$
עסקי ספורט

קומישינר הפוטבול אמר כי יוריד שכרו לדולר במקרה של שביתה - והפך עצמו לבדיחה

דבריו של רוג'ר גודל זכו לבוז מצד התקשורת; לפי הטון הכללי, גם דולר אחד הוא שכר מופרז לקומישינר שלא מצליח למנוע השבתה בענף הספורט הכי עשיר בעולם

אסף רותם 23:3229.01.11

רוג'ר גודל, קומישינר ליגת הפוטבול (NFL), אמר שבמקרה של השבתת הליגה בשנה הבאה, שכרו יירד לדולר אחד בלבד. גם ג'ף פש, נציג הליגה לענייני תעסוקה, ייהנה משכר דומה במקרה כזה.

 

עם זאת, ייתכן שניתן לחסוך את הדמעות המתבקשות על הקרבן האישי האדיר שלהם - גודל משתכר כ-10

מיליון דולר לשנה, ופש כ-5 מיליון דולר. אם השניים ייכשלו והליגה תגיע להשבתה, תהיה זו ההשבתה היקרה והמטופשת ביותר, שכן ה-NFL היא מכונת מזומנים יעילה ורווחית.

 

דבריו של גודל זכו לבוז מצד התקשורת. לפי הטון הכללי, גם דולר אחד הוא שכר מופרז לקומישינר שלא מצליח למנוע השבתה בענף הספורט הכי עשיר בעולם. גם תזמון דבריו, בשבוע התקשורתי במיוחד שלפני הסופרבול, לא מעידים בהכרח על יחצנות אינטליגנטית במיוחד. בתגובה לכך צייץ דהמוריס סמית, יו"ר איגוד השחקנים, שאם הדיונים יגיעו לכדי הסכם עד לסופרבול, הוא יוריד את שכרו ל-68 סנט. כך או כך צפוי גם השנה הסופרבול להיות אירוע הטלוויזיה הגדול בעולם ובו ייפגשו גרין ביי פאקרס ופיטסבורג סטילרס.

 

ליגת הפוטבול היא הראשונה משלוש הליגות הבכירות שמגיעה אל תום הסכם ההעסקה הקיבוצי שחותמים הבעלים מול איגוד השחקנים. לפי נתוני פורבס, קבוצה ממוצעת בליגה שווה כמיליארד דולר, והשכר הממוצע לשחקן הוא כ-1.7 מיליון דולר. ובקרב של מיליונרים מול מיליארדרים, האחרונים פחות מרוצים, אולי כי חמדנותם גדולה יותר.

 

הבעלים טוענים שגידול בהוצאות השכר מעקר את יכולתם לפתח את המשחק ולהציג רווחים, משום שכל ההשקעה בבניית איצטדיונים חדשים, בשיווק, ובכניסה לשוקי מדיה חדשים - נופלת על כתפיהם. לשם כך הם רוצים לקצץ בשכר השחקנים החדשים בליגה, להאריך את העונה ל-18 משחקים ולשנות את החלוקה שמעניקה לשחקנים כמעט 60% מהכנסות הליגה שעומדות על יותר מ-8 מיליארד דולר.

 

בעוד עיני כל עולם הספורט האמריקאי נשואות אל הפוטבול, ההערכה נותרה עדיין כי לא תהיה השבתה במארס. אלא שהבעלים הגבירו את הלחץ והקשיחו את עמדותיהם, לפחות בפני התקשורת, בשבועות האחרונים. ייתכן שמה שיקרה בפוטבול, לטובה או לרעה, ישפיע גם על ענפי הספורט האחרים, בייסבול וכדורסל. ביוני יפוג ההסכם גם בליגת הכדורסל, ה-NBA, ושם הסיכויים להשבתה הם הגדולים ביותר, שכן הפערים בין הצדדים נתפשים כבלתי ניתנים לגישור. ליגת הבייסבול נחשבת ליציבה ביותר מבחינת יחסי הליגה ואיגוד השחקנים, ולכן לבטוחה ביותר מפני השבתה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x