חסויות וזכויות שידור

פורמולה 1 חתמה על הסכם זכויות שידור היסטורי

סקיי ובי.בי.סי רכשו את זכויות השידור של הפורמולה 1 עד 2018 בסכום שמוערך בכ-700 מיליון ליש"ט

ניצן פלד 16:5229.07.11
היסטוריה בפורמולה 1: הסכם שנחתם בין בי.בי.סי, סקיי והפורמולה 1 קובע כי החל מהעונה הבאה, ולראשונה בתולדות הספורט באירופה, מספר מרוצים יועברו רק בערוץ בתשלום. לפי ההסכם החדש, בי.בי.סי וסקיי יחזיקו יחדיו בזכויות השידור החל מהעונה הבאה ועד 2018, כשחלוקת השידורים תעבוד כלהלן:

 

רשת סקיי תשדר בערוצים בתשלום (בחבילת הספורט שלה) את כל מרוצי העונה בשידורים ישירים, ובכללם את אימוני יום שישי ומקצי הדירוג בשבתות. "השידורים יזכו לטיפול כמיטב המסורת של סקיי", אמר ברני פרנסיס, מנכ"ל סקיי ספורטס, "הם ישודרו גם ב-HD ויזכו לקידום חסר תחרות בחדשות הספורט של סקיי", הוסיף פרנסיס.

 

במקביל, בי.בי.סי תעביר בשידורים ישירים בערוץ פתוח מחצית ממרוצי העונה, בכללם המרוצים בעלי החשיבות הגבוהה ביותר (גרנד פרי בריטניה, מונקו, מרוץ סיום העונה וכדומה). גם כאן, כל שידור כולל גם את האימונים ואת מקצי הדירוג. מרוצים אלה יהיו זמינים בבריטניה גם לגולשי אתר בי.בי.סי ספורט.

 

ביתר המרוצים, הכיסוי בערוצים הפתוחים של בי.בי.סי יכלול תקצירים נרחבים בטלוויזיה, באינטרנט ובסלולר. כמו כן, כל המרוצים יועברו ברדיו של בי.בי.סי. גם בי.בי.סי, בדומה לסקיי, תשדר את המרוצים באיכות HD.

 

בחוזה הקודם בי.בי.סי החזיקה בלעדית בזכויות השידור מאז 2009, והייתה אמורה לעשות זאת על 2013. בחודשים האחרונים עלו שמועות רבות בנוגע לרצונה של בי.בי.סי לזנוח את השידורים הללו בשל עלותם הגבוהה והירידה בהכנסות הרשת. בי.בי.סי שידרה את הפורמולה משך עשרות שנים, עד שנת 1997, אז ITV השתלטה על זכויות השידור ל-13 שנה. בסופו של דבר, אגב, ITV ניצלה נקודת יציאה מהחוזה כדי להפסיק לשדר את הפורמולה 1 ולפנות כסף לזכויות השידור של ליגת האלופות.

 

לפי הערכות, סקיי - שכאמור תהיה הגוף הראשון שיעביר מרוצי פורמולה 1 בערוץ בתשלום באופן בלעדי במדינה כלשהי באירופה (במקרה הזה, בריטניה כמובן) - תשלם לפורמולה כ-90 מליון פאונד לכל שנה. כלומר, כ-630 מליון פאונד בסך הכל לכל תקופת החוזה. לא ידועה כמה בי.בי.סי תשלם, אבל ברור כי הסכום נמוך בהרבה מ-50 מליון הפאונד לשנה ששילמה בחוזה האחרון.

 

ובזמן שכל הצדדים שחתמו על החוזה מפגינים אופטימיות וקורנים מאושר, נקודה אחת חשובה עולה לאוויר: בחוזה הקונקורד הנוכחי, שמאגד את כל התנאים בהם עובדים ביחד הפורמולה 1, ה-FIA והקבוצות (בעצם, זה החוזה הקיבוצי שלהם) קיים סעיף שאוסר על שידורם של מרוצי פורמולה 1 בערוץ סגור באירופה, אלא אם הוא משודר במקביל בערוץ פתוח. ההסכם החדש, כמובן, סותר את הסעיף הזה במחצית ממרוצי העונה הבאה. אלא שחוזה הקונקורד הנוכחי יפוג בתום 2012 - ככה שאם יוחלט שמדובר בהפרת חוזה, הרי שזה יפגע רק בעונת מרוצים אחת. הכוונה של ברני אקלסטון, הבוס של הפורמולה 1 שחתם על החוזה מול בי.בי.סי וסקיי, היא כמובן לקבוע עובדות בשטח לקראת החוזה הקיבוצי הבא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x