$
עסקי ספורט

הדרך חזרה לגדולה עוברת בשוק העברות השחקנים

ליברפול הוציאה בין השנים 1990 ל-2010 527.6 מיליון ליש"ט על שחקנים ומעמדה כקבוצה האנגלית הגדולה ביותר התרסק. ארסנל, מנגד, השקיעה 359 מיליון ליש"ט ברכישת שחקנים והפכה לאחת מקבוצות הספורט המכניסות בעולם. הבעלים החדש של ליברפול רוצה ללמוד מארסנל איך להחזיר את קבוצתו לגדולה

אוריאל דסקל 18:1001.11.10

לטובת הקוראים הצעירים נדגיש תחילה שליברפול היא מועדון כדורגל גדול - אולי הגדול ביותר בהיסטוריה של הכדורגל הבריטי. 18 אליפויות, שבעה גביעים, חמישה גביעי אירופה, מיליוני אוהדים ברחבי העולם וכנראה האוהדים הטובים ביותר בפרמיירליג.

 

הקבוצה לא זכתה באליפות מ-1990 ועברה תלאות רבות אשר שחקו במעמדה וביכולות המקצועיות שלה. באותו זמן הפכה ארסנל לקבוצה דומיננטית הרבה יותר מבחינה מקצועית. למרות 5 שנים ללא תואר, ארסנל זכתה מאז 1990 ב-11 תארים (כולל שני דאבלים) והפכה לחברת קבע בליגת האלופות. בין השאר היא גם בנתה אצטדיון חדש והפכה לאחת מקבוצות הספורט המכניסות בעולם. ליברפול נמצאת, ברמה פיננסית, הרחק מאחור וגם מבחינה מקצועית מתקשה לעמוד בתחרות הקשה בפרמיירליג ובצ'מפיונס ליג. אחת הסיבות העיקריות לכך שארסנל עקפה את ליברפול היא הפעילות של שני המועדונים בשוק העברות השחקנים.

 

שוק העברות השחקנים משמעותי ביותר בעולם הכדורגל - מועדונים נופלים או עולים בהתאם ליכולתם לגייס את השחקנים המתאימים. אבל זה לא רק זה. כשמועדון מכניס כ-100 מיליון ליש"ט אז רכישת שחקן ב-10 מיליון ליש"ט היא חתיכת השקעה. כשמועדון שהתקציב שלו עומד על כ-200 מיליון ליש"ט מוכר שחקן ב-25 מיליון ליש"ט מדובר בסכום שעשוי לשנות את פני העונה, ובעזרת השקעה נכונה גם את פני עתיד המועדון.

 

כלומר בגלל מחירי השחקנים, שבשנים האחרונות רק נסקו, מועדונים יכולים לקרוס או להתרומם.

 

וזה מה שקרה עם ארסנל וליברפול.

 

 

ארסנל. מ-2004 עד 2010, ארסנל הרוויחה 11.4 מיליון ליש"ט נטו בשוק העברות השחקנים בעוד ליברפול, באותה תקופה, הפסידה 71 מיליון ליש"ט נטו בשוק העברות ארסנל. מ-2004 עד 2010, ארסנל הרוויחה 11.4 מיליון ליש"ט נטו בשוק העברות השחקנים בעוד ליברפול, באותה תקופה, הפסידה 71 מיליון ליש"ט נטו בשוק העברות צילום: אי פי אי

 

ארסנל - יעילה הרבה יותר בשוק

 

ליברפול הוציאה בין השנים 1990 ל-2010 527.6 מיליון ליש"ט על שחקנים, ומכרה שחקנים בשווי 354.2 מיליון ליש"ט. עלות זכייה בתואר (ליברפול זכתה בכמה תארים - כולל ליגת האלופות) עומדת על 58.6 מיליון ליש"ט לתואר. ארסנל, מנגד, השקיעה 359 מיליון ליש"ט ברכישת שחקנים (32% פחות) וקיבלה 278.9 מיליון ליש"ט ממכירתם. בסך הכל שילמה 32.6 מיליון ליש"ט לתואר. הנתונים הללו מצביעים על יעילות רבה יותר של ארסנל בשוק העברות השחקנים.

 

מ-2004 עד 2010 הרוויחה ארסנל 11.4 מיליון ליש"ט נטו בשוק העברות השחקנים, בעוד שבאותה תקופה הפסידה ליברפול 71 מיליון ליש"ט נטו בשוק. מכך עולה, קודם כל, כי ההעברות שארסן ונגר, מנג'ר ארסנל, ביצע בשנים האחרונות לא עלו למועדון כלום כיוון שהוא החזיר את רובן על ידי מכירת שחקנים. דבר נוסף העולה מכך זה שלליברפול היה כסף להשקיע - אבל היא עשתה זאת לא נכון.

 

זהו הדבר הראשון שהבחינו בו ב-NESV, חברת השקעות הספורט האמריקאית שרכשה את ליברפול.

 

לא סתם דווח לאחרונה באנגליה שג'ון הנרי, הבעלים החדש של ליברפול, מעוניין ב"מודל של ארסנל". השיטה שיסתמכו עלייה ב-NESV היא שיטה סטטיסטית שמטרתה למנוע פאשלות בשוק העברות השחקנים:  שיטת המאניבול שמסתמכת על שיטת ה- Sabermetrics פתחה מימד חדש לחלוטין בספורט האמריקאי ולמרות שהיו קבוצות כדורגל שהשתמשו בשיטות דומות כדי להרוויח יתרון בשוק העברות האירופי - ארסנל וליון הן הדוגמאות הבולטות ביותר - מעולם לא היה סוכן כה ישיר שלה כמו NESV בשוק ההעברות של הכדורגל.

 

ישנן שיטות איסוף סטטיסטיקות מתקדמות היום בכדורגל. עם זאת, הכדורגל שונה בהרבה מבייסבול. "ההבדל העיקרי הוא עניין הכושר", אמר דמיאן קומולי, המנהל הספורטיבי של סיינט אטיין ובעבר של טוטנהאם, שבמקרה הוא גם חבר של מייקל בין, ממציא שיטת המאניבול. "בבייסבול אין את עניין הכושר הגופני - שמשפיע על כל מדד סטטיסטי של כדורגלן".

 

עם זאת, עם מערכת סקאוטינג בריאה ואיסוף אינפורמציה מאסיבי ליברפול יכולה להשיג לעצמה יתרון בשוק העברות - משהו שהיה חסר באנפילד מאז שנות ה-90'.

 

רוי הודג'סון, מנג'ר ליברפול  אשר קבוצתו השיגה אמש (א') ניצחון חוץ ראשון מאז אפריל, ייפגש בקרוב עם ג'ון הנרי איתו הוא מנהל שיחות "על בסיס כמעט יומיומי". השבוע, גילה הודג'סון, הנרי והוא ישבו וידברו על תוכניות הרכש של המועדון.

 

לא בטוח שהמאמן האנגלי הוותיק, מאמן מוכשר אך שמרן, יקבל את השיטות החדשות לרכש של NESV - מצד שני, כלל לא בטוח שהסכום שהוא הוציא על רכש כגון פול קונצ'סקי, דני ווילסון, כריסטיאן פולסן, בראד ג'ונס וראול מיירליש (כ-25 מיליון ליש"ט) יתנו לו מנדט מ-NESV להשקיע עוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x