שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

שוק הדירות מתעורר: עלייה של 37% ברכישת דירות באפריל לעומת אשתקד

לפי נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר, באפריל האחרון נרשמה רמת המכירות הגבוהה ביותר מאז אפריל 2016. בכמות הדירות החדשות שנמכרה בתנאי שוק חל זינוק של 51%

נמרוד בוסו 10:3517.06.19

שוק הדירות ממשיך לגלות סימני התעוררות, ולצאת מתקופת ההאטה הממושכת של השנתיים האחרונות, כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי של משרד האוצר, שפורסמו היום (ב').

 

 

 

לפי הנתונים, בחודש אפריל האחרון נרשם גידול חד במספר העסקאות בהשוואה לאפריל אשתקד. סך העסקאות עמד על 8.3 אלף, מזה 7.3 אלף דירות נרכשו בשוק החופשי - כלומר לא במחיר למשתכן.

משה כחלון משה כחלון צילום: משה מילנר, לע"מ

 

"בהשוואה לאפריל אשתקד גדל מספר העסקאות בשוק החופשי ב-37%, כאשר בהכללת העסקאות המסובסדות מגיע שיעור הגידול ל-43%", נכתב במסמך. "אמנם, בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה בסך העסקאות (ירידה של 10% ו-14%, בהתאמה) אולם זו הושפעה ממיעוט ימי עבודה באפריל על רקע חג הפסח. בהשוואה לחודשי אפריל בשנים קודמות זוהי הרמה הגבוהה ביותר במספר העסקאות מאז אפריל 2016".

 

מיקוד בפלח הדירות החדשות בלבד מעלה כי במהלך חודש אפריל נמכרו 2.9 אלף דירות, מהן כאלף דירות בסבסוד ממשלתי. "בהשוואה לאפריל אשתקד נרשם גידול חד של 51% במכירות הקבלנים בשוק החופשי וגידול של 67% בסך מכירת דירות חדשות (כולל אלו בסבסוד ממשלתי)", נכתב.

 

פילוח גיאוגרפי העלה כי "בניגוד לחודשים האחרונים בהם התמקד הגידול בעסקאות במספר אזורים מצומצם, בעיקר באזורים בהם היו מבצעי מכירות של קבלנים, בחודש אפריל הקיף הגידול החד במכירות את כל האזורים".

 

משקל המשקיעים ממשיך לרדת

 

970 מהדירות נרכשו ע"י משקיעים. מדובר אמנם בגידול נומינלי של 