$
רכישות

מי הם הבעלים הטובים והגרועים ביותר בליגת ה-NFL?

מגזין פורבס דירג את הבעלים הטובים והגרועים ביותר בליגת הספורט הבכירה בעולם. ניו יורק ג'איינטס וניו יורק פטריוטס נהנות מהבעלים הטובים ביותר. לדטרויט ליונס יש את הבעלים הגרוע ביותר

סוכנויות הידיעות 13:3307.11.11

מאז שירשו את הניו יורק ג'יאנטס ב-2006 מהאבות שלהם, ג'ון מארה וסטיב טיש העלו את שווי הקבוצה ב-33%, הצמיחה המרשימה ביותר בליגת ה-NFL. האם זה הופך אותם לבעלים הטובים ביותר? לפי מגזין פורבס, כן. פתיחת אצטדיון מטלייף ב-2010 עזרה להם לרשום זינוק של 21% בהכנסות בשנה שעברה, זהו ההישג האחרון של צמד הבעלים שגם זכה להניף את גביע לומברדי ב-2007 לאחר הניצחון השלישי של הארגון בסופרבול.

רוברט קראפט. שווה הקבוצה עלה ב-17% בחמש שנים רוברט קראפט. שווה הקבוצה עלה ב-17% בחמש שנים צילום: בלומברג

 

ברשימת הבעלים הטובים ביותר של פורבס מבוססת על שינויים בשווי הקבוצה ושיעור הניצחונות (כולל בונוס עבור העפלה לפלייאוף וניצחון בסופרבול) בחמש השנים האחרונות. כל קטגוריה מהווה 50% מהדירוג.

 

צמוד במקום השני מדורג הבעלים של ניו אינגלנד פטריוטס רוברט קראפט, בזכות אחוז הניצחונות של הקבוצה בחמש השנים האחרונות, שהוא הגבוה ביותר בליגה. הכנסות הקבוצה ממכירות כרטיסים עמדו ב-2010 על 93 מיליון דולר, הסכום השני הגבוה ביותר ב-NFL. שווי הקבוצה עלה ב-17% בחמש השנים.

 

במקום השלישי דורג ג'יימס אירסיי. קבוצתו, האינדיאנפוליס קולטס העפילה לשני גמרי סופרבול בחמש העונות האחרונות, במקביל עסקת האצטדיון של הקבוצה רשמה הצלחה זהה. הקבוצה משלמת 250 אלף דולר בלבד בשנה בשכירות על אצטדיון לוקאס אויל שנבנה לפני שלוש שנים, בעוד שהעיר משלמת את תשלומי התפעול והתחזוקה. בזכות העסקה, אחוז החוב שבו מחזיק אירסיי הוא מהנמוכים בליגה.

 

במקום הרביעי מדורגים הבעלים של הגרין ביי פאקרס, שהם למעשה למעלה מ-100 אלף בעלי מניות. הפאקרס, אלופת העונה הקודמת, היא הקבוצה הגדולה היחידה בארצות הברית שבבעלות ציבורית. הקבוצה ממוקמת בעיר הקטנה ביותר ב-NFL, אך שווי המותג הוא מהגבוהים ועומד על 85 מיליון דולר. שווי הקבוצה עלה ב-17% לאורך חמש השנים האחרונות.

 

ג'רי ג'ונס, הבעלים הידוע לשמצה של הדאלאס קאובויס, מדורג במקום החמישי. הקבוצה אמנם לא זכתה לאחרונה להצלחות רבות בעונת הפלייאוף, אך זה לא מנע ממנה להשיק ב-2010 אצטדיון חדש בעלות של 1.3 מיליארד דולר – האצטדיון היקר ביותר בהיסטוריה. הקאובויס היא הקבוצה בעלת השווי הגבוה ביותר בספורט האמריקאי, מעל לניו יורק יאנקיז.

 

השווי הכולל של קבוצה ממוצעת ב-NFL צמח ב-8% בחמש השנים האחרונות, זאת בניגוד לשוק המניות. ועדיין השווי של כמה קבוצות כן ירד על אף שמדובר בתקופה טובה לפוטבול.

 

על פי הערכות פורבס, הבעלים הגרוע ביותר הוא ווליאם קליי פורד מדטרויט ליונס, שידוע בכך שהוא גם מפסיד משחקים וגם מפסיד כסף. לא רק שבעונת 2008 הפכה הליונס לקבוצה הראשונה בהיסטוריה של ה-NFL שהשיגה מאזן של 0-16, והשווי שלה נפל ב-3% בחמש השנים האחרונות, אלא שדטרויט הייתה גם הקבוצה היחידה שהפסידה כסף ב-2010.

 

הבעלים השני הגרוע ביותר: אל דיוויס המנוח, שהלך לעולמו ב-8 באוקטובר. קבוצתו האוקלנד ריידרס, זכתה ב-30% בלבד מהמשחקים שלה בחמש השנים האחרונות, ורשמה את ההכנסות הנמוכות ביותר בליגה עבור עונת 2010. ראלף ווילסון ג'וניור (באפלו בילס), רנדי לרנר (קליבלנד בראונס) ומייק בראון (סינסינטי בנגלס) סוגרים את החמישייה התחתונה.

 

יש לציין כי פוטבול הוא הענף הכי פופולארי וגם הכי יקר לצפייה באצטדיון בארה"ב הרבה יותר מכל ליגה אחרת. היא הליגה היקרה ביותר בעולם מבחינת מחיר כרטיס ממוצע - 77.34 דולר.

 

הליגות המקצועניות בצפון אמריקה מתבררות גם כבילוי לא זול בכלל - כרטיס ממוצע למשחק ב-4 הליגות המקצועניות (NBA, NHL, MLB, NFL) עומד על 52.25 דולר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x