$
עסקי ספורט

הוגשה הצעה לרכישת ליברפול; הכדור עובר להיקס וג'ילט

קרן השקעות מציעה 178 מיליון דולר עבור 40% מהמועדון. לבעלים יש פחות מחודש לענות

סוכנויות הידיעות 15:0016.03.10

קרן ההשקעות Rhone Group LLC הגישה הצעה בשווי 118.5 מיליון ליש"ט (178 מיליון דולר) עבור 40% מקבוצת הפרמיירליג, ליברפול. כך אמרו לבלומברג שני מקורבים לנושא.

 

ההצעה הוגשה ב-13 במרץ ולבעלים האמריקאים של הקבוצה - טום היקס וג'ורג' ג'ילט - יש כחודש להגיע לסיכום שיקטין את חוב המועדון - העומד כיום על 237 מיליון ליש"ט - בחצי. ההצעה נמוכה מהערכות פורבס לגבי מחיר המועדון. לפי פורבס המועדון שווה 1 מיליארד דולר.

 

פול טיירל, דובר ליברפול, סירב להגיב על ההסכם הפוטנציאלי עם חברת ההשקעות. גם מקבוצת רוהן סירבו להגיב על הנושא. כריסטיאן פרסלואו, מנכ"ל ליברפול, אמר בחודש שעבר כי "כל השקעה תופנה אך ורק למען צמצום החוב", וכי המועדון "שוחח עם חמישה או שישה משקיעים".

 

אוהדי ליברפול באנפילד. 46 אלף מקומות אוהדי ליברפול באנפילד. 46 אלף מקומות צילום: איי פי אי

 

מארקס פאנס, מנהל חטיבת הספורט של בנק ההשקעות HSBC, אמר: "יש מספר מועט של מותגים אייקונים בעולם". לדעתו ההצעה נמוכה מהערך האמיתי של ליברפול שנהנית מעלייה בהכנסות וממספר גדול יותר של ספונסרים.

 

היקס וג'ילט רכשו את המועדון תמורת 174 מיליון ליש"ט בפברואר 2007 וספגו 44.8 מיליון ליש"ט של חוב. עם זאת, מימון הרכישה התבצע כנגד משכון המועדון וכעת המועדון משלם עשרות מיליוני ליש"ט בשנה בריביות בלבד - מה שהפך את ליברפול ממועדון עם רווח נקי של כ-8 מיליון ליש"ט למועדון שמפסיד כ-42.6 מיליון ליש"ט בשנה.

 

הסכם = איצטדיון חדש?

 

אם ייצא לפועל ההסכם עם קבוצת רוהן, ייתכן וייחלו העבודות על הפרויקט החשוב ביותר מבחינת המועדון - בניית האצטדיון, שהופסק בגלל העדר מימון.

 

ליברפול הצליחה לייצר הכנסה של 39 מיליון ליש"ט בלבד בעונת 2007/08 מאיצטדיון אנפילד המכיל 46 אלף מקומות ישיבה. לעומתה, ארסנל, שעברה לאצטדיון האמירייטס ב-2006, מכניסה כ-94 מיליון ליש"ט מימי המשחק במתקן עם 60 אלף המקומות. מנצ'סטר יונייטד מכניסה 101 מיליון ליש"ט מימי משחק באצטדיון אולד טראפורד, המכיל 76 אלף מקומות.

 

"המועדון בכל מקרה יצטרך לספק 35% מעלות האצטדיון בשווי 250 מיליון ליש"ט", אמרו מומחים בנושא. "קשה לראות מישהו מסחרי מממן את הפרויקט בימינו".

 

חברת רוהן, לה משרדים בניו יורק, לונדון ופריז, מייעצת ברכישות ענק. חטיבת ההשקעות של רוהן משקיעה בין 50 ל-200 מיליון דולר בחברות בשווי של 200 מיליון עד 1.3 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x