסט" הגיעו עיקרי התוכנית של ניר ענבר, המנכ"ל לשעבר, לפיה הפועל יכולה להפוך להצלחה מקצועית ומסחרית. התוכנית הוצגה למשקיעים שהביעו עניין

אוריאל דסקל 18:5314.03.12

בימים האחרונים הפועל תל אביב מתחילה להזכיר את בעל זבוב. השטח במגרש האימונים מלוכלך ומוזנח, הבעלים אלי טביב היה מעורב לכאורה בתקרית אלימה עם אוהד בן 17, השחקנים הגיבו באלימות מילולית ופיזית על ההפסד בדרבי התל אביבי, האוהדים גם. לזה מתווספים צילומי הזובור המכוער שעשה וואליד באדיר בעמרי קנדה ואת העובדה שיעקב הלל, הסקאוט/מנהל, עשוי לעזוב ובכך להותיר את המועדון ללא דמות ניהולית. ללא מבוגר אחראי שחקני הפועל, שעל פי גורם בקבוצה לא תמיד מקבלים משכורות בזמן לחוצים מהעתיד - וזה משפיע גם על היכולות שלהם. ואולם, יש אור בקצה המנהרה.

. .

 

7 מיליון יספיקו לרוכש?

 

כמה גורמים הביעו עניין בהפועל תל אביב. אלי טביב דרש, עוד לפני תחילת משא ומתן, 20 מיליון שקל. עד מהרה ירד ל־18 מיליון — אבל ייתכן שיקבל אפילו הצעה של פחות מ־12 מיליון. טביב, התחייב בקיץ האחרון לשלם למוני הראל 6 מיליון שקל עבור 50% מהקבוצה. ולכן הוא עשוי ללכת גם אם יבטיחו לו 7 מיליון שקל. אחרי הכל, תשואה של 16% בשנה זה לא רע.

 

מהפועל תל אביב נמסר ש"הקבוצה אינה למכירה" וש"מי שמפיצים את השמועות האלה הם גורמים אינטרסנטיים שרוצים להשתלט על הקבוצה". וגם ש"צר לנו לאכזב אותם אבל טביב יישאר בהפועל עוד שנים רבות, וכבר בימים אלה הוא עובד על העונה הבאה".

 

אך ייתכן מאוד שדווקא בגלל התכנונים לשנה הבאה, טביב יעזוב. המספרים מראים שהקבוצה תאבד את רוב הרזרבות שלה מליגת האלופות, ובנוסף לכך, יש תביעות נגד הקבוצה על סך של יותר מ־40 מיליון שקל - תביעות שנובעות ממוסר תשלומים ומסכסוכים עם שחקנים, סוכנים וגורמים אחרים. לאחרונה נודע שאדידס, שהיתה אמורה להיות נותנת חסות הלבוש של הפועל בעונה הבאה, החליטה לוותר על העניין בגלל חשש מהתדמית שנדבקה למועדון בתקופתו של טביב וגם, בין השאר, בגלל חובות של 150 אלף שקל לחברת MGS, יבואנית דיאדורה וקאפה בישראל, ספונסרית הלבוש הנוכחית.

 

כאמור, הרזרבות של הפועל ת"א מקמפיין ליגת האלופות בעונה שעברה עמדו בתחילת העונה על 20.5 מיליון שקל. על פי הבקרה התקציבית, הקבוצה אמורה לסיים את העונה ברווח תפעולי בזכות הכספים הללו. צפי ההכנסות של הקבוצה העונה עומד על 56 מיליון שקל. הוצאות הקבוצה, בעיקר על שכר שחקנים ורכש, עומדות העונה על כ־70 מיליון שקל. כך שמהרזרבות יועברו כ־14 מיליון שקל לכיסוי ההפסד התפעולי - וזאת מבלי לחשב את ההפסדים הכספיים מקנסות שהקבוצה חייבת לשלם על עבירות משמעת, תשלום פיצויים למפוטרים, או אובדן הכנסה מהמשחקים ללא קהל.

 

בכל מקרה, גם אם הקבוצה תרשום הכנסה בתום העונה של 49 מיליון שקל במקום 56 מיליון, היא אמורה לסיים אותה מאוזנת. וזה אומר שאלי טביב לא יכניס ידו לכיס עבור הקבוצה. עדיין.

 

הנתק לא מאפשר

 

הבעיה הגדולה מבחינתו של טביב היא העונה הבאה. בעונה טובה, הפועל תל אביב יכולה להכניס 14 מיליון שקל ממכירת מנויים וכרטיסים, עוד כ־8 מיליון שקל מהופעה בגביע אירופי, 3.5 מיליון שקל נוספים מחסויות ובערך 6 מיליון שקל מההתאחדות לכדורגל. עם זאת, הנתק בין האוהדים לטביב אינו מאפשר לקיים את הפועל תל אביב כקבוצה תחרותית.

 

הקהל כבר מדבר על החרמת הקבוצה בבלומפילד, מה שאומר אובדן הכנסה כביר, כשההכנסה עשויה לרדת ביותר מ־50% (מ־14 ל־7 מיליון שקל). בנוסף, ההכנסה מאופ"א תלויה בעיקר בהישגי הקבוצה, שכיום לא נראית טוב מבחינה מקצועית. כך שכבר כעת טביב עומד בפני הכנסות מופחתות בהרבה. וזה מבלי לדבר על הספונסרים שלא מצטרפים והקיימים שעשויים לנטוש.

