$
עסקי ספורט

מה פשר גלות הפורטוגלים?

מספר הכדורגלנים הפורטוגלים בליגות האירופאיות הבכירות גדל ביותר מפי 3 מאז 2003. הסיבה העיקרית לכך היא המצב הכלכלי הרע של הקבוצות במדינה שלהם

מאת אלכס דאף, בלומברג 14:5912.01.09

מספר השחקנים הפורטוגלים בליגות האירופאיות הבכירות גדל ביותר מפי 3 מאז 2003, ועומד כעת על 121. הסיבה לכך היא העובדה שמועדונים פורטוגלים מתקשים לשם משכורות בגלל הירידה בהכנסותיהם, והשחקנים הפורטוגלים מתפזרים ברחבי אירופה בקצב המהיר ביותר מבין מדינות היבשת. כך מראה מחקר שערך המוסד ללימודי ספורט משוויץ.

 

דוגמה טובה לתופעה היא סיפורו של פדרו רוסיאנו, שהחליט שהגיע הזמן לנטוש את הליגה הפורטוגלית כשהפסיק לקבל את המשכורת החודשית ועבר לשחק ברומניה. "אני מעדיף לשחק בפורטוגל אבל כאן אני מרוויח פי שניים" אמר רוסיאנו, 24, שעזב את ויטוריה שטובאל באוגוסט 2007 וסיפר שויטוריה עדיין חייבת לו כסף.

 

רוסיאנו סירב לומר מה משכורתו הנוכחית. השחקן, שבשנה שעברה שיחק בג'לה מסיציליה, בליגה השלישית באיטליה, מתכוון להמשיך בבוזאו, הנמצאת צפונית מזרחית לבוקרשט, עד לסיום חוזהו בעוד שנתיים. "כאן אני רק עובד, נח ומרוויח כסף" אמר רוסיאנו. "אבל לפחות משלמים לי בזמן".

 

לוצ'ו גונסאלס, שחקן פורטו לוצ'ו גונסאלס, שחקן פורטו צילום: איי פי
עוד דוגמה קלאסית שממחישה את התופעה היא סיפור מעברו של  כריסטיאנו רונלדו למנצ'סטר יונייטד, רונלדו נבחר על ידי עמיתיו לשחקן המצטיין של הפרמיירליג בשתי העונות האחרונות והוא מחמשת המועמדים הסופיים לתואר שחקן השנה של פיפ"א, שיוענק הערב.

 

משחקים גם בכווית

 

בארגון השחקנים הפורטוגלי יש 313 שחקנים פורטוגליים שמשחקים ברחבי העולם, כשחלק מהם משחקים אף בליגות נידחות כגון באיראן, ניו זילנד וכוויית.

 

"רבים מהם הם שחקנים מדרג הביניים שאין להם עתיד פיננסי מזהיר בפורטוגל" אמר קרלוס נולאסקו, פרופסור במרכז למדעי החברה באוניברסיטת קואימברה בפורטוגל, החוקר את "הגלות" הזו.

 

הכלכלה מתכווצת

 

לפי ויטור אוליביירה, מנכ"ל קבוצת ליישואס מהליגה הראשונה, מועדונים פורטוגלים הוציאו מעבר ליכולתם במשך שנים ועכשיו הם מקצצים במשכורות, כשמכירות הכרטיסים והחסויות צונחות לנוכח המשבר הכלכלי.

 

לדוגמה, מכירות הכרטיסים למשחקי הבית של פורטו, אלופת אירופה ב-2004, צנחו ב-11.3% ב-12 החודשים שהסתיימו ב-30 ביוני, לפי נתוני המועדון.

 

גם המועדון הקודם של רוסיאנו, ויטוריה, מפגר בתשלומי המשכורות, דיווח עיתון הספורט 'או ג'וגו' ב-7 בינואר, כשהוא מצטט את שחקן הקבוצה אנדרסון. ויטוריה לא הגיבה לידיעות.

 

קבוצה אחרת מהליגה הראשונה, אשטרלה אמאדורה, מפגרת כבר בשלושה חודשים בתשלום המשכורות, אמר ג'ואקים אוואנגליסטה, יו"ר ארגון השחקנים הפורטוגלי. לעומת זאת, דובר הקבוצה, ג'ואו טיישיירה אמר שהבעיה כבר נפתרה, מבלי לפרט מעבר לכך. 

 

כמה קבוצות בינוניות וקטנות יעמדו בקרוב בפני פשיטת רגל, מה שמעודד עוד שחקנים לצאת לשחק מחוץ למדינה, לפי ריקרדו גונסאלבש, אנליסט כדורגל בחברת דלויט אנד טאוץ' בליסבון.

 

קבוצות ממדינות כדורגל נחשלות כמו לוקסמבורג וקפריסין פנו לשחקנים פורטוגלים, שיוקרתם עלתה ביבשת בעקבות הצלחה של שחקנים בינלאומיים כמו כריסטיאנו רונלדו.

 

אפקט רונלדו

 

הוא הצטרף ליונייטד מספורטינג ליסבון ב-2003 תמורת 12.2 מיליון ליש"ט. הוא נולד באי הפורטוגלי מאדיירה, ואמר לא פעם שהוא מתגעגע למזג האוויר ולאנשים החמים של דרום מערב אירופה. כיום הוא מככב במדי מנצ'סטר יונייטד, למרות שאמר לא פעם שהוא מעוניים לשחק במדי אלופת ספרד, ריאל מדריד. 

 

גם שחקנים פורטוגלים אחרים משחקים בליגה היקרה בעולם, כולל ריקארדו קארבליו מצ'לסי, שזכה עם קבוצתו באליפות ב-2005 ו-2006.

 

רונלדו וקארבליו עזרו לנבחרת פורטוגל להגיע לגמר אליפות אירופה ב-2004 שנערכה במדינה, שהשקיעה יותר ממיליארד דולר באצטדיונים, כחלק מהמאמץ לקדם את הכדורגל המקומי.

 

יעד נפוץ: מזרח אירופה

 

מזרח אירופה היא יעד נפוץ לשחקנים פורטוגלים, כשאנשי עסקים באזור מזרימים כסף לקבוצות הספורט, לפי ג'ונתן ווילסון, מחבר הספר "מאחורי מסך הברזל", שיצא לאור ב-2006.

 

קבוצות רומניות ובולגריות משלמות משכורות הנעות בין 10,000 ל-15,000 יורו בחודש לשחקנים בגיל העשרה, לעומת 1,700 יורו שאותם שחקנים היו מקבלים בפורטוגל, אמר אוליביירה מליישואס.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x