$
עסקי ספורט

ה"סאנדיי טיימס" חושף שחיתות בפיפ"א

העיתון הגיש הצעות לרכישת קולותיהם של חברי הוועד הפועל של פיפ"א אשר קובעים היכן יתקיים המונדיאל ב-2018 ו-2022 - שניים נפלו במלכודת ודרשו לקבל תשלומים ישירים

סוכנויות הידיעות 12:1517.10.10

עיתון ה"סאנדיי טיימס" מאשים כי חבר הוועד הפועל של פיפ"א, הניגרי אמוס אדאמו, ביקש 500 אלף ליש"ט (800 אלף דולר) עבור "פרויקט אישי" - בקשה המנוגדת לכללי פיפ"א. על פי הדיווח, ההצעה הועברה על ידי עיתונאי של ה"סאנדיי טיימס" אשר התחזה למנהל בחברה האמריקאית פרנקלין ג'ונס אשר

רצתה לסייע לארצות הברית לזכות באירוח המונדיאל.

 

בסרטון וידאו שפורסם אף הוא, הכתב מציע לשלם לאדמאו את הסכום הגבוה על מנת לעזור לבנות מתקני אימונים באפריקה. בסרטון, אדמאו נשאל האם הכסף שנועד ל"פרויקט אישי" ישפיע על ההצבעה שלו. לכך ענה: "בהחלט תהיה לו השפעה, מכיוון שאם אתה משקיע בזה, פירוש הדבר שאתה מעוניין בקול שלי. זו ההצעה אם אתה עומד להוציא עליה כסף". כשאדמאו נשאל כיצד הוא רוצה את התשלום, דרך התאחדות הכדורגל הניגרית או באופן ישיר, הוא ענה "ישיר, ישיר" ודרש מחצית מהסכום מראש.

 

אין כל סימן לכך שארצות הברית עמדה מאחורי התרגיל, או שהמדינה מעורבת בפעילות לא חוקית. ארצות הברית ביטלה את הצעתה לארח את מונדיאל 2018 על מנת להתמקד במכרז ל-2022, שם תתמודד מול אוסטרליה, יפן, קטאר ודרום קוריאה. המשמעות של כך היא כי טורניר 2018 יחזור בוודאות יחזור, שכן המתמודדות עליו הן אנגליה, רוסיה, הולנד ובלגיה בהצעה משותפת, ספרד ופורטוגל.

 

המעורבות לכאורה של אמדאו תהווה מכה לאנגליה אש מחזרת אחריו כבר כמה חודשים, כולל ביקור בבירת ניגריה אבוג'ה בדצמבר האחרון במיוחד כדי לפגוש אותו. המשלחת, בהנהגתו של העומד בראש ההצעה של אנגליה לאירוח המונדיאל, לורד טריסמן, כללה גם את חלוצה לשעבר של מנצ'סטר יונייטד, אנדרו קול, טשדר העניק לאמדאו תמונה חתומה מימיו באולד טראפורד.

 

במקביל, העיתון טוען שנשיא התאחדות הכדורגל של אוקיאניה, ריינלד טמארי מטהיטי, ביקש 1.5 מיליון ליש"ט (2.4 מיליון דולר) לבניית אקדמיה לספורט תמורת הקול שלו. טמארי טען בחודש שעבר כי קיבל הצעות שנעו בין 10 ל-12 מיליון דולר (6.25-7.5 מיליון ליש"ט) משתי מועמדות אחרות לאירוח המונדיאל שרצו להבטיח את הקול שלו.

 

העיתונאי החוקר של ה"סאנדיי טיימס" ערך גם פגישה עם אהונגלו פוסימלוהי, מזכ"ל התאחדות הכדורגל של טונגה וחבר בהתאחדות של אוקיאניה, שסיפר כי "טמארי הבטיח להצביע בעד ספרד, מכיוון שספרד הבטיחה לממן מתקני אימון בדרום אמריקה לנבחרות הלאומיות של אוקיאניה שיעפילו לטורנירים".

 

אמאדאו דיאקיט, החבר בוועידת השופטים של פיפ"א, מואשם שאמר לכתבי ה"סאנדיי טיימס" שעליהם להציע שוחד של כמיליון דולר לבכירים."עדיף להשאיר לחבר להחליט בעצמו מה לעשות בכסף, כדי להבטיח את הקול שלו", הוא אמר, לטענת העיתון.

 

פיפ"א הבטיחה לחקור את ההאשמות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x