$
עסקי ספורט

האם עמרי כספי יהיה השחקן הישראלי הראשון ב־NBA?

גם בחירה בסיבוב הראשון בדראפט של ה־NBA שייערך השבוע לא תוביל בהכרח שחקן ישראלי לליגה הטובה ביותר בעולם כבר בעונה הבאה. המשבר הכלכלי וחוקי הליגה יכולים לדחות את החלום עוד קצת

ירון ארבל 09:4221.06.09

ב־25 ביוני אמור להתרחש אירוע היסטורי בתולדות העם היהודי היושב בציון: אם שום דבר דרמטי לא ישתנה בימים הקרובים, יהיה עמרי כספי הישראלי הראשון שנבחר בסיבוב הראשון בדראפט. בניגוד לדעה הרווחת, זה עדיין לא אומר שכספי יהיה הישראלי הראשון שישחק ב־NBA. כדי שזה יקרה, יצטרכו להסתדר עוד כמה גורמים, רובם קשורים לפן הכלכלי יותר מאשר לפן המקצועי - בטח בתקופה של משבר כלכלי, שגם ישחק תפקיד בדראפט הקרוב. 

 

אבל קודם כל הסבר קצר: הדראפט מאפשר ל־30 קבוצות ב־NBA לבחור 60 שחקנים מקולג'ים או מאירופה. כל אחת מהקבוצות מקבלת בחירה אחת בשני הסיבובים. קבוצה רשאית למכור או להעביר בעסקה את בחירת הדראפט שלה, וכך נוצר מצב שקבוצה מחזיקה בכמה בחירות.

 

עד היום נבחרו שלושה שחקנים ישראלים בדראפט - דורון שפר, ליאור אליהו ויותם הלפרין, כולם בסיבוב השני. אף אחד לא הגיע לליגה. בחירה בסיבוב השני נותנת לקבוצה את הזכות להחתים את השחקן ב־NBA. לשחקן עצמו הבחירה לא תורמת יותר מדי. בטח לא בטווח המיידי. הסיבוב הראשון הוא סיפור אחר.

 

מיליונים מובטחים

 

כל בחירה בסיבוב הראשון מבטיחה לשחקן חוזה לשנתיים עם אופציה של הקבוצה לעוד שנתיים, ולפי הקבוצה הבוחרת נקבעת המשכורת שיקבל. הקבוצה יכולה לרדת עד 80% מהשכר הזה, השחקן יכול לדרוש עד 120%. בטווח הזה יתנהל המשא ומתן. ככל ששחקן נבחר גבוה יותר, משכורתו תעלה בהתאם.

 

הבחירה הראשונה שווה 4,152,900 דולר בעונה הראשונה. הבחירה ה־30 תסתפק רק ב־824,200 דולר. בכל שנה השכר עולה. בשנה השנייה והשלישית הצמיחה היא פחות מ־10%, אבל אם השחקן מרשים דיו בשביל להגיע לעונה הרביעית, הוא כבר ישודרג משמעותית. כאן דווקא השחקנים שנבחרו במקום נמוך זכאים להעלאה גדולה יותר. הנבחר הראשון בדראפט יכול לקבל העלאה של 26.1% בלבד, בזמן שהחברים מבחירות 25–30 יכולים לשדרג ביותר מ־80%.

 

כספי, שעזב את הארץ כשהמניה שלו שווה בחירה בתחילת הסיבוב שני, שדרג את עצמו משמעותית כשהקבוצות ראו אותו מקרוב בשבועיים האחרונים. כרגע ההערכות האופטימיות ביותר מדברות על מקום 15–16. הפסימיות על מקום 30.

 

 

עמרי כספי. בכל מקרה יעזוב את מכבי תל אביב עמרי כספי. בכל מקרה יעזוב את מכבי תל אביב צילום: טל שחר

 

כמה ירוויח כספי?

 

כל זה מיתרגם כמובן למרשרשים. כמה ירוויח אם ייבחר במקום ה־30 כבר השכלנו. המקום ה־15 לעומת זאת שווה 1,328,400 דולר בעונה הראשונה, עם אפשרות להעלאה של יותר מ־50% בשנה הרביעית אם וכאשר.

 

ההגבלים האלו אגב גרמו בשנים האחרונות לסוכנים ולשחקנים שאמורים להיבחר בסוף הסיבוב הראשון לקוות "ליפול" לסיבוב השני, שבו אין הגבלה על סכום הכסף שמותר לשלם לשחקן, במחשבה שכל עוד הקבוצה רוצה את השחקן, אין חשיבות למיקום הבחירה, ואז כבר עדיף לקבל כמה שיותר כסף. באופן שנשמע פרדוקסלי לשחקן עדיף בעצם לא להיבחר כלל בדראפט, ואז יוכל לנהל מו''מ עם כל קבוצות ה־NBA בלי שום הגבלה.

