$
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

בגלל הבחירות: בג"ץ אישר הארכת פעילות החברות הפרטיות לגביית ארנונה בחצי שנה

במרץ אשתקד הוציא בג"ץ פסק דין האוסר על המשך פעילותן של החברות במתכונת הנוכחית. אולם כעת הוא נעתר לבקשת המדינה ובשל הבחירות החוזרות והצורך בהשלמת החקיקה, הוא דחה את מועד קיומו של פסק הדין לינואר 2020. שרגא ברוש: "מחדל מתמשך של המדינה"

נמרוד בוסו 20:0514.07.19

בשל מערכת הבחירות החוזרת, העניק היום (א') בג"ץ למדינה ארכה לשם הסדרת פעילותן של חברות גביית הארנונה ברשויות המקומיות, שהיתה אמורה להסתיים בימים אלה. זאת לאחר שכבר במרץ 2018 הוציא בג"ץ פסק דין האוסר על המשך פעילותן במתכונת הנוכחית, לאחר שקבע כי הרשויות בהן פועלות החברות מאצילות להן סמכויות שלטוניות בניגוד לחוק.

 

 

בעקבות פסק הדין ביקשה המדינה להסדיר את פעילות חברות הגביה הפרטיות באמצעות חקיקה, והצעת החוק שגובשה בנושא אף אושרה בקריאה ראשונה על ידי הכנסת ה-20 בטרם פיזורה. הציפייה היתה כי הליך החקיקה יימשך לאחר בחירות אפריל בעת כהונת הכנסת הנוכחית, אך זו החליטה על פיזורה מיד עם היבחרה, ועל קיום בחירות נוספות בספטמבר.

 

בנסיבות שנוצרו, ביקשה המדינה ארכה נוספת להשלמת החקיקה, עד לתאריך 1.4.2020, וזה נעתר לה באופן חלקי ודחה את מועד קיומו של פסק הדין עד ליום 1.1.2020.

ארכיון ארכיון צילום: דנה קופל

 

 

בפסק הדין שפרסם בג"ץ במרץ 2018, שאושר פה אחד על ידי השופטים דפנה ברק ארז, יצחק עמית וענת ברון. נקבע כי "ביצוע פעולות גבייה באמצעות חברות גבייה פרטיות היא אצילת סמכות אסורה".

 

הפסיקה התקבלה בעקבות עתירה שהגישה נשיאות הארגונים העסקיים נגד שר הפנים אריה דרעי ומשרד הפנים, שעל פי העתירה מאפשרים לרשויות המקומיות להשתמש בחברות הגבייה הפרטיות על אף ש"ישנו חשש מקיומו של ניגוד עניינים הנובע מזיקה שבין שכר הטרחה של חברות הגבייה לבין גובה הסכומים הנגבים על ידן".

 

"מחדל מתמשך של המדינה"

 

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, שרגא ברוש: "העובדה שרשויות מקומיות שולחות יד לכיס האזרחים ובעלי העסקים באמצעות חברות פרטיות היא מחדל מתמשך של המדינה. אנחנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו ולא קיבל את בקשת המדינה לדחות את הטיפול בנושא בעשרה חודשים נוספים. נמשיך להיאבק נגד גרירת הרגליים הפוגעת בעסקים ובאזרחים כאחד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x