$
חסויות וזכויות שידור

כך הופך הכדורגל הישראלי לנישה

ההתאחדות לכדורגל מציגה מחסור במעוף ודמיון. מתי כבר תקום מנהלת ליגה נורמלית?

אוריאל דסקל 18:5615.09.11

ההתאחדות לכדורגל בישראל הודיעה השבוע שמכרה את זכויות השידור של הכדורגל הישראלי לצ'רלטון, מפעילת ערוצים ספורט 1 וספורט 2. צ'רלטון, ככל הידוע, הייתה היחידה שהגישה הצעה במכרז שהוצנע מעיני הציבור.  צ'רלטון שילמה עבור זכויות השידור כ-17 מיליון שקל בשנה - סכום שנמוך מההסכם הנוכחי. 

  

בהתאחדות לכדורגל לא היו נרגשים יותר מדי מההסכם. וזה בלשון המעטה.

 

אחרי שנים של מאבק משפטי מר עם צ'רלטון והאשמות חמורות שהוטחו בגוף השידור, כולל האשמה ששידורי הכדורגל שלו היוו "פגיעה אנושה בכדורגל הישראלי", המשך השותפות מלווה בחשדנות. בהתאחדות מקווים שדרישות מחמירות יותר של איכות שידור והפקה יביאו לשינוי מהותי בשידורי הכדורגל הישראלי – שעדיין יתפרסו על פני מספר שעות רב ביום שבת + שידור ביום ראשון (בגלל שבטוטו רוצים) + שידור המשחק המרכזי של ערוץ 1 ביום שני. אה, ויש את תוכנית סיכום המחזור בשעה מאוחרת, בערוץ בתשלום.

 

בקיצור, שום דבר לא ישתנה. הכדורגל הישראלי, שעל פי חוות דעת של חברת yes למועצת הלווין והכבלים הפך ל"נישה", גוסס כמוצר טלוויזיוני ושום רוח חדשה של יזמות ודמיון לא תיכנס בו. לא בשנים הקרובות. די עצוב.

 

לחשוב מחוץ לקופסה. בבקשה

 

מה היו צריכים לעשות בהתאחדות לכדורגל? לחשוב מחוץ לקופסה. חבילת שידורים של תוכנית טלוויזיה מופקת ומהודקת היטב, שירים ושערים טלוויזיונית, של שעתיים ביום שבת – עם משחקים מרוכזים באותה השעה פלוס היכולת לצפות בכל משחק בשידור ישיר באינטרנט – הייתה יוצרת עוגן שאפשר לטפח ועם השנים גם להתחיל למכור בכסף גדול יותר.

 

בהתאחדות דחו את הרעיון בגלל שהוא הורג את "תוכנית סיכום המחזור", שכאמור משודרת הרחק מעין הציבור - בערוץ בתשלום.

 

בהתאחדות גם אמרו שאי אפשר לעשות תוכנית שירים ושערים טלוויזיונית כי "אין דבר כזה באירופה".

 

אז א' – אין שום בעיה בלהיות חדשניים ולעשות משהו טוב, שעדיין אין באירופה. ב' – אחת מהתוכניות הפופולאריות ביותר בבריטניה היא תוכנית בסקיי ספורטס שרצה בזמן המחזור וקופצת ממגרש למגרש (ללא שידור הגולים), ואת החלל ממלאים דיבורים של פרשנים וכל מיני כתבות. פורמט פשוט ומנצח. ג' – בפוטבול האמריקאי מעבירים הרבה מהשידורים במתכונת דומה ל"שירים ושערים". זו הצלחה אדירה.

 

בשורה התחתונה, ההתאחדות לכדורגל לא עשתה צעד משמעותי בשיפור ערך המותג של הכדורגל הישראלי. מה גם שהיא מקבלת כעת פחות כסף ממה שהייתה רגילה לקבל מזכויות שידור. 

 

מתי יתאחדו כמה אנשים רציניים  כדי לארגן כאן מנהלת ליגה נורמלית?

 

מועצת הלוויין, הכבלים והטיפשות

 

בליגת אירופה ישחקו הערב שלוש קבוצות ישראליות בשלב הבתים. אבל משהו מפריע לניצן חן, יו"ר מועצת הלוויין והכבלים, שמראה איך מעורבות ממשלתית מטופשת פוגעת בשוק ובצרכנים. המועצה מתעסקת בשטויות - במקום לדאוג לכך שאינטרסים לאומיים וספורטיביים יהיו "משדרים מוגנים" היא מתעסקת בלמנוע מצ'רלטון לשדר את מכבי חיפה, קבוצה פרטית, במסגרת אירופית משנית.

 

בגלל ההתערבות הגסה וחסרת ההיגיון של המועצה, ייתכן שלא ישודר המשחק של מכבי חיפה ובעיריית חיפה כבר נערכים לשידור בעמוד הפייסבוק שלה.

 

אין דבר כזה באירופה. בכל אירופה.

 

ההתערבות הבוטה של המועצה בשוק מסבירה מדוע שוק זכויות השידור הישראלי של ליגת אירופה וליגת אלופות הוא אחד מהנמוכים באירופה. המועצה לא צריכה להתעסק בדברים שאינם בחשיבות לאומית גבוהה.

 

שידורי ספורט הם בעלי חשיבות לאומית עליונה? ובכן, כדאי שבמועצה יעשו איזה סקר או שניים כדי לגלות, אבל  משחק שלב הבתים של הטורניר המשני של אופ"א הוא לא בעל חשיבות כזו. לעומת זאת משחקי הנוק אאוט של הטורנירים הגדולים (מרבע גמר ומעלה) ואולי גם משחקי נוק אאוט של הקבוצות הישראליות הם בעלי חשיבות לאומית.

חשוב גם שלישראלי הממוצע תהיה היכולת לראות תקצירים של הליגה המקומית שלו. על הסעיף האחרון, אגב, המועצה לא ממש מתעקשת. התנהלות פשוט מטופשת. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x