$
עסקי ספורט

מה משביח נכס ספורטיבי?

מה משפיע יותר על ערך הקבוצה: בעלים עשיר, סופרסטאר נוצץ או האליפות המיוחלת?

אסף רותם 10:4004.11.10

מה שווה לקבוצה יותר? להביא סופרסטאר חדש ונוצץ? להירכש על ידי בעלים חדש ועשיר? או ריצה טובה אל תוך הפלייאוף, כלומר הצלחה מקצועית? אף על פי שתמיד יש גורמים משתנים, ואף על פי שסופרסטאר, בעלים וריצת פלייאוף קשורים זה בזה, העונה האחרונה פותחת בפנינו אפשרות להשוות, לפחות חלקית, בין האלמנטים.

  

 

מיכאיל פרוחורוב, הבעלים החדש של הנטס. שבעלים חדש תמיד מוכן לשלם פרמיה שבין 10% ל־25% על שווי הקבוצה מיכאיל פרוחורוב, הבעלים החדש של הנטס. שבעלים חדש תמיד מוכן לשלם פרמיה שבין 10% ל־25% על שווי הקבוצה צילום: איי פי

 

בעלים חדשים

 

למרות המשבר הכלכלי שפגע בבעלים – או ישירות בכיס שלהם, או ביכולות הקבוצה להכניס מזומנים – עולם הספורט המקצועני בארה"ב נותר קטן מאוד, פחות מ־100 מועדונים בשלוש הליגות הבכירות. וזה אומר שקהל היעד לרכישת מועדונים הם אנשים שבעתות משבר נותרים עם הר של מזומנים, בזמן שכל שאר העולם נוגס בחסכונות ומוכר נכסים.

 

בעלים חדש תמיד מקבל גם נכס יחד עם הקבוצה: האצטדיון, חלק ברשת השידור הקשורה לקבוצה או אזור לפיתוח נדל"ן. הנכס הנלווה משנה אמנם את תמונת התמחור בקצת, אבל בכל מקרה נראה שבעלים חדש תמיד מוכן לשלם פרמיה שבין 10% ל־25% על שווי הקבוצה. גם, אגב, אם הקבוצה במצב נוראי, על המגרש ובבנק.

 

מיכאיל פרוחורוב, שקנה ב־2009 את ניו ג'רזי נטס מה־NBA, קבוצה שלא הציגה רווח תפעולי מאז 2002, רכש 80% מהקבוצה לפי שווי של 325 מיליון דולר - פרמיה של 21% על מחירה - ורכש בחבילה גם 45% מהארינה החדשה שנבנית בברוקלין. אגב, הנטס נרכשה בידי ברוס ראטנר ב־2004 בפרמיה של יותר מ־25% על מחירה.

 

משפחת ריקטס, שרכשה ב־2009 את שיקגו קאבס – מועדון בייסבול שלא זכה באליפות כבר יותר ממאה שנה – שילמה פרמיה של 16% (845 מיליון דולר מול שווי של 720 מיליון דולר) וקיבלה נתח של 25% ברשת הספורט המקומית של קומקאסט. הבעלים החדשים של טקסס ריינג'רס בבייסבול שילמו כ־590 מיליון דולר, פרמיה של 30%, רק כדי לכסות את חובות המועדון, שהיה בפשיטת רגל ונאלץ ללוות כסף מהליגה לשלם משכורות. לפעמים, אגב, אין פרמיה. משפחת וילף רכשה את מינסוטה וייקינגס בפוטבול ב־2005 לפי השווי הקיים, כ־600 מיליון דולר.

 

מה שקורה אחרי הרכישה הוא סיפור אחר לחלוטין: העניין של אוהדים בבעלים חדש תלוי באיך הוא יוצא לדרך חדשה. ובדרך הזאת עליו לעשות אחד משני דברים: להחתים סופרסטאר, בשביל האגו שלו ובשביל השקט מהאוהדים, ולהתחיל לנצח משחקים ולהגיע לפלייאוף.

 

לברון ג'יימס. מחיר הכרטיס הממוצע לערב הפתיחה זינק פי תשעה, מ־50 ל־450 דולר לברון ג'יימס. מחיר הכרטיס הממוצע לערב הפתיחה זינק פי תשעה, מ־50 ל־450 דולר צילום: איי פי

 

 

רכישת סופרסטאר

 

הרבה הערכות נזרקו לאוויר על ההשפעה הכלכלית של לברון ג'יימס, מי שכונה "השחקן החופשי הגדול ביותר בהיסטוריה". ההערכה הרווחת היא שמדובר עבור מיאמי בזינוק של 20 מיליון דולר בהכנסות, שמתחלקים לשניים: כמחצית מהסכום על ריצת פלייאוף טובה, והמחצית השנייה על עלייה בתפוסת היציעים, הסכמי חסויות ומכירת ג'אנק, סליחה מרצ'נדייז לג'אנקיז של הצרכנות.

 

עם זאת, שימו לב, שלתופעת ה"לברון מאניה" יש תקדים מלפני עשור בדיוק, אז עבר אלכס רודריגז, בשעתו השחקן הטוב ביותר בבייסבול, מסיאטל לטקסס. רודריגז, שחתם על החוזה הגדול בספורט - 250 מיליון דולר לעשר שנים - הוביל את טקסס למאזן כמעט זהה (ושלילי) לזה שבו סיימה בעונה שלפניו. אולם, מבחינה כלכלית, הוא גרם לעלייה של 10% בתפוסה על גבי עלייה של 10% במחירי הכרטיסים, מה שהוביל להכנסות חדשות ממכירת כרטיסים בלבד של כ־10 מיליון דולר.

