$
ספורט עולמי

האם פפ גווארדיולה ימשיך בבארסה?

בעונתו הרביעית, אחרי זכייה ב־13 מ־16 גביעים אפשריים, עומד המאמן המבריק פפ גווארדיולה בפני תחושת מיצוי בברצלונה. האם זה אומר שהקיץ הוא ישנה מיקום, או פשוט יבנה את הקבוצה מחדש? זו כנראה השאלה שהכי מעניינת את תעשיית הכדורגל

אוריאל דסקל 22:3407.03.12

בשבוע שעבר יצאה הנהלת ברצלונה בהודעה מתחננת לתקשורת האנגלית, הספרדית והאיטלקית. טוני פריצ'ה, דובר הקבוצה, ביקש מהעיתונאים להפסיק את הדיון סביב עתידו של פפ גווארדיולה, שמסיים את חוזהו בברצלונה בקיץ ומקושר למעבר לצ'לסי, אינטר, ארסנל, נבחרת אנגליה ואפילו מנצ'סטר יונייטד. "מה שגווארדיולה מבקש זה לעבוד בשקט", אמר הדובר לערוץ 8TV. "זה נורמלי עבור מישהו שעבד ברמה גבוהה בארבע השנים האחרונות לחשוב על עתידו - לא צריך לעשות מזה סיפור". אוהדי ארסנל חשבו שההודעה של פריצ'ה מצחיקה. הרי היתה זו ברצלונה שבמשך שנתיים כמעט לחצה דרך העיתונות על ססק פאברגאס לעזוב את ארסנל לטובתה, ובסוף זה עבד, כאמור.

 

אם נשים את הצביעות הקלאסית של ברצלונה בצד, הלחץ על פפ גווארדיולה כיום הוא באמת ענק - ולא רק מפני שהוא מאמן של אחת הקבוצות הגדולות והעשירות בעולם ומקושר למעבר לתפקיד בקבוצות גדולה אחרות.

 

 

ליאו מסי וצ'אבי. השחיקה מורגשת אבל פפ גווארדיולה רוצה להיות המאמן השני בכל הזמנים שזוכה בשלוש אליפויות אירופה ליאו מסי וצ'אבי. השחיקה מורגשת אבל פפ גווארדיולה רוצה להיות המאמן השני בכל הזמנים שזוכה בשלוש אליפויות אירופה צילום: רויטרס

 

מחלת "השנה השלישית"

 

נתחיל באתגר הגדול ביותר שלו, אתגר "השנה השלישית": על פי המאמן ההונגרי הדגול בלה גוטמן, "זה קטלני" עבור מאמן להישאר יותר משלוש שנים במועדון. לדבריו, שחקנים עשויים להשתעמם ולהיות אדישים בקשר ליריבים, שבמקביל מפתחים אסטרטגיות טובות יותר נגדם. ישנם מאמנים מיוחדים שמצליחים להישאר במועדון יותר משלוש שנים, אבל נראה שלגוטמן יש נקודה במובן זה ששלוש שנים הן חיי המדף של קבוצה גדולה.

 

ריאל מדריד הגדולה זכתה בחמש אליפויות אירופה בשנים 1956–1960, אבל על פי ג'ונתן ווילסון, סופר הטקטיקה הבריטי, "זה מפני שהקבוצה התפתחה באופן תמידי כך שבגמר 1960 שיחקו רק ארבעה שחקנים שהיו בלבן בגמר 1956". לקבוצה גם היו ארבעה מאמנים שונים בתקופה זו.

 

עם זאת, חוק שלוש השנים חל על אייאקס (שלוש אליפויות אירופה רצופות בין 1971 ל־1973 עם שני מאמנים) ועל באיירן מינכן (1974–1976). מילאן של אריגו סאקי זכתה בשתי אליפויות אירופה רצופות (1989–1990), וגם ליברפול של בוב פייזלי או נוטינגהאם פורסט של בראיין קלאף לא הצליחו להחזיק מעמד יותר משלוש שנים יחד.

 

הסיבות לכך, לפי ווילסון, הן: "קבוצות המתבססות על מערך טקטי מובנה שמעניק להן יתרון דורשות מהשחקנים מחשבה בלתי פוסקת - גורם שוחק מנטלית. הלחץ - אפיון טקטי של רוב הקבוצות הגדול - הוא שוחק מבחינה פיזית". בנוסף, שחקנים שעובדים וחיים עם שחקנים אחרים במשך שלוש שנים עשויים לעלות אחד לשני על העצבים. וישנו גם את עניין תחושת המיצוי והרעב: אחרי שזכית בשלושה תארי אליפות רצופים, האם הרביעי באמת כזה חשוב?

 

הפתרון של גוטמן לשחיקה הזו היה להמשיך לנוע מעבודה לעבודה (ולאסוף מענקי חתימה גדולים יותר בכל החתמה). הפתרון של אלכס פרגוסון לשחיקה הוא אחר: השארת גרעין שחקנים נאמנים שתמיד נראים כמחוסנים בפני אדישות, והחלפת הצוות המסייע ברגע שהוא מרגיש שמדובר בשחקנים שחוקים או שאננים. כך בנה ופירק אלכס פרגוסון את מנצ'סטר יונייטד במשך 25 שנה.

 

 

פפ גווארדיולה. אריגו סאקי משוכנע שגווארדיולה יעזוב. "פפ החליט לעזוב לפני שנתיים, הוא היה לחוץ מדי. הצעתי לו לא לעזוב או לפחות לחשוב פעמיים לפני שהוא עושה זאת, אבל כיום הלחץ הזה עדיין מהדהד במוחו. הוא לא יוכל להתמודד עם לחץ כזה עוד זמן רב". פפ גווארדיולה. אריגו סאקי משוכנע שגווארדיולה יעזוב. "פפ החליט לעזוב לפני שנתיים, הוא היה לחוץ מדי. הצעתי לו לא לעזוב או לפחות לחשוב פעמיים לפני שהוא עושה זאת, אבל כיום הלחץ הזה עדיין מהדהד במוחו. הוא לא יוכל להתמודד עם לחץ כזה עוד זמן רב". צילום: איי אף פי

 

מלחמת ההתשה

 

בכל מקרה, ברצלונה זכתה בשלוש אליפויות ובשתי אליפויות אירופה תחת גווארדיולה. לקראת סיום העונה הרביעית שלו במועדון, בארסה בדרך לרבע גמר ליגת האלופות ויכולה לזכות בגביע הספרדי, אבל מפגרת בהרבה מאחורי ריאל מדריד. האם היא נשחקה? ייתכן. תוצאות החוץ שלה בלה־ליגה מאכזבות, ומלחמת ההתשה מול ז'וזה מוריניו של ריאל מדריד כנראה גם כן עושה את שלה.

 

אריגו סאקי משוכנע שגווארדיולה יעזוב. "פפ החליט לעזוב לפני שנתיים, הוא היה לחוץ מדי. הצעתי לו לא לעזוב או לפחות לחשוב פעמיים לפני שהוא עושה זאת, אבל כיום הלחץ הזה עדיין מהדהד במוחו. הוא לא יוכל להתמודד עם לחץ כזה עוד זמן רב".

 

ניתן היה לראות סימני שחיקה כבר בקדם־העונה. גרהאם האנטר, שכתב את הספר "Barca: The Making Of the Greatest Team in The World", טוען כי "אימוני קדם־העונה הנוכחית היו הכי פחות אינטנסיביים ומאורגנים בשלוש השנים האחרונות". אימונים בוטלו בגלל החום, שחקני בארסה התעסקו רבות במחויבויות השיווקיות של המועדון ברחבי העולם, וגווארדיולה עצמו התעסק באובססיביות בבחינת מערכים חדשים כדי להתמודד עם הקבוצות, שבמשך שלוש שנים התעסקו בעיקר באיך לעצור את הקבוצה שלו. רק בינואר שיחק גווארדיולה לראשונה עם אותו הרכב שני משחקים רצופים.

 

גווארדיולה עצמו שחוק אחרי 13 תארים מ־16 אפשריים בשלוש השנים האחרונות, אבל הוא רוצה להיות האיש השני בכל הזמנים שזוכה באליפות אירופה שלוש פעמים. אם יעשה זאת, סביר מאוד להניח שיעזוב את בארסה לאתגר חדש.

 

 

פפ גווארדיולה. המלחמות עם ז'וזה מוריניו שוחקות אבל גם ניצחונות 7-0 נגד דפורטיבו שקרכלשהו פפ גווארדיולה. המלחמות עם ז'וזה מוריניו שוחקות אבל גם ניצחונות 7-0 נגד דפורטיבו שקרכלשהו צילום: איי אף פי

 

פינוי־בינוי?

 

על פי השמועות האחרונות בספרד, פפ נפגש עםנשיא בארסה, סנדרו רוסיי, והסכים באופן עקרוני להמשיך עם הקבוצה עוד שנה אחת ואז לצאת לשנת שבתון. כדי להישאר, אגב, גווארדיולה דורש בנייה מחדש של הקבוצה.

 

לפי EcoDiario, גווארדיולה רוצה להעביר את הקבוצה "מהפכה", קצת כמו אלכס פרגוסון. כשהוא מונה למאמן הקבוצה ב־2008 הוא שינה דברים במהירות: דקו רונלדיניו וסמואל אטו הועזבו מיידית או בתוך שנה (במקרה של אטו), ושחקנים כגון ג'רארד פיקה, סרחיו בוסקטס, פדרו, דני אלבס ואחרים הועלו במחלקת הנוער לסגל הבוגרים, או הצטרפו מקבוצה אחרת.

 

וכעת, אחרי כמה שנים עם סגל דומה פחות או יותר - גווארדיולה, אם יישאר, כאמור, דורש לשנות את הסגל שוב. לפי הדיווחים, שחקני בארסה מסתובבים כעת עם שלט "למכירה" על הגב. שחקני נוער צפויים לעלות לבוגרים ושחקנים כגון פדרו, דויד וייה, דני אלבס, קרלס פויול, ג'רארד פיקה ואחרים עשויים למצוא את עצמם בחוץ, עבור סכומים שיאפשרו בנייה מחדש עם שחקנים כגון גארת' בייל מטוטנהאם, טיאגו סילבה ממילאן, חאבי מארטינס מאתלטיק בילבאו, אוריול רומיאו מצ'לסי, ויקטור רואיס וג'ורדי אלבה מוולנסיה ואחרים. גם רובין ואן פרסי מארסנל מועמד. הבנייה החדשה, מאחר שברצלונה עדיין מתקשה לסיים מאוזנת מבחינה פיננסית, צריכה להיעשות על ידי מכירת שחקנים, כאמור. בקיצור, הרבה מאוד עבודה.

 

בכל מקרה, אנדוני זוביזרטה, המנהל הספורטיבי של בארסה, משוכנע שגווארדיולה יחתום על חוזה חדש. "אני מאמין שהוא יעשה זאת", אמר שוער בארסה לשעבר, והוסיף: "אבל יש לנו רשימה של מועמדים פוטנציאליים". מי יכול להחליף את גווארדיולה בכלל? זו כבר שאלה לכתבה אחרת.

 

את האופציות של פפ גווארדיולה לשנה הבא -ניתן לראות כאן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x