 

כדי לעמוד ביעד התקציבי, טביב יצטרך למכור שחקנים (מה שיוביל להיחלשות נוספת של הקבוצה). תקציב השכר בעונה הבאה יעמוד על כ־25 מיליון שקל על פי החוזים וההתחייבויות לעונה הבאה. גם אם מכירת שחקנים סיטונאית תתקיים, עדיין - על פי חישוב הוצאות שכר, משחקים, אימונים והנהלה (שלא לדבר על מינוי בעלי תפקידים כדי לקבל רישיון מאופ"א) – טביב יצטרך להביא מהבית 4 מיליון שקל לפחות בעונה הבאה. אלו סכומים שספק אם ירצה לשלם - ולכן יעדיף למכור.

 

על פי מספר גורמים, ישנם כמה אנשים וקבוצות שמעוניינים בקבוצה. דניאל יאמר, הבעלים של מכבי נתניה, הוא אחד מהם. ויש גורמים נוספים שמייצגים משקיעים בארץ ובחו"ל. האוהדים, אגב, טוענים שיש להם משקיע משלהם.

 

יש בסיס להצלחה

 

ניר ענבר - מנכ"ל הקבוצה לשעבר ובוגר פיפ"א מאסטרס, קורס ניהול כדורגל מתקדם - ניסה לבנות את הפועל תל אביב כמועדון הישגי ברמה הישראלית והאירופית וגם רווחי, אך לטענתו נתקל בבעלים עקשן וחסר סבלנות ובעקבות חילוקי דעות עזב אחרי פחות מחצי שנה. עם זאת, ענבר עדיין מאמין שאפשר להפוך את הפועל לארגון מוצלח, ולכן גם פנה למשקיעים והציג בפניהם תוכנית מדוקדקת לרכישת הפועל והפיכתה לקבוצה הישגית ואף רווחית.

 

ההצלחה אפשרית כיום במיוחד לאור ההצלחות של FC באזל ואפואל ניקוסיה, קבוצות קטנות שבזכות עבודה מקצועית הפכו לגופים רווחיים - זאת למרות אקלים פיננסי בעייתי בליגות הכדורגל שלהן.

 

בבסיס התוכנית של ענבר יש שיתוף פעולה עם האוהדים שהם "השותף העיקרי". הפועל, יש לזכור, נהנית מנאמנות יוצאת דופן של אוהדים המתבטאת בקביעות במכירת המינויים הגדולה ביותר בישראל מדי שנה. מדובר גם על "חביבת התקשורת" - הקבוצה שזוכה לסיקור המשמעותי ביותר - ועל קבוצה מעיר צעירה ודינמית. בנוסף, מדובר על קבוצה שבעיני העולם, לפחות, מקדמת ערכים ישראליים ליברליים כגון דו־קיום.

 

לקבוצה כמה נכסים מוחשיים - בעיקר שחקנים, שיכולים להביא הכנסה נאה בעתיד. עם זאת, מחלקת הנוער במצב בעייתי וצריכה השקעה רבה לאורך זמן כדי להפוך לאחת ממחלקות הנוער הטובות בישראל. מחלקת נוער איכותית מייצרת שחקנים לקבוצה הבוגרת (מה שחוסך כסף בטווח הארוך) וגם נכסים שאפשר למכור (מכבי חיפה הכניסה עשרות מיליונים ממכירת שחקני נוער).

 

 

אלי טביב. הספונסרים מתרחקים אלי טביב. הספונסרים מתרחקים צילום: ראובן שוורץ

 

הנכסים הבלתי מוחשיים הם אלו שהופכים את הקבוצה לנכס ששווה כמה מיליונים. אחד מהם הוא דירוג אופ"א (מקום 64 כיום, מעל קבוצות כגון אסטון וילה, הרטה ברלין, רוזנבורג, אולימפיאקוס פאלרמו ועוד); מפעלות החינוך שלה (כיום גוף עטור פרסים אשר מנותק מהמועדון עצמו); הבית האדום (אקדמיית הקבוצה במקווה ישראל); וכאמור, הנכס החשוב ביותר, הקהל הנאמן.

 

מבחינת הכנסות מחסויות - ברגע שבעיית התדמית תיפתר, אפשר יהיה לרשום הכנסות נאות ביותר הגבוהות בהרבה מ־3.5 מיליון השקלים שמכניסה הפועל תל אביב כיום. גם בשוק העברות השחקנים הפועל תל אביב יכולה להרוויח הרבה יותר בטווח הארוך וגם ליהנות מהכנסה גבוה ב־50% ממכירת כרטיסים/מינויים.

 

הנכס הלא מוחשי המשמעותי ביותר מבחינת הרוכשים הפוטנציאליים הוא "סטטוס המושיע" - ובקבוצה הכי מסוקרת בארץ מדובר בנכס תדמיתי אדיר. בגלזגו ריינג'רס, שפשטה רגל, מדברים על קבוצת "האבירים הכחולים" שיצילו את הקבוצה מאובדן פיננסי וייתכן מאוד שכל קונצרן שירכוש את הקבוצה מאלי טביב יכונה קונצרן "האבירים האדומים". וזה רק בתנאי שישתפו פעולה עם האוהדים.

 

סטטוס "המושיע", לצד עבודה עם האוהדים, מבטיח את היכולת של המשקיע לעבוד לטווח הארוך וכתוצאה מכך לזכות בחשיפה רבה, קשרים רבים בישראל ואירופה ותדמית חיובית. זה עשוי להוביל להפיכת הקבוצה למאוזנת מבחינה כלכלית ואף רווחית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x