חדשות נדל"ן

בכנסת מסייעים לקרנות הריט: הצעת חוק תוריד את תקופת האחזקה מ-20 ל-10 שנים

מרבית חברי ועדת הכספים חתמו על הצעת חוק שתתקן את חוק הריטים ותאפשר לקרנות למכור את הדירות לאחר 10 שנים במקום 20 שנים כיום; קרן מגוריט: "הצעת החוק תעודד השקעה בשוק השכירות המוסדי ותגדיל משמעותית את היצע הדירות לציבור"

דותן לוי 17:5904.11.20

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) הגיש היום (ד') הצעת חוק שמבקשת לתקן את חוק הריטים על ידי הקטנת משך התקופה שקרנות הריט נדרשות על פי חוק להחזיק בדירות להשכרה בטרם מכירתן.

 

 

 

מדובר באחת הנקודות עליה מלינים יזמים מאז חוקק חוק הריט בשנת 2016. על פי הערכה, במידה והחוק יאושר יכנסו לתחום הקרנות העוסקות בדיור למגורים שחקנים חדשים אשר יגדילו את היצע הדירות לשכירות הוגנת לטווח ארוך.

 

מגיש הצעת החוק אומר כי החא נותנת מענה ישיר למשבר הכלכלי שבעקבות התפרצות הקורונה, שהביא לעצירת התחלות הבניה ולהתייקרות בשוק השכירות. כי החוק יגדיל את היצע הדירות בשוק השכירות וכך יעודד בנייה חדשה וכן יאפשר לזוגות אשר אינם מסוגלים לרכוש דירה במיוחד על רקע המשבר הכלכלי לגור בשכירות ארוכת טווח.

 

על הצעת החוק חתמו רוב חברי וועדת הכספים: הילה שי וזאן (כחול לבן), מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם), בצלאל סמוטריץ' (ימינה), אחמד טיבי ועאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), קרן ברק ושלמה קרעי (ליכוד), רם בן ברק (יש עתיד) ומשה ארבל (ש"ס).

 

 

בנייני דירות להשכרה  בשכונת ארנונה של מגוריט בנייני דירות להשכרה בשכונת ארנונה של מגוריט צילום: באדיבות מגוריט

 

כאמור, עיקרה של הצעת החוק הוא בקיצור משך ההחזקה הנדרש במתחמי ההשכרה מ-20 שנה ל-10 שנים, באופן שיבטיח הגדלה משמעותית של היצע הדירות החדשות והאיכותיות לשוכרים במקביל להענקת ערבות מדינה לאשראי שיינתן לקרנות ריט אשר תשתמשנה בו להשקעה בדירות המיועדות לשכירות ארוכת טווח, בדגש על פרוייקטים שבהם כלולות דירות המיועדות להשכרה בשכר דירה מפוקח ובהנחה משמעותית על מחירי השוק.

 

 

 

מגוריט - קרן הריט היחידה למגורים

 

חוק הריטים עבר ב-2016 אך מלבד כמה מאות בודדות של דירות שנרכשו למטרות שכירות הוא לא חולל שינוי של ממש כפי שקיוו יוזמיו. למעשה, מגוריט, שהוקמה לפני שלוש שנים היא קרן הריט היחידה למגורים. הנפקה של חברת אזורים למטרות דומות הצליחה. אחת הסיבות שהצביעו עליה היזמים הייתה משך הזמן הארוך (20 שנה) שבו הם נדרשים להחזיק את הדירות. תקופה כה ארוכה מייצרת תזרים מזומנים נמוך ומרחיקה את אנשי שוק ההון ואת המוסדיים.

 

יו"ר מגוריט ישראל, ארז רוזנבוך אמר כי "הצעת החוק החדשה, עשויה לשפר באופן משמעותי מאוד את המודל העסקי של קרנות הריט למגורים ולהפוך את ההשקעה בשוק השכירות המוסדי להרבה יותר אטרקטיבית הן בזכות הפחתת עלויות המימון של קרנות הריט (כתוצאה מקבלת ערבויות המדינה) והן בזכות קיצור משך הזמן הנדרש להחזקת הנכסים בעשר שנים (כתוצאה מגילום ההנחה המתקבלת בעבור רכישת הדירות על פני 10 שנים ולא 20 שנה כיום).

 

"השלמת שינויי החקיקה תעניק תמריצים חיוביים למשקיעים הגדולים במשק להשקיע הון בקרנות הריט למגורים ותאפשר להן לרכוש דירות נוספות ולהגדיל את היצע הדירות לשכירות ארוכת טווח בהיקף ניכר מאוד. הגידול בהיצע ישפר באופן משמעותי את יכולת הדיור של הציבור בכלל ושל הזוגות הצעירים בפרט, הן מבחינת עלות השכירות, הן מבחינת תקופת השכירות והן מבחינת איכות הדירות שתושכרנה להם", אמר רוזנבוך.

 

x