$
עסקי ספורט

פוליסת הביטוח על שיקגו 2016 שווה 1.5 מיליארד דולר

האם לבטח אולימפיאדה זה עסק כלכלי משתלם לחברות הביטוח? פטריק ראיין, יו"ר שיקגו 2016 והמייסד של AON משוכנע שכן

אנדרו פריי וג'ון מקורמיק, בלומברג 13:2313.08.09

פטריק ראיין, האחראי על הצעתה של שיקגו לקמפיין אירוח האולימפיאדה ב-2016, מסתמך על הניסיון והקשרים שלו כמי שעמד בראש סוכנות הביטוח הגדולה בעולם, ומאמין שיוכל להגן על כספי משלמי המסים של העיר מחריגות יתר. ראיין עשוי אפילו להסתמך על מקום העבודה הקודם שלו, AON, כדי לקבץ קבוצה של חברות ביטוח לקראת סוף החודש הבא.

 

חברות הביטוח נוטות להתייחס לשיקגו כסיכון ביטוח "חיובי", עובדה שמאפשרת לו להשיג הנחות על התנאים השונים. "אני נהנה מכל רגע של ניהול משא ומתן עם חברות הביטוח", מספר ראיין, שנותר מחזיק המניות הגדול ביותר של AON שיקגו, גם שנה לאחר שפרש מתפקידו כיו"ר. "אני מנצח אותם בכל דבר".

 

ראיין סירב לחשוף את שמות חברות הביטוח. הוא מתמודד עם תעשיית ביטוח שנפגעה מהפסדי השקעות כתוצאה ממשבר הדיור והתכווצות שוק פגיעות הנכסים בארצות הברית. על פי סקר של מועצת סוכני הביטוח, תעריפי הביטוח המסחרי נפלו ב-4.9% ברבעון השני של השנה, והם נמצאים בירידה מאז 2004. דויד פרוספרי, דובר של AON סירב להגיב.

 

קבוצת תמיכה

 

ראיין מארגן קבוצת תמיכה של חברות ביטוח שנועדה להרגיע את משלמי המסים ולחזק את הצעתה הכלכלית של שיקגו לקראת הודעתו של הוועד האולימפי באוקטובר על זהות העיר שתארח את האולימפיאדה לאחר לונדון 2012. ההצעות של טוקיו, ריו דה ז'נרו ומדריד מגובות על יד הממשלה, אולם ארצות הברית לא מוכנה לקחת אחריות על התכניות של שיקגו.

 

התורמים ישלמו פרמיה, אומר ראיין. אך הוא לא סיפק פרטים לגבי מקורות המימון או עלות הביטוח.

 

בעוד שהמארגנים הגדירו בתחילה פוליסה בגובה מיליארד דולר, הנשיאה של שיקגו 2016, לורי היילי אמרה בתחילת יולי כי הפוליסה תעמוד על 1.5 מיליארד דולר. "העובדה שהעיר הצליחה לארגן מימון אלטרנטיבי וביטוח מצביעה על יצירתיות והחלטיות", אומר בארי פרנקלין, מנהל בטאורס פרין בשיקגו. "אם אני משווה בין היכולת של שיקגו לשלם לזו של מדינת ברזיל כולה, אני אוהב את הרעיון של ביטוח שעומד מאחורי העיר".

 

פוליסת ביטוח עשויה להעניק לוועד האירופי את הביטחון הנוסף לכך שהתחזיות הכלכליות של שיקגו נבחנו בקפידה ובצורה עצמאית".

 

פטריק ראיין עם הדמיית האצטדיון האולימפי. הקשרים עוזרים פטריק ראיין עם הדמיית האצטדיון האולימפי. הקשרים עוזרים צילום: MCT

 

מארגני שיקגו 2016 העריכו כי ארגון המשחקים יעלה בסביבות 4.8 מיליארד דולר. לדברי היילי, נותני חסות ויזמי נדל"ן יממנו חלק מהעלויות הדרושות לשיפור התחבורה, יקימו אצטדיון זמני עם 80 אלף מושבים, ויבנו את הכפר האולימפי.

 

ראיין הצליח להפוך את AON שיקגו בתוך שני עשורים לחברה המעסיקה 36 אלף עובדים ביותר מ-120 מדינות, כך על פי אתר החברה. אולם המיתון לא פסח גם עליה. AON ויריבותיה הקטנות יותר, וויליס ומארש אנד מקלין, נפגעו מהירידה בביקוש לכיסוי שהוביל לירידת מחירים.

 

פוליסת ביטוח תגן מפני קריסת הסכמי חסות, מסבירה היילי, כדוגמת חברה המתחייבת לשבע שנים אבל פושטת את הרגל ארבע שנים לאחר מכן. "ניתן לבטח נגד סיכוני המקצוע", היא מוסיפה. הפוליסה גם תכסה חריגת יתר בעלויות, חוזי שידור נמוכים מהצפוי ועלויות תפעוליות גבוהות מהתחזיות, אומר לורנס גלר, מנכ"ל חברת Strategic Hotels & Resorts Inc, התומכת בקמפיין העירוני לאירוח האולימפיאדה.

 

גלר אומר שבעוד שהוא בטוח שראיין יצליח לשמור על הפוליסה, הביטוח עשוי לפעול נגד העיר בבואה למכור עצמה לוועד האולימפי, אם "ההצעה תיראה קסומה מדי" למצביעי הוועד, בהשוואה לערבויות הממשלתיות של ההצעות המתחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x