$
עסקי ספורט

נגמרו הירוקים: רווחיה של קבוצת הפוטבול גרין ביי פאקרס צנחו ב-83%

קבוצת ה-NFL רשמו רווח של 4 מיליון דולר בלבד בעונת 2008 לעומת 23.3 מיליון דולר בשנה שקדמה לה. מדובר בקבוצה היחידה בליגת הפוטבול שמפרסמת את תוצאותיה הכלכליות

אסף רותם 12:1123.06.09

 רווחיה של קבוצת הפוטבול גרין ביי פאקרס צנחו ב-83% בשנה האחרונה, והסתכמו ב-4 מיליון דולר בלבד, לעומת רווח של 23.3 מיליון דולר בשנה שקדמה לה. הפאקרס היא הקבוצה היחידה בליגת הפוטבול שמפרסמת את תוצאותיה הכלכליות, ובכך נחשבת בעל כורחה לסמן המצב הכלכלי של הליגה.

 

מגזין

פורבס העריך את שוויה במיליארד דולר – בדומה לשווי הממוצע של קבוצת NFL. גרין ביי היא גם הקבוצה היחידה בספורט האמריקאי שבבעלות האוהדים.

 

גרין ביי רשמה עונה גרועה למדי על המגרש הקר בוויסקונסין, וסיימה במאזן של שישה ניצחונות ועשרה הפסדים. היא לא הגיעה לפלייאוף ובכך פספסה הזדמנות להנות ממשחקי בית נוספים, שכן בעונת פוטבול מלאה משחקות הקבוצות 8 פעמים בלבד בבית.

 

למרות זאת, רשמה הקבוצה דווקא עלייה של 3% בהכנסות הכלליות, ל-248 מיליון דולר. ואולם, הרווח שהציגה גרין ביי היה הנמוך ביותר מאז ששיפצה הקבוצה את מגרשה הביתי, למבאו פילד, בהשקעה של 295 מליון דולר, אי שם ב-2005.

 

הירידה ברווח מוסברת בעיקרה בעליית שכר השחקנים מחד – מגמה ארוכת שנים שממשיכה להתעצם חרף המשבר – ומאידך, בגרורותיו של המשבר הכלכלי: קרן ההשקעות של הקבוצה ספגה הפסד של 16 מיליון דולר לעומת רווח של 8 מיליון דולר בשנה הקודמת. כמו כן, ירידה של 15% ברווחים משיווק ומכירות, ל-43.7 מיליון דולר, פגעה בקבוצה, ובפרט מדובר בהכנסה מהשוק המקומי, שכן וויסקונסין שבלב אמריקה היא מהמדינות שנפגעו בצורה קשה מהמשבר.

 

שכר השחקנים בפוטבול הוא נושא כאוב לבעלים, ואלה כבר הודיעו שלא יאריכו את ההסכם הקיבוצי הקיים. הפאקרס, לדוגמה, שילמו בשנה החולפת, שנת המשבר, כ-139 מיליון דולר לשחקנים – זינוק של 11% מהשנה שקדמה, ובסך הכל היווה שכר השחקנים 61% מההוצאות התפעוליות.

 

זאת ועוד, הקבוצה דיווחה כי 80% מכלל ההכנסות החדשות שהיא מייצרת מוקדשים למימון שכר השחקנים. בעקבות המתיחות שבין הבעלים לבין איגוד השחקנים, בעונה הבאה תשחק הליגה ללא תקרת שכר כלל, ובסיום העונה צפויה שביתה, שעלולה לעלות לליגה בהרבה יוקרה ובהרבה מאד מזומנים.

 

לגבי מכירות כרטיסים, לפאקרס יש רשימת המתנה של 81 אלף אוהדים, והאיצטדיון מלא באופן תדיר. ואולם, האטה נרשמה בביקוש לתאי יוקרה, המהווים את המוצר הרווחי ביותר במועדונים. מתוך 166 תאי היוקרה, מספר לא מבוטל מועמד לחידוש החוזה, והקבוצה הגדילה את מספר התאים שיושכרו על בסיס משחקים בודדים ולא לעונה שלמה.

 

בניגוד למועדונים רבים, שמסתבכים בימים אלה עם השקעות ענק במתקנים וחובות עצומים, הפאקרס מתנהלים ללא חוב, מה שמקל עליהם את ההתמודדות עם המשבר. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x