$
חדשות נדל"ן

פרשנות

עיריית ת"א טורקת את הדלת לשוכרים

אם ברצונם של השוכרים לשרוד בעיר, עליהם להבהיר לנבחרים ששלחו למועצת העיר כי על מדיניות העירייה בנושא להשתנות ומהר. אם לא יעשו כן, כנראה שמגיע להם להיבעט מהעיר

נמרוד בוסו 07:4203.10.19

עד כמה עיריית תל אביב רוצה להגביל את התפשטות תופעת השכרת הדירות לטווח קצר למטרות אירוח? אם לשפוט לפי העובדה שעד היום לא טרחה לנהל ולו הליך משפטי אחד נגד בעל נכס שהחליט להפוך את דירתו למלון בלי לשאול אף אחד – כנראה שהתשובה נעה בין "לא ממש" ל"ממש לא".

 

 

 

רשויות הרבה פחות מתוחכמות וחזקות ממנה לקחו את משכירי ה־Airbnb לבית במשפט וניצחו. חוקי התכנון והבנייה של מדינת ישראל לצידן: בית מגורים לא יכול להפוך כך סתם ליחידת אירוח ללא היתר, נקודה. אלא שבעיריית תל אביב מעדיפים כרגע לחזור על המנטרה השגויה כי הם חסרי אונים מול התופעה.

 

רק לפני כמה חודשים, כאשר אושר צו הארנונה לשנת 2019, דיבר ראש העירייה רון חולדאי על חשיבות הגבלת השכרת הדירות ב־Airbnb, תוך שהוא מציין בצדק רב כי זו פוגעת במרקם החיים של שכונות שלמות במרכז העיר, פוגעת בהיצע המגורים בשכירות – ודוחפת את המחירים כלפי מעלה. כיצד ניתן אם כן להסביר את ההתנהלות הרופסת של העירייה בראשותו? האם היה זה מס שפתיים בלבד?

 

 

 צילום: רויטרס

 

את התשובה לכך יודע רק חולדאי. ואולם כל תושבי העיר – מבעלי הרכבים הנרדפים על ידי פקחי החניה ועד ליזמי הבנייה הנגררים פעם אחר פעם לבתי המשפט בסוגיות של היטלי השבחה – יודעים כיצד נראית ופועלת עיריית תל אביב כאשר היא מחויבת לעניין מסוים. מדובר, לטוב ולרע, בעירייה הכוחנית בישראל שלא מהססת לנהל מאבקים משפטיים ממושכים שאורכים שנים רבות על דברים שחשובים לה.

 

על הרקע הזה, לא ניתן שלא לחשוד כי יש גורמים בעירייה שדווקא רואים את התפשטות השכרת דירות האירוח בעיר, מעל ומעבר לשיעור הקיים בכל עיר מערבית אחרת, בעין יפה. כשבוחנים את זה לפי שורת הרווח בלבד אפילו יש בכך מן ההיגיון. תושבים צורכים שירותים: חינוך, תרבות, ניקיון ורווחה. התיירים לעומתם אינם דורשים דבר מלבד מקום לינה, תוך שהם מפזרים כסף רב בחנויות ומסעדות העיר ומגדילים את תקבוליהם.

 

בהיבט הזה – דחיקת רגליהם של תושבי העיר לטובת התיירים דווקא משרתת את העירייה. מצד אחד קשה להאמין שהעירייה כל כך צינית, ומצד שני קשה להבין את סירובה לפעול נגד תופעת ה־Airbnb.

 

על השוכרים להפסיק לשתוק

 

כך או כך, יש לזכור כי המנגנון העירוני קיים כדי לשרת את תושביו, ולא להפך. ציבור השוכרים בעיר הוא זה שמממן את לשכתו המנופחת של יועצה המשפטי של העירייה, שמסרב לנקוף אצבע למענם.

 

אם ברצונם של השוכרים לשרוד בעיר, עליהם להבהיר לנבחרים ששלחו למועצת העיר כי על מדיניות העירייה בנושא להשתנות ומהר. אם לא יעשו כן, כנראה שמגיע להם להיבעט מהעיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x