$
עסקי ספורט

וזה רק קצה הקרחון המסריח

על פי החשד, הימורים של כדורגלנים ישראליים משפיעים על תוצאות הכדורגל בישראל. אם לא יפעלו למגר את התופעה הוא עוד עשוי להיכחד בגללה

אוריאל דסקל 17:4905.01.11

בסוכנויות ההימורים ברחבי אירופה הפסיקו את ההימורים על משחקה של הפועל תל אביב בגרמניה נגד שאלקה במסגרת ליגת האלופות. הסיבה הרשמית היתה "דפוסי הימורים מוזרים". יום לאחר ההפסד 3-1 של הפועל לשאלקה שלח לי כתב אירופאי סמס לפיו החשד הוא שהמשחק נמכר על ידי שחקני הפועל תל אביב.

לאחר בדיקה של העניין לא נמצא החשד נכון, בעיקר בגלל שהתוצאה לא היתה מפתיעה במיוחד או חריגה. רק ההימורים עלייה היו חריגים.

 

על פי הערכות קיים קשר בין פרשת סחיטתו של דגלאס דה סילבה על ידי לירן זרקו להימורים. המשטרה מנהלת חקירה על נושא ההימורים בכדורגל הישראלי וייתכן שגם יגיעו למשחקים של הישראליות באירופה. רפ"ק זוהר לב, מפקד צוות החקירה שנקראת "שער המטבע", אמר: "אמש התחלנו בחקירה נגד הכדורגלן לשעבר לירון זרקו. הרקע הוא דרישה של מאות אלפי דולרים מדגלאס דה סילבה, הוא איים כי יפרסם תכנים מביכים אודותיו לתקשורת. צפויות פעולות חקירה נוספות, מדובר בחקירה ראשונית".

 

לפי הממצאים, לירן זרקו ניהל, לכאורה, "כלובים" מביתו. כלובים בסלנג הפלילי הם חדרים אליהם נכנסים אנשים כדי לנהל הימורים לא חוקיים במגוון צורות. לפי מספר מקורות, לא מעט שחקני כדורגל הגיעו לכלובים הללו.

 

הימורים בקרב ספורטאים אינה תופעה חדשה. ספורטאים רבים איבדו את הונם בגלל ההתמכרות למנהג שמצוי בקרב אנשים שאוהבים רמת אדרנלין גבוהה בדם שלהם. אפילו מייקל ג'ורדן האגדי איבד עשרות מיליוני דולרים בהתערבויות שונות ומשונות. אני מכיר מספר שחקני פוקר שרק מחכים לספורטאים שיגיעו למשחקי הפוקר איתם, כי ברגע שהם מתחילים להפסיד הם לא יכולים להפסיק – האדרנלין בשילוב עם האגו המצוי של הספורטאי המצטיין הוא ג'אק פוט לכל שחקן פוקר מנוסה.

 

ההימורים הלא חוקיים של כדורגלנים הם רק מכה נוספת לכדורגל הישראלי. אחרי פרשות הימורים, פרשות אלימות וגזענות ועוד מגיעה פרשה שעשויה, לפי כל הערכות, לשמוט את השטיח מתחת לרגלי הכדורגל הישראלי.

 

ישנם כדורגלנים בכירים שנכנסו לחובות באופן שהשפיע על חייהם בצורה ניכרת. שחקן אחד נאלץ לבטל את החתונה שלו בגלל חובות הימורים. אשתו לעתיד עזבה אותו כיוון שלא הצליח להתמודד עם ההתמכרות. אשתו לשעבר של כדורגלן אחר פרצה לאימון של קבוצתו ודרשה את דמי המזונות שלא העביר לה בגלל בעיות הימורים. שחקנים רבים אחרים מבקשים מהקבוצות להעביר להם מקדמות בשכר כדי לעמוד בקצב הריביות המסחרר של השוק האפור.

 

ומן הסתם, אם החיים שלהם מושפעים כל כך מהימורים, גם הספורט שהם משחקים מושפע. כדורגלן יכול למכור את קבוצתו כדי להחזיר חוב בצורת פנדל בדקה התשעים או שער עצמי. "יש שחקנים שמודעים לכך שהם חשופים יותר לאפשרות של למכור משחק כדי להחזיר חובות", אומר בכיר בקבוצת כדורגל בישראל. "בדרך כלל כולם יודעים מי הם".

 

הימורים לא חוקיים עשויים להיות סרטן קטלני בקרב כדורגל מקצועני. הארי פינדליי, מהמר אנגלי מקצועי, אמר שמהמרים, ספונסרים ואוהדים בורחים ממשהו שחשוד כמלוכלך. "הכדורגל האנגלי מאוד פופולארי בעולם כולו, בעיקר בגלל שהוא נקי מהימורים לא חוקיים", אומר פינדליי. עבור כדורגל חולה כמו שלנו הם עשויים להוות מכת מוות. זו קריאה אחרונה לרשויות לנסות ולפתור את הנושא בכל הרצינות תוך כדי הפניית שאלות קשות לרשויות האחראיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x