$
ספורט עולמי

המאבק נגד ההימורים הלא חוקיים: 20 מיליון יורו נגד 90 מיליארד דולר

תופעת מכירת משחקי הכדורגל גורפת הכנסה שנתית של 90 מיליארד דולר , סכום המקביל להכנסה המתקבלת מהימורים חוקיים. האם פיפ"א, ארגון שבעצמו מואשם בשחיתות, יכול להילחם בשחיתות על ידי תוכנית חינוך בשווי 20 מיליון יורו?

סוכנויות הידיעות 13:5722.05.11

תופעת מכירת המשחקים גורפת הכנסה שנתית של 90 מיליארד דולר -  סכום המקביל להכנסה המתקבלת מהימורים חוקיים, כך הודיע ראש האבטחה בפיפ"א כריס איטון, שהדגיש את הצורך לרסן את השחיתות בענף.

 

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, התחייב בשבוע שעבר להקצות 20 מיליון יורו להקמת מחלקה

ייעודית למלחמה בשחיתות שתמוקם בסינגפור ותפעל נגד תופעת מכירת המשחקים, פשע, שלהגדרת המשטרה הוא בעל סיכונים נמוכים ורווח גבוה.

 

"פשעים המערבים הטיית משחקים הם תופעה רחבה ומאורגנת הנפוצה בכל העולם", הוסיף איטון. "כדורגל זוכה להערכה גבוהה מדי בעולם כדי לא לקבל הגנה. "מדובר בפושעים שמנצלים את המצב. אי אפשר לכבד אותם, לא מדובר בגרסה מודרנית של רובין הוד. הם לא אנשים טובים, הם פוגעים באנשים והורסים קריירות."

 

המחלקה החדשה, בשיתוף עם האינטרפול, מתכננת לפתח תוכנית לבכירים בכדורגל, שחקנים ומנהלנים שתזהיר בפני מכירת משחקים ותסביר להם כיצד תופעה זו פוגעת בכבוד המשחק ועשויה להרוס את הקריירה שלהם.

 

התוכנית תכלול חינוך בינלאומי דרך האינטרנט. אינטרפול תעדכן ותתשאל שחקנים לפני ואחרי כל טורניר כדי להבטיח שהם מודעים לגמרי להשלכות של מכירת משחקים על הקריירה שלהם. "אנחנו מגנים על שחקנים צעירים, ואנחנו מגנים על שופטים צעירים בכך שאנחנו מלמדים אותם להתנגד לפיתוי שהאנשים הללו מנסים לנצל", הסביר איטון, לשעבר קצין באינטרפול.

 

אולם החטיבה לא תרדוף באופן פעיל אחר מארגני מכירת המשחקים. "פיפ"א היא ארגון לניהול כדורגל, לא ארגון חקירות. אנחנו לא מנהלים מבצעי אבטחה רבים ומעט כדורגל. אלא אנחנו מנהלים הרבה כדורגל וקצת אבטחה", אמר. "רדיפות אחר פושעים אינם בראש סדר העדיפויות שלי, למעשה זה כלל אינו בסדר העדיפויות שלי."

 

משרד החינוך נגד שחיתות ימוקם בסינגפור, בשל חוסר הסובלנות הידוע של המדינה לשחיתות, ואיטון מאמין שהתאחדות הכדורגל של סינגפור הוא אחד המודלים המחויבים ביותר למלחמה בשחיתות בעולם.

 

איטון הביא עימו רקע משטרתי נרחב שאיפשר לפיפ"א להשיג מידע של האינטרפול במהירות גבוהה יותר מאשר בעבר. "אני לא חושב שפיפ"א הייתה מודעת להיקף הבעיה עד כה", אמר איטון והוסיף כי בהחלט הגיע הזמן להקים את המחלקה.

 

המחלקה תשרת את המטרות הבאות: מניעה, הכשרה והגנה, אולם איטון אינו שולל את האפשרות שבהמשך היא תיקח על עצמה תפקידי חקירה. "זו עשויה להיות הזדמנות שתיפתח בעתיד, התפתחות עתידית בכיוון הזה לאחר שהשלב הראשוני של שיתוף הפעולה יתבסס."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x