שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

הערכת השמאים: "מחירי הדיור יעלו בסוף השנה"

לפי נייר עמדה של לשכת שמאי המקרקעין, "תחושת המחסור תמשיך ותגבר ומולה יעלו הביקושים עד כדי בלימת הירידה הקלה ברמות המחירים ברבעון האחרון"

שי פאוזנר 15:2215.08.11

שר האוצר יובל שטייניץ יצא בהצהרה חריגה בסוף חודש יוני, כשהעריך שבסוף השנה נראה ירידות מחירים של ממש בשוק הדירות בישראל. אך בניגוד לדבריו של שטייניץ, מעטים בשוק הדיור היו מוכנים להצהיר בשבועות האחרונים כי צפויות הורדות מחירים.

 

נייר עמדה של לשכת שמאי המקרקעין,

שהגיע לידי "כלכליסט", מעריך כי מחירי הדירות דווקא צפויים לעלות ברבעון האחרון של השנה. "הירידה בביקושים בחודשים האחרונים יצרה ביקושים כבושים (ביקושים שנדחו לתקופה מאוחרת יותר - ש"פ) בענף הנדל"ן, עקב היעדר השקעה אלטרנטיבית לדיור בשוק", נכתב.

 

השמאים מעריכים כי התנהלותה השווקים בחודשים האחרונים הוציאו משוק ההון המקומי אלפי ישראלים שברשותם כחצי מיליון עד מיליון שקל, שימצאו את דרכם לשוק הנדל"ן. "יחד עם משכנתה, סכום כזה יאפשר לרכוש דירה להשקעה באזור הביקוש", מוערך בנייר העמדה, תוך התבססות על התנהלות המשקיעים במשבר של 2008–2009.

 

בלשכת השמאים טוענים כי הקיפאון בשוק הדיור בחודש האחרון אינו דוגמה להתנהלות הענף, משום ששילב שני גורמים חריגים שהביאו לעצירה כמעט מוחלטת בעסקאות בענף הנדל"ן ביולי־אוגוסט: מחאת האוהלים ותקופת בין המצרים, שמדי שנה מתרחשות בה פחות עסקאות.

 

"מחאת האוהלים גורמת לציבור רחב של רוכשים פוטנציאליים להשהות את החלטתם בעניין רכש הדירות", כותבים השמאים.

 

"בעקבות מחאת האוהלים, רוב הציבור מבין היום יותר מתמיד שבנדל"ן אין פתרונות קסם, וכי לפחות בשנתיים הקרובות לא צפויה התקדמות משמעותית בשיווק קרקעות ובהיצע יחידות הדיור. לכן, תחושת המחסור תמשיך ותגבר ומולה יעלו הביקושים עד כדי בלימת הירידה הקלה ברמות המחירים שראינו ברבעון האחרון".

 

על רקע זה אמר יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס ל"כלכליסט": "אני מעריך שכבר בעונת החגים הקרובה נחוש את ההתעוררות המחודשת בענף, אך יש לצפות למספר נמוך יותר של עסקאות בהשוואה לשנה שעברה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x