חדשות נדל"ן

נדחתה תביעת תושבי זכרון יעקב נגד הקצאת שטח לבית כנסת

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי המועצה המקומית התנהלה באחריות וביסודיות ומתח ביקורת על העותרים

דותן לוי 23:0109.07.19

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה לאחרונה את עתירתם של תושבי שכונת נווה הברון בזכרון יעקב כנגד החלטת המועצה המקומית להקצות קרקע להקמת בית כנסת בשכונה.

 

במסגרת העתירה העלו התושבים טענות רבות כנגד המועצה, בהן ניגוד עניינים, שיקולי בחירות (ההחלטה להקצות קרקע בתקופת בחירות), ריבוי בתי כנסת בזכרון יעקוב ועוד.

 

סגן נשיא בית המשפט המחוזי חיפה, השופט אליקים אברהם, דחה את טענות העותרים, וציין כי די בעיון בהשתלשלות ההליכים הארוכה והמקיפה של ועדת ההקצאות כדי להתרשם מרצינות פעולותיה.

 

בית המשפט אף מצא, כי יש בטענות המועצה, שיוצגה על ידי עורכי הדין אלי וילצ'יק ורוית צימנט ממשרד כהן וילצ'יק ושות', כדי להצדיק את דחיית העתירה על הסף. השופט אף פסק לעותרים הוצאות בסכום של 60 אלף שקל, וקבע, כי "העתירה קיבלה נפח עצום ובלתי סביר בשל הדרך בה בחרו העותרים לנהל את עניינם וגם ההתעלמות מסדרי דין הוסיפה על כך".

 

זכרון יעקב זכרון יעקב צילום: אלעד גרשגורן

 

 

בית המשפט קבע, כי התושבים לא עתרו כנגד הפרוגרמה לצרכי ציבור של המועצה במועד ואף אין בעתירה בקשה לביטול הפרוגרמה. עוד נקבע, כי הקצאת הקרקע לטובת בית הכנסת תואמת את התוכנית, נמצאת במתחם הסבירות ולא נפל פגם בהחלטה לאשר אותה.

 

מנגד, בית המשפט קיבל את טענות המועצה וקבע, כי ועדת ההקצאות "בחנה את בקשת ההקצאה ואת הנתונים השונים במידתיות ובסבירות, והמליצה למועצה לאשרה". בהתייחס למידתיות, נקבע כי ההקצאה הוגבלה לשטח של 400 מ"ר מתוך חלקה ששטחה הוא כ-3 דונם, כך שרוב השטח נותר פנוי וניתן לעשות בו שימוש למבני ציבור נוספים. עוד הוסיף בית המשפט, כי החלטת ההקצאה התקבלה בהסתמך על מחסור במבנים לצרכי דת וכי נבחנו חלופות אחרות, אולם אף אחת מהן לא נמצאה ראויה.

 

באשר לטענת ניגוד העניינים, שהעלו העותרים כנד חבר מועצה מסוים, קבע בית המשפט כי הוא לא השתתף בדיון ומכאן שהחלטתה אינה נגועה בניגוד עניינים. בית המשפט קיבל את טענת המועצה לפיה העותרים הטעו את בית המשפט באופן בו ציטטו את עמדת המועצה בהליך קודם וייחסו למועצה "דברים שאינם אמת". "העותרים סילפו את עמדת המועצה בחוסר ניקיון כפיים ובחוסר תום לב".

 

עוד הוסיף בית המשפט, כי התושבים העותרים לא יכולים להסתמך בעתירה על חוות דעת מאוחרת, שלא הוצגה בפני ועדת ההקצאות או המועצה לפני שהתקבלה ההחלטה, וקבע: "כיצד ניתן לקיים ביקורת שיפוטית על החלטה, שהעותרים מסתירים מהגורם המינהלי את טענותיהם?".

 

לסיכום, בית המשפט קבע כי לא נפל פגם כלשהו בהחלטת המועצה להקצות לעמותת בית כנסת "זכרון טוב" קרקע לצורך בניית בית כנסת, וכי שר הפנים, אשר אישר את ההקצאה, פעל באופן ראוי וסביר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x