 

ישמחו לחסוך

 

נשמע טוב אבל הנה הקאץ': המשבר הכלכלי משפיע על הליגה של דיוויד סטרן. במהלך העונה יותר משליש מהקבוצות ביקשו הלוואות, שהסתכמו בכ־200 מיליון דולר; גם סגנית האלופה, אורלנדו מג'יק, דיווחה על הפסדים של 15–20 מיליון דולר העונה. זה אומר שלא מעט קבוצות ישמחו לחסוך כסף בשלב הזה, ובמונחים של הדראפט זה אומר לבחור שחקן מתוך כוונה להביא אותו רק בעוד שנה־שנתיים לקבוצה. כך הקבוצה מחזיקה בזכויות עליו, אך לא משלמת לו סנט. באותו זמן, כדי לשמור על סגל מלא לפי החוקים, יוכלו הקבוצות להחתים שחקן חופשי שישתכר שכר מינימום, שהוא בערך חצי ממה שמרוויח השחקן מהבחירה ה־30.

 

במקרה של כספי, רוב הקבוצות שמתעניינות בו מאמינות, ללא קשר להיבט הכלכלי, שבהחלט יעזור לו להתחשל עוד קצת ביורוליג לפני שיבשיל להיות שחקן לכל דבר ב־NBA.

 

 זה כמובן מתנגש עם החוק, שעל פיו כספי יוכל לחייב את הקבוצה לתת לו חוזה לשנתיים, אבל הקבוצות יכולות לגרום לשחקן לחשוב פעמיים לפני שהוא מכריח אותן להחתים אותו.

 

לכספי, כמו כמעט לכל שחקן אירופי שמגיע לדראפט, יש חוזה בקבוצה ביבשת הישנה, וכדי לצאת מהחוזה הזה הוא צריך לשלם דמי שחרור שעומדים במקרה שלו על כחצי מיליון דולר. בשום מקום בחוקי ה־NBA לא כתוב שקבוצה מחויבת לשחרר את השחקן מהחוזה שלו, ולכן הקבוצה יכולה לומר לו שאם הוא מצליח לצאת מהחוזה באירופה (במילים אחרות - לשלם את הסכום בעצמו), היא תיקח אותו. מכיוון שהשכר ב־NBA הוא ברוטו ולא כולל את כל האקסטרות שמקבלים באירופה - דירה, מכונית וכיוצא באלה - נגלה שאם כספי יחליט להישאר בארה"ב ללא רצונה של הקבוצה שבחרה בו, הוא יפסיד הרבה כסף בעונה הבאה אם תהיה בחירה נמוכה בסיבוב הראשון.

 

CBA מכירים?

 

ואם בכל זאת יחליט לכפות את עצמו על קבוצה שאינה מעוניינת בו, ודאי אם היא סבורה שהוא עוד לא בשל מבחינה מקצועית, הוא יגלה שזו לא התחלה טובה לקריירה ב־NBA. קבוצה אמנם מחויבת לחוזה ולכסף שבו, אבל בכל הנוגע לכדורסל היא יכולה להחליט שבינתיים הוא צריך לשחק בליגת ההתפתחות של ה־NBA, ליגה שכמה מהשחקנים בה אינם ראויים לשחק בליגת העל שלנו, ונודדת בין ערים כמו בויזי, איידהו; ביסמארק, צפון דקוטה; ודה מוינס, איווה. לא כיף גדול, בטח כשהאופציה השנייה היא היורוליג.

 

נוסף על כך, הקבוצות שבוחרות לשמור שחקן באירופה לשנה־שנתיים כמעט תמיד מסכמות איתו על כך עוד לפני הבחירה. השחקנים מסכימים שלא כדאי להם לכפות את עצמם. בכל אופן, גם אם יישאר כספי באירופה, עדיין יש אפשרות שלא יישאר במכבי, בגלל סעיף יציאה שיש בחוזהו שהוא בסכום נמוך מהיציאה ל־NBA. סכומים כאלה רחוקים מלהרתיע את הקבוצות העשירות ממכבי ביבשת, שהן בעצם היחידות שיכולות להניח בפניו הצעות מפתות יותר.

 

והכי חשוב...

 

ב־25 ביולי יצטרך עמרי כספי להתפלל שאף אחת מהקבוצות שחושקות בו לטווח הארוך יותר לא תבחר בו קודם. באותו לילה יבין כספי שהחוק הראשון והאחרון של הדראפט הוא שלא משנה באיזה מקום וסיבוב אתה נבחר, העיקר להיבחר נכון, על ידי הקבוצה המתאימה ובתזמון המתאים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x