חדשות נדל"ן

בת ים: דירה מוצעת למכירה יחד עם הדיירים שמתגוררים בה

מדובר בדירה שפורסמה למכירה במסגרת כינוס נכסים עם הבהרה כי הרוכש יידרש לאפשר לבני הזוג להישאר בה עד שארית חייהם; כיום האישה בת כ-60 והגבר בן כ-70

דותן לוי 09:3631.12.20

דירתם של בני זוג ברחוב הרצל 80 בבת-ים מוצעת בימים אלה למכירה בתמורה להתחייבות של הרוכש כי בני הזוג יוכלו להמשיך ולהתגורר בה למשך שארית חייהם. מדובר בבני זוג שנקלעו לחובות ומינו להם את עו"ד ערן רייף ככונס נכסים.

 

הבקשה להישאר בדירה הגיעה מבני הזוג, אך לפי רייף אין הדבר אומר כי הם לא ידרשו לשלם דמי שכירות לבעל הדירה כל זמן שהם מתגוררים בה. בת הזוג היא בת כ-60 כיום ובן זוגה בן כ-70, בהסכם המכר כתוב כי הם יוכלו להתגורר בדירה עד גיל 120 של אחד מבני הזוג שיאריך ימים.

 

 

 

 

 

הבניין בבת ים שבו הדירה המוצעת למכירה הבניין בבת ים שבו הדירה המוצעת למכירה צילום: אוראל כהן

 

הדירה ממוקמת ברחוב הרצל 80 במרכז העיר, מדובר בדירת 4 חדרים בשטח של 94 מ"ר, ובקומה השלישית מתוך 8 קומות. בבניין מותקנת מעלית. על פי עסקאות קודמות, דירה בבניין המדובר נמכרת במחיר ממוצע של 14 אלף שקל למ"ר, ודירה בשטח דומה נמכרה ב-2019 בתמורה ל-1.3 מיליון שקל.

 

התופעה של מכירת דירה "יחד" עם דייריה אינה חדשה, אך אינה שכיחה והיא נהוגה בדרך כלל במקרים בהם מנסים להסדיר חובות של בעל הדירה מצד אחד, ומנגד, לאפשר לו להמשיך לחיות בכבוד. עסקאות מכירה כשהבעלים הקודם ממשיך להתגורר בנכס נחתמו גם במסגרת מכירת נחלות במושבים, כאשר הרוכש מאפשר לבעלי המשק המבוגרים להתגורר בביתם לשארית חייהם, ובונה לעצמו בית נוסף.

 

לדברי עו"ד יוסי מנדלבאום מומחה חדלות פירעון ממשרד ליפא מאיר, בעבר חוק הגנת הדייר קבע כי נושה שמבקש לעקל נכס שבו מתגורר החייב ומשפחתו מחויב בהליך מינוי כונס למכירת הנכס ולפי הדין החייב נשאר כדייר מוגן וישלם דמי מפתח לרוכש החדש. ב-2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון חדש ששינה את המשוואה, ושחרר את זכות החייב להמשיך להתגורר כדייר מוגן. החוק הקיים קובע כי אין אקסיומה של דיירות מוגנת ובית המשפט יקבע מהי הדרך הנכונה לממש את דירת המגורים, בהתחשב בגיל החייב, בסיטואציה המשפחתית, האם מתגוררים בדירה חולים או נכים ועוד.

 

בתוך כך הוא אומר, כי המצב שבו בני זוג רשאים לגור בדירה שלא בדיירות מוגנת אלא בתמורה לדמי שכירות היא מורכבת יותר ועשויה להגיע למצבים בעיתיים שבהם אין לבני הזוג כסף לשלם את שכר הדירה.

x