$
ספורט ישראלי

הבעלים החדשים של הפועל ת"א החליט: רוני לוי יחליף את אלי גוטמן

טביב, הבעלים הרשמי של הפועל כפר סבא, הגיע להסכם לרכישת 50% מהפועל תל אביב תמורת שלושה שחקנים. טביב כבר מינה את גבי קצרה, מנכ"ל הפועל כפר סבא, לעבוד כמנכ"ל בהפועל. ככה מעבירים בעלות על מועדון בכדורגל הישראלי בשנת 2009

גולן חזני ואוריאל דסקל 09:1218.03.09

נתחיל בחדשות: אלי גוטמן, מאמן הפועל תל אביב, כנראה לא ימשיך בקבוצה בעונה הבאה. את גוטמן יחליף רוני לוי, מאמן מכבי פתח תקווה. החוזה עוד לא חתום אבל לוי כבר מכין את עצמו לקחת לידיו את הפועל תל אביב.

 

רשמית, הבעלים של הפועל תל אביב הוא מוני הראל. בקיץ עתיד טביב לקבל לידיו 50% מהמועדון. את ה־50% יקבל טביב עבור העברת ארבעה שחקנים בשווי של 10–12 מיליון שקל מכפר סבא לתל אביב. טביב טוען שהשחקנים שייכים לו ולא לכפר סבא, כי הם נרכשו בהלוואת בעלים והוא עכשיו מחזיר אותה אליו. טביב רכש 50% מהפועל, אחת מהקבוצות הגדולות בישראל, תמורת בן לוז, דאגלס דה סילבה וסמואל יבואה.

 

אלי טביב. סומך על גבי קצרה אלי טביב. סומך על גבי קצרה צילום: ראובן שוורץ

 

את לוי משדרך לקבוצה גבי קצרה, מנכ"ל הפועל כפר סבא באופן רשמי שבאופן מעשי מתפקד כמנכ"ל הפועל תל אביב.

 

הקשר של קצרה עם לוי חברי. הם מכירים כמה שנים. טביב לא מכיר את לוי אבל סומך על קצרה, שמנהל אולם אירועים בבעלותו בכפר סבא.

 

גוטמן, שמוביל את הפועל תל אביב במירוץ לאליפות, אהוד על ידי רוב האוהדים, מוערך על ידי העיתונאים והשחקנים ועל פניו גם מקבל תמיכה מההנהלה הנוכחית. אבל זמנו בקבוצה קצוב.

 

הראל, שבאחרונה מקדיש יותר זמן לעסקיו, ושרק השבוע ביקר במתחם האימונים של הפועל אחרי היעדרות של שבועות רבים, אומר: "בקרוב, סוף מרץ־תחילת אפריל, נצא בהודעה על עתידם של אלי גוטמן ויוסי אבוקסיס". הוא מוסיף "אנחנו מאוד מרוצים מהעבודה של אלי ויוסי", אבל לא אומר שגוטמן ימשיך בקבוצה.

 

אלי גוטמן. אהוב על ידי האוהדים אלי גוטמן. אהוב על ידי האוהדים צילום: ראובן שוורץ

 

בנוגע לטביב אומר הראל "הוא בחור על הכיפאק", ומוסיף: "אני מעוניין שהוא יתחלק בנטל של ניהול הפועל תל אביב".

 

לפי הסיפורים שנפוצו באחרונה, טביב כבר החל בחלוקת הנטל. קצרה, מנכ"ל כפר סבא ומקורבו של טביב, מנהל את כל ההכנות של הקבוצה בעונה הבאה. הוא ישלח את עוזר המאמן יוסי אבוקסיס לבדוק מחנות אימונים בהולנד.

 

קצרה כאמור יביא את רוני לוי כדי שיחליף את גוטמן.

 

מאחורי הקלעים

 

קצרה מתנהל מול אמיר ליובין, לשעבר הדובר והיום יו"ר הפועל. רוב השחקנים לא רואים בשטח את הפעולות של קצרה אבל הם לבטח יודעים שעתידם תלוי יותר בטביב מאשר בהראל או בגוטמן.

 

גוטמן בעצם לא שולט בכמה משחקני הקבוצה וזה בלט לעין בסיפור ההיעלמות המוזר של יבואה. החלוץ אמר שהוא עוזב להלוויית אמו אבל לפי השמועות וכמה מהדיווחים, נצפה במוסקבה, שבה חיפש קבוצה לעונה הבאה. בכל אופן, הגנאי לא חזר בזמן אבל לא הודיע להנהלת הפועל על כך אלא לקצרה. קצרה עדיין בעל תפקיד בכפר סבא וזה צורם לעין.

