$
ספורט ישראלי

הכדורגל הישראלי חייב רפורמה

בבריטניה מחליטים בהתאחדויות לנסות ולהציל את הכדורגל מאי וודאות פיננסית ופוליטיקה קטנה - בהתאחדות לכדורגל בישראל, לעומת זאת, לא עושים שום דבר מתוך מחשבה לטווח הארוך

אוריאל דסקל 13:5813.06.11

בשבוע שעבר החליטו ראשי הצ'מפיונשיפ, ליגת המשנה של אנגליה, לאמץ את חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א. מעונת 2012/13 יוכלו הקבוצות בליגה השישית הכי גדולה מבחינה כלכלית באירופה להוציא רק מה שהן מכניסות באופן טבעי.

 

קבוצות הליגה השלישית והליגה הרביעית לא יוכלו להשקיע יותר מ-55% מההכנסות שלהן על שכר שחקנים.

 

ההחלטה מגיעה בעקבות חשיפות פרטים כלכליים שמראים כי ליגות המשנה שרויות בבעיות כלכליות בגלל הוצאות יתר ומודל "הנדבן", שמתבסס על בעלי קבוצות אינדיבידואלים שהשתלטו על הקבוצה.

 

ההחלטה לאמץ את חוקי הפייר פליי הפיננסי, בהן יצטרכו לעמוד כל הקבוצות שירצו להתחרות בטורנירים של אופ"א, קיבלת את ברכת הדרך של מישל פלאטיני, נשיא פיפ"א, שטען כי זו החלטה "מוארת".

 

"אני שמח מאוד לראות שכל קבוצות הפוטבול ליג, שהן מתחת למטריית ההתאחדות הכדורגל האנגלית, החליטו לקחת יוזמה ולשפר את ניהול הקבוצות שלהן", אמר פלאטיני.

התאחדויות 'מוארות' ביבשת מנסות לשמר על שפיות פיננסית של הכדורגל ברמה הלאומית – כמו שאנחנו עושים ברמה האירופית".  

 

סוונסי העולה מליגת המשנה. הקבוצות יהיו חייבות להקטין הוצאות סוונסי העולה מליגת המשנה. הקבוצות יהיו חייבות להקטין הוצאות צילום:רויטרס

 

השינוי הסקוטי

 

רפורמה נוספת שהוחלט עלייה בזמן האחרון היא בהתאחדות הכדורגל הסקוטית, שחבריה החליטו לשנות את מבנה ההתאחדות כדי לשפר את הכדורגל המקומי.

 

השינוי הוא הגדול ביותר בתולדות התאחדות הכדורגל הסקוטית שחוגגת 138 שנים והוא אמור להכניס סטנדרטים חדשים בקבלת החלטות.

 

ההחלטה הראשונה תשנה את פני מזכירות ההתאחדות, שתקטן ותהפוך לגוף אסטרטגיה שמטרתו לקבל החלטות נכונות לכדורגל הסקוטי כמעט ללא השפעות פוליטיות. הוועדה תורכב מאנשי כדורגל.

 

בנוסף, יוקמו שתי וועדות שיעסקו בכדורגל. האחת תעסוק בכדורגל המקצועי והשנייה תעסוק בכדורגל הלא מקצועי. ההפרדה הזאת אמורה להפריד בין המקצוענים והלא מקצוענים.

 

הוועדה המקצועית תעסוק בכל הקשור לנבחרות ופיתוחם של שחקני עלית.

 

הוועדה של הכדורגל החובבני תעסוק בהרחבת המשחק ברמת שורשי הדשא ותעבוד על הפצת המשחק ברחבי סקוטלנד.

 

הכל יעשה ברמת שקיפות גבוהה – כולל פירוט של לאן המשאבים הולכים. מטרה נוספת היא להגביר את ההכנסות הטבעיות של ההתאחדות הסקוטית.

 

ההחלטות התקבלו לאחר יותר משנה של מחקר ובדיקה בנוסף לכמה וועדות מקצועיות ואנשים מבחוץ שבחנו את הכדורגל.

 

ההחלטות הם חלק מחזון הכדורגל לסקוטלנד ב-2020 ובאות בעקבות ההמלצות של הנרי מקליש, לשעבר שר בממשלה, שבחן במשך שנה את מצב הכדורגל הסקוטי בכל הרמות.

 

שתי ההחלטות – ההחלטה של הפוטבול ליג לאמץ את הפייר פליי הפיננסי וההחלטה של התאחדות הכדורגל הסקוטית לאמץ התנהלות יותר עסקית – אמורות להעניק השראה להתאחדות כדורגל שרואות את הכדורגל שלהן דועך.

 

הרפורמות בסקוטלנד, למשל, אמורות להביא לכך שההחלטות יתקבלו על פי מחקר ולא גחמה פוליטית כזו או אחרת. ההחלטה של הפוטבול ליג אמורה להביא לכדורגל האנגלי יציבות פיננסית רבה יותר – משהו שחסר בכדורגל האנגלי.

 

האם אבי לוזון מואר?

 

האם מישל פלאטיני, חברו הטוב של אבי לוזון, יכול לכנות את ההתאחדות הכדורגל הישראלי "מוארת"? לא. כן, הבקרה התקציבית לימדה את הכדורגל האירופאי כמה דברים על קבלת ערבויות אבל בכל מה שקשור לחזון פיננסי – אין להתאחדות הכדורגל הישראלית מה להציע.

 

ואת התוצאות רואים בשטח. בני יהודה ובית"ר ירושלים, קבוצות חשובות, במצב קטסטרופלי; הפועל תל אביב גם כן לא התחילה את ההכנות שלה לעונה בגלל מגוון נושאים – שאחד מהם הוא אי תשלום דמי השאלה לאספניול על בן סהר; בני סכנין וקבוצות קטנות נוספות מתקשות לגייס תמיכה; ספונסרים נוטשים את הכדורגל הישראלי, שמאבד רייטינג.

 

ומה ההתאחדות לכדורגל עושה? מקבלת החלטות לגבי השנה הבאה מבלי לחשוב על הטווח הארוך, מבלי ממש להתייעץ עם אף אחד (גם לא עם חברי מזכירות מליגות נמוכות).

  

האם הכדורגל הישראלי צריך רפורמה? ברור שהוא צריך. האם מישהו רוצה להודות בכך בהתאחדות לכדורגל? ברור שלא. הרי רק עכשיו סיימו את "יישום המלצות וועדת סטרשנוב" מלפני עשור.

 

ומה הבעיה הגדולה? ההכנסות של התאחדות הכדורגל כבר מובטחות – אין לה סכנה קיומית באמת, אז אין צורך ברפורמה. אבי לוזון יכול להמשיך לשלוט בהתאחדות כי הוא קיבל עזרה מחברו פלאטיני, שמכר את זכויות השידור בצורה קולקטיבית.

 

הכדורגל הישראלי צריך לעבור רפורמה מקיפה כדי להפוך שוב פעם לחלק משמעותי בחיי הישראלים - הדרך היחידה בה הוא יכול לשרוד ולפרוח. מי שמנהל את הענף ולא מודע לזה, חותך את הענף עליו הוא יושב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x