שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הערכות סותרות לגבי עלות הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה

הערכות ראשוניות בנוגע לתוכנית דיברו על עלות של 2 מיליארד שקל בשנה. אלא שבכל יום מאז שפורסמה התוכנית מוסיף לפיד לרשימת מקבלי ההטבות עוד ועוד חתכים באוכלוסייה, כך שכרגע ההערכות עלו ל־3 מיליארד שקל

עמרי מילמן 08:0424.03.14
 אחת השאלות המרכזיות שעומדות על הפרק בנוגע לתוכנית 0% מע"מ היא מהי עלות התוכנית וכיצד היא תמומן. הערכות ראשוניות בנוגע לתוכנית דיברו על עלות של 2 מיליארד שקל בשנה. אלא שבכל יום מאז שפורסמה התוכנית מוסיף לפיד לרשימת מקבלי ההטבות עוד ועוד חתכים באוכלוסייה, כך שכרגע ההערכות עלו ל־3 מיליארד שקל. זאת עוד לפני הדיונים בכנסת והלחצים הקואליציוניים.

את תוכנית מחיר המטרה מתמחרים במשרד השיכון ב־0.75–1 מיליארד שקל לשנה. בהיבט התקציבי התוכנית הזו בטוחה יותר שכן מחיר המטרה ניתן לוויסות בהתאם למצב השוק, בשונה מהעלות הפחות ניתנת לצפייה שתגרור הטבת המע"מ.

 

שר האוצר יאיר לפיד בישיבת ממשלה שר האוצר יאיר לפיד בישיבת ממשלה צילום: אלכס קומולויסקי

 

במשרד השיכון טוענים כי תוכנית המע"מ של לפיד תעלה דווקא פחות מהערכות הראשוניות וכי עלותה השנתית תסתכם ב־1-1.25 מיליארד שקל בלבד. במשרד השיכון לא יודעים לומר היכן ימצא התקציב לתוכנית ולטענתם זהו תפקידו של האוצר.

 

שאלת המימון מעניינת במיוחד לאור כוונתם של לפיד ונתניהו להקטין את ההוצאה הממשלתית. אפשרות אחת לתקצב את התוכנית מבלי להגדיל הוצאות היא להגדיל מסים. אלא שהמשמעות של הגדלת מסים היא שכלל אזרחי המדינה משלמי המסים יסייעו מכיסם לרכושי הדירות. כאביר מעמד הביניים, לפיד לא יכול להרשות לעצמו לעשות זאת.

 

אפשרות שנייה היא לקחת מתוך התקציב הקיים, כלומר לבטל תוכניות ולהפחית הוצאות אחרות. אמנם משרד האוצר התחייב שלא לפגוע בשירותים החברתיים כתוצאה משינוי כלל ההוצאה לפני מספר ימים, אך תקצוב התוכנית אינה נוגעת להתחייבות זו. לאור חוסר הבהירות לגבי המקור התקציבי לתוכניות הללו לא ברור על בסיס מה תתקבל היום החלטת הקבינט. כבר נוכחנו בעבר כי במקרים רבים כאשר מקבלים החלטות ללא כיסוי תקציבי הן פשוט לא ימומשו.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x