 

נוסף על כך, עדים בבלומפילד מספרים שקצרה ישב ביציע במהלך משחק של הפועל תל אביב ולפתע נזכר שגם כפר סבא שיחקה באותו יום. "מישהו יודע כמה נגמר עם כפר סבא?", תהה.

 

אגב, עוד יותר צורם לעין שטביב צפה במשחקי הפועל ואף נראה בחדר ההלבשה של הקבוצה כשהוא חוגג את ניצחונה על בית"ר ירושלים במחזור השמיני. כל זאת כאמור בזמן שרשמית הוא עדיין בעליה של כפר סבא.

 

גוטמן לא ראוי?

 

לוי וקצרה מכירים זה את זה כמה שנים ומאמן מכבי חיפה לשעבר אף המליץ לו להחתים את עוזרו לשעבר, סלובודאן דראפיץ', לתפקיד מאמן הפועל כפר סבא. לוי, מאמן שזכה בשלוש אליפויות עם מכבי חיפה, הוא דמות ראויה להחליף את גוטמן.

 

אבל השאלה שצריכה להישאל היא מדוע גוטמן, שלדעת רבים הוא מאמן העונה מכיוון שהוא מוציא את המרב מקבוצה זולה יחסית, אינו מקבל את האפשרות להמשיך בזכות העבודה הטובה שעשה?

 

בסביבתם של קצרה וטביב אומרים ש"גוטמן כבר הפסיד את גביע הטוטו והגביע ובכלל לא בטוח שייקח אליפות" אבל לא מן הראוי שמאמן שמוערך על ידי האוהדים, שנחשב לדידקטי וחרוץ וכמובן אהוב על השחקנים ימשיך בקבוצה?

 

כנראה לא בישראל.

 

ייתכן שטביב נכנס כאן למלכודת שכבר נכנס אליה בעבר - כאסח עם האוהדים, לקוחותיו, כבר מהימים הראשונים בקבוצה. זה קרה לו בכפר סבא וזה עתיד לקרות לו גם אם יחליף את לוי, שמעולם לא התחבר לאוהדים, בגוטמן.

 

את אוהדי הפועל כפר סבא המצב מרתיח, מן הסתם.

 

"בתקופתו של טביב נהפכה כפר סבא לפח אשפה", מזהיר אוהד הקבוצה את אוהדי הפועל. "אין שחקני בית משמעותיים, אין שום קשר עם האוהדים, הקבוצה מלאה בכל מיני שחקנים מושאלים ממכבי ומהפועל תל אביב. אנחנו כבר לא יודעים מה יהיה העתיד".

 

אין תקופת צינון

 

לפי האוהדים, טביב מתכנן להפוך את כפר סבא למפעל השבחה של הפועל תל אביב ולהשאיל לקבוצה מהשרון שחקנים צעירים שישתפשפו בליגה הלאומית. טביב איים בעבר ש"יוריד את כפר סבא לליגה ב'". מבחינתו הוא כבר לא הבעלים, אף שבהתאחדות לכדורגל הוא עדיין רשום כבעלי הקבוצה.

 

וזה יוצר בעייתיות חוקית. טביב, שאינו מתפקד יותר כבעלים של כפר סבא, אמור לצאת לתקופת צינון כדי להצטרף להפועל תל אביב ביוני. אולם רשמית הוא לא החל את תקופת הצינון, כי מעולם לא נרשמו בעלים חדשים לקבוצה, אף שמשפחת ספיר, מקורביו של טביב, היו אמורים לקבל עליהם את התפקיד.

 

אגודת הספורט של הפועל כפר סבא הגישה בסוף 2009 עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב שבה היא מבקשת להרחיק את טביב מניהול הפועל תל אביב. בעתירה מבקשת האגודה גם להורות להתאחדות לכדורגל לפתוח בחקירה בעניין העברת השחקנים (בן לוז, דאגלס דה סילבה ויבואה).

 

זה עדיין לא קרה. וכנראה גם לא יקרה. כשנציגי אוהדי כפר סבא פנו לנציג הציבור בהתאחדות (בן כספית), הם נדחו על ידיו בטענה ש"הסיפור מופרך".

 

בעתירה נכתב: "ברור הדבר כי העברת שחקנים בכירים בשווי של 12 מיליון שקל ללא קבלת תשלום יש בה ניגוד אינטרסים מובהק. יובהר כי ההתאחדות לא השמיעה קולה ובכך יוצרת מצג לפיו יכולה כל קבוצה להתעלם מהתקנון שלה".

 

גיל לבנוני, דובר ההתאחדות לכדורגל, מסר בתגובה שטרם הוגשה בקשה להעברת זכויות בהפועל תל אביב הנוגעת לאלי טביב. לכשתוגש כזו, אם בכלל, היא תידון בהתאחדות לכדורגל לפי הוראות תקנוניה.

 

בשטח טביב כבר מנהל כאמור את הפועל תל אביב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x