$
עסקי ספורט

הממשלה הבריטית שוקלת לחייב מועדונים למכור מניות לאוהדים

רגע לפני הבחירות - גורדון בראון, ראש ממשלת בריטניה, מקדם הצעה לרפורמות בבעלות על קבוצות

אוריאל דסקל 15:1130.03.10

גורדון בראון, ראש ממשלת בריטניה ואוהד ריית' רוברס מהליגה הסקוטית, מתכנן רפורמה גדולה בכדורגל הבריטי שמטרתה לאפשר לאוהדים לרכוש את המועדון שלהם. הרפורמה מקודמת בין השאר לאור המחאות של אוהדי מנצ'סטר יונייטד וליברפול נגד בעלי הקבוצות שלהם וקריסתה של פורטסמות', קבוצת

הפרמיירליג הראשונה שנכנסה להליך של כינוס נכסים.

 

בראון, שהיה אחד מתורמי הכספים לעמותת האוהדים שרכשה את ריית' רוברס הסקוטית, רקח ביחד עם צוותו מספר הצעות לרפורמות שישנו את פני המשחק באנגליה, אם יתקבלו. הרפורמות יתקבלו בברכה גם על ידי אופ"א שטוענת כי קבוצות אוהדים הן "העתיד".

 

ארגונים כגון Supporters Direct באנגליה מביטים בקנאה לעבר גרמניה, שם על פי חוק 50% מכל מועדון חייבים להיות בבעלות אוהדים, ולעבר קבוצות כגון ברצלונה, שם כל ארבע שנים נערכות בחירות דמוקרטיות.

 

שתי הצעות חדשות מונחות על השולחן. הראשונה: להכריח מועדונים למכור חלק מהמניות שלהן – אולי עד 25% - לאוהדים. את המניות ירכשו עמותות האוהדים, שינוהלו על ידי נציגים שנבחרו בצורה דמוקרטית. העמותות הללו, לפי חוק, ידאגו לחזק את הקשר של המועדונים לקהילות במבחר צורות.

 

ההצעה השנייה היא הענקת הזדמנות לאוהדים להתחבר ולהגיש הצעה על הקבוצות שלהם, אם המועדון מוצע למכירה או נכנס להליך פירוק. "חלון העברות של קבוצות לאוהדים" יאפשר לאוהדים להשיג תמיכה פיננסית למודל הבעלות החדש ועשוי להוביל למודל בעלות של קהילות, נאמנות אוהדים או בעלים אחד עם מחייבות חוקית לנציגות אוהדים בהנהלת המועדון. לפי ההצעה, מחיר המועדון יקבע על ידי ועדה חיצונית.

 

בקרוב יועברו חוקי הפייר פליי הפיננסי שיחייבו מועדונים לחיות בהתאם ליכולות הכלכליות שלהם.

 

הפייר-פליי הפיננסי, שאמור להיכנס לתוקף ב-2012/13 אמור להפוך את ניהול הקבוצה על ידי אוהדים לקל יותר מאחר שלא יורשו השקעות פרטיות של בעלים עשירים ברכישת שחקנים או במשכורות שחקנים.

 

הממשלה הבריטית תקרא גם להחמרת בדיקות הנאותות למי שמעוניין לרכוש מועדונים והצבת תנאים קשוחים יותר לרכישת מועדון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x