$
חדשות נדל"ן

החברה חשודה בהלבנת הון - ומה עם רוכשי הדירות?

האם מסירת הדירות תעשה בזמן? מי אחראי במקרה בו יתגלו ליקויי בנייה? והאם ירידה בשער המניות של החברה תזיק לרוכשים? - כל התשובות לשאלות הבוערות עם התפוצצות הפרשה בחברת הנדל"ן ב. יאיר

עו"ד זיו כספי 11:0222.05.14

יום לאחר שהוסר צו איסור הפרסום מעל פרשת הלבנת ההון בחברה הנדל"ן, נודע לציבור כי חברת ב. יאיר היא העומדת בלב החשדות לפיהן החברה מעורבת בהלבנת הון בשווי 60 מיליון שקל. לחברה מספר פרויקטים בשלבים שונים כיום, בינהם פרויקט משכנות האומה ב' בירושלים, פרויקט SKY בנתניה ופרויקט סאן וילג' באילת. עו"ד זיו כספי שותף במשרד עו"ד גינדי- כספי העוסק בנדל"ן ומלווה פרויקטים רבים של קבלנים מנסה לענות על שאלות הרוכשים.

 

ש: מה קורה אם קניתי דירה אצל ב. יאיר על הנייר?

 

ת: אין לך בעיה, זאת בהנחה שפעלת לפי החוק וקיבלת ערבות בנקאית מהבנק המלווה על כל תשלום ששילמת לקבלן. זה ההסדר החוקי המחייב את הקבלן, ויש להניח שכך הוא פעל גם במקרה שלך. על פי 'חוק המכר - הבטחת השקעת רוכשים' רכישת דירה מקבלן נחשבת כ'חשבון סגור'. ברגע שרוכש דירה רכש אותה, הבנק המלווה את הקבלן מנפיק שוברים. כל תשלום שמשולם על ידי הדייר נכנס לחשבון סגור שממנו הבנק מבצע את כל דוחות התשלום. הבנק לא משלם כסף לריק והדייר מקבל ערבות בנקאית.

 

רוב הפרויקטים מלווים בנקאית גם מהטעם שיש לכך ערך שיווקי או תדמיתי משמעותי כי דיירים מחפשים את הבטחון ולכן פרויקט כזה שנשלט על ידי הבנק מובטח על ידי ערבות שמשמעותה שהבנק מתחייב לרוכשים לאחד משנים: להשלים את הבנייה או להחזיר את כספם של הרוכשים בצמוד למדד.

 

ש: מה קורה עם רוכשים שכבר נכנסו לדירה וגילו ליקויים בבנייה?

 

חשוב לדעת כי קיימת אחריות של החברה לפי החוק. עוד לא קרה דבר שמעיד שהחברה לא תעמוד בהתחייבויות שלה לפי החוק ולפי החוזים שחתמה עם הרוכשים.

 

 

 

 

ש: מה יעלה בגורלם של פרויקטים שנמצאים כיום בבנייה?

 

ת: אין סיבה שפרויקטים אלה לא ימשיכו. יש להניח שמדובר בפרויקטים המלווים ע"י הבנקים. הבנקים מקבלים בטוחות מהקבלן שמבטיחות אותם בהסכמי הליווי שהם חתמו עם הקבלן. כמובן  שאם יסתבר שהיו חריגות משמעותיות מהסכמי הליווי עם הבנקים עלול להיות מצב שהבנקים יראו בדבר הפרה של הסכמי הליווי, והם יבחנו את מחויבותם להמשיך ללוות את הקבלן. אך הבנקים לא יעשו זאת בלי שיהיו בטוחים שאכן יש בעיות אמיתיות עם הקבלן וההתנהלות שלו בפרויקטים השונים. כדאי לציין שבדרך כלל כל פרויקט מתנהל "כמשק סגור", והבנקים רשאים לבחון כל פרויקט ופרויקט בנפרד.

 

ש: האם הירידה בשערי המניות של החברה משפיעה על רוכשים הדירות?

 

ת: שוק המניות מתנהל בנפרד משוק הנדל"ן. ירידה בשווי המניות אינה אמורה להשפיע באופן ישיר על רוכשי דירות

 

ש: האם תהיה השלכה על חברות שבונות באותו איזור ליד ב. יאיר?

 

ת: אין שום סיבה הגיונית להשפעה כזו.

  

 

*הכותב אינו מייצג את החברה ואינו מודע לעסקיה כלל. התשובות הן כלליות ואינן מתייחסות באופן ספציפי לעסקה זו או אחרת, ואין בהן גם חוות דעת משפטית ללקוחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x