$
ספורט ישראלי

החלה המערכה על עתיד הכדורגל

הסיפור של הפועל כפר סבא מלמד מה עומד לקרות להפועל תל אביב ומה יכול לקרות לכל קבוצה בישראל. הגיע הזמן לחקיקה שתנקה את הכדורגל

שי גולוב 20:3619.01.12

רבות נכתב על עוצמתו החברתית של הספורט ויכולתו לחזות תהליכים חברתיים. היה נדמה שהפעם קצת פישלנו. התחושה הייתה שקולות המחאה החברתית ששטפה את ישראל ואירופה בצורות שונות, דילגה כמעט באופן מוחלט מעל הספורט בישראל.

 

למרות שלא יצאנו בהמונינו לרחובות, התחלנו לאט

לאט עוד להביע מורת רוח. ראינו פחות ופחות פנים מוכרות ביציעים. האמיתה הפיזיקלית שכל מערכת חזקה כעוצמת החוליה החלשה שבה, הוכיחה לנו שדברים כן משתנים, ולא בהכרח לחיוב. יציעי המועדונים הגדולים תמיד יהיו גדושים ביותר צופים אבל מועדוני ה"גל השני" היו אמורים לסמן את חוסנו של הכדורגל הישראלי. והעדר הקהל באותן קבוצות מראה את השבר הגדול.

 

הפועל כפר סבא, מועדון הכדורגל שאותו אני אוהד, מבליח מעת לעת לקראת סוף העונה בכתבות צבע על סיכוייו לשוב לליגת העל. למועדון שם מכובד דיו בפנתיאון בכדורגל הישראלי, בזכות עברו - שם שמספיק לכך שהוא לא ישקע לחלוטין לתהום הנשייה והשיכחה. למרות זאת הפועל כפר סבא, מביאה היום כמות צופים מעליבה. אם זה היה מועדון אחר, הייתי צוחק ואומר שכמות הצופים המגיעה למשחקים, לא שונה פעמים רבות מזו שמגיעה לתחרות של אחד המתנ"סים המקומיים. 

 

אבל היה זה המועדון שעזב את האוהדים, ולא להיפך. שנים קשות מאוד עברו על המועדון, והיה נדמה שעם עזיבת אלי טביב הן נסתיימו. התקווה שאחרי עזיבתו ניתן להקים קהילת האוהדים על בסיס העבר המפואר, החזיקה מעמד זמן קצר מאוד. גילינו שהתהליך שטביב העביר את כפר סבא, חוזר על עצמו בגרסה מעט שונה, אך כואבת באותה מידה. גילינו שהשיטה הפכה להיות מוכרתלאוהדי מועדונים רבים.

 

הפועל כפר סבא, אם אתם תוהים, שקעה לה בשנים האחרונות לקלחת אינסופית של סיפורים שהיו זוכים בקלות לפרק ב"אזור הדימדומים". עסקן מקומי אשר טען שבא להציל את המועדון, העביר אותו מאגודת הספורט הפועל כפר סבא, לידי "חברה לתועלת הציבור" אשר 100% מהמניות הינן בבעלותו. כל זאת בהסכמה אפרורית של נציגי האגודה. בעל המועדון הנוכחי אשר מתעקש לא להציג את ההסכמים שלו עם אותו עסקן מקומי. וישנו עוד סיפורים מסמרי שיער, הכוללים הבטחות שלא קויימו בנושאי נדל"ן, מינויים פוליטיים ועוד ועוד.

 

האמת היא שאת הסיפור של הפועל כפר סבא, יכולתי לכתוב על שלל מועדונים נוספים, בין אם זו הפועל רמת גן שאולצה לוותר על מגרשה הביתי, או הפועל פתח תקווה שפורקה בשיטתיות לאורך שנים, או מכבי נתניה ובית"ר ירושלים אשר בעליהן הן נוכחים-נפקדים. 

 

עכשיו העלילה המזרח תיכונית הזו הגיעה להפועל תל אביב.

 

כבר אמרתי לאוהדי הפועל תל אביב, שמה שקרה אצלנו עם מר טביב יחזור על עצמו אצלם. סיפרתי להם על מעשיו עם עזיבת המועדון מהשרון: על הלוואת הבעלים שבאמצעותה החזיר לעצמו את "השקעתו הכספית בקהילה", ועל זה שהוא לקח ציוד רב מהמועדון עצמו. אי אפשר לפרש זאת אלא כנקמנות באוהדים כי לא סגדו לטביב ולכספו.

 

לצערי, כמו במקרים רבים, רק מעטים הקשיבו, והרוב נהנו מההישגים המהירים שהגיעו בזכות נוכחות טביב במועדון, שרכש אותו עבור 4 שחקנים מצטיינים מהפועל כפר סבא. בינינו, למי יש כח שוב פעם להקשיב לנבואות זעם? אך הימים חלפו והגלגל התהפך, ובמהירות שיא נראה כי היסודות של הפועל תל אביב כמועדון הולכים ונאכלים.

 

יחד עם זאת, למרות שאוהדי מועדונים רבים פורקו מנכסיהם, לא היה כיסוי מספק למאבקם ולכאבם. הפעם יש סיכוי אמיתי שמעז ייצא מתוק.

 

מהומת האלוהים סביב טביב הובילה לסימון מטרה ברורה ביותר. הגוף שהיה צריך להתערב מזמן נכנס לפעולה: בית המחוקקים הרים את הכפפה. ח"כ יריב לוין, יחד עם הח"כים שי חרמש, דב חנין ואיתן כבל הניחו הצעת חוק שעשויה לשנות את פני המשחק בישראל. לפי הצעת החוק, המועדונים יהיו מחוייבים לשקיפות תקציבית ומינוי נציגי ציבור. עדיין לא ברור איך ההצעה תתקבל ומה עמדת ההתאחדות לכדורגל בנושא, אבל דב אחד ברור: זה עתה נפתחה המערכה הכוללת למען עתיד הכדורגל שלנו.

 

הכותב הוא יו"ר "היציע" - ארגון אוהדי קבוצות הספורט בישראל המוכר על ידי אופ"א.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x