 

חוץ מזה, שיערוך הסופרסטאר קצת חלקלק - תמיד יש גורמים משתנים. היאנקיז החתימו שלושה סופרסטארים ביחד לפני שנתיים — ועברו לאצטדיון חדש. עוד בבייסבול, רוי האלאדיי הגיע לסגל של פילדלפיה שזכה באליפות והגיע לסדרת הגמר עונה אחרי עונה. בכדורסל, פאו גאסול הגיע לקבוצה שבה שיחק כבר קובי בריאנט. קווין דוראנט הגיע לאוקלהומה סיטי בדיוק כשעברה מסיאטל. בפוטבול ברט פארב הקשיש עבר לקבוצה שבה משחק אדריאן פיטרסון, וממילא פחות נהוג להחתים סופרסטאר שהוא שחקן חופשי, אלא לבחור בו בדראפט.

 

היחיד שנתן קבלות ברורות הוא אותו ג'יימס, שבעונותיו הראשונות בקליבלנד נהנתה הקבוצה מעלייה דו־ספרתית בשווייה, עוד לפני ההגעה לפלייאוף. ג'יימס כבר גרם לעלייה של 10% בתפוסה במיאמי, עד למלוא הקיבולת של האמריקן איירליינס ארינה. ב"פורבס" כבר עדכנו כלפי מעלה את השווי של מיאמי ב־46 מיליון דולר, ל־410 מיליון דולר.

 

שימו לב להיסטריה במיאמי: מחיר הכרטיס הממוצע לערב הפתיחה זינק פי תשעה, מ־50 ל־450 דולר. ייתכן שמדובר בהערכת חסר.

 

כך או כך, צמיחה של כ־10 מיליון דולר לקבוצות שמכניסות 100 עד 200 מיליון דולר בשנה (כדורסל ובייסבול), פירושה עלייה משמעותית בשווי, של 5% עד 10%. אם הקבוצה התחילה ממקום נמוך במיוחד, כמו קליבלנד או אוקלהומה סיטי, ההשפעה עשויה להיות כפולה. בפוטבול ההשפעה תהיה זניחה יותר, אלא אם תהיה זו קבוצה קיקיונית שהחתימה את הסופרסטאר.

 

 

בוסטון סלטיקס. עלייה בשווי של כ־5% לקבוצה שרגילה להגיע לפלייאוף, ועלייה דו־ספרתית, עד 15% לקבוצה שמפתיעה בוסטון סלטיקס. עלייה בשווי של כ־5% לקבוצה שרגילה להגיע לפלייאוף, ועלייה דו־ספרתית, עד 15% לקבוצה שמפתיעה צילום: אי פי אי

ריצת פלייאוף

 

משחק פלייאוף מכניס כמיליון דולר לקבוצה המארחת בבייסבול, סכום דומה למועדונים הבכירים ב־NBA, וסכום גבוה מכך בפוטבול, הנערך באצטדיוני הענק. כך השתנה שווי הקבוצות לאחר זכייה באליפות: בפוטבול ניו אורלינס סיינטס היתה אחת מחמש קבוצות בלבד שהראו עלייה בשווי (1% מול ירידה של 2% בליגה). בכדורסל הלייקרס נהנו מעלייה של 4% מול ירידה של 3% בליגה. בבייסבול היאנקיז נהנו מעלייה של 7% מול עלייה ממוצעת של 2% בליגה. כעיקרון, אנחנו מדברים על עלייה בשווי של כ־5% לקבוצה שרגילה להגיע לפלייאוף, ועלייה דו־ספרתית, עד 15%, לקבוצה שמפתיעה.

 

העלייה, במילים אחרות, תלויה כמובן בבתוליות השוק ובגודלו. טקסס ריינג'רס, שהגיעה לראשונה ב־50 שנות קיומה לסדרת הגמר בבייסבול (והפסידה), תיהנה מזינוק של כ־10% בשווייה – שעמד על 590 מיליון דולר, בשל זינוק במכירת כרטיסים ובמחיריהם והודות לעניין חדש שמגלים בקבוצה התאגידים של טקסס.

 

מזינוק דומה נהנתה טמפה ביי, שהגיעה אף היא לסדרת הגמר ב־2008, לאחר שנים של שהייה במי אפסיים. הסלטיקס, ששברו בצורת של יותר משני עשורים ב־2008, נהנו מזינוק של 14% בשווי הקבוצה. בפוטבול טמפה ביי באקנירס, שזכתה באליפות יחידה ב־2003, הגדילה את שווייה ב־13%, ובשיעור דומה גדל גם שווייה של ניו אינגלנד פטריוטס, עת שהתחילה את השושלת שלה, שנה קודם לכך.

 

כמו כן, קבוצה שתזכה בסדרת אליפויות לא תגדיל את שווייה ב־10% בכל פעם, אך היא תמיד תיהנה מעליית שווי הגדולה מזו שבשאר הליגה. שכן רק קבוצה שמסיימת עונה אחר עונה בפלייאוף, יכולה ליהנות באופן רציף מהכסף הגדול והרווחי של חסויות ומכירת תאי יוקרה, במחירים של 50 אלף עד 250 אלף דולר לתא.

 

בכל מקרה, אם זה בעלים חדש, או סופרסטאר ענק או ריצה טובה בפלייאוף, הדרך הטובה ביותר להשביח את הנכס הספורטיבי שלך זה לגייס עוד ועוד אוהדים. איך עושים זאת? עובדים קשה ועובדים נכון. וזה לא כזה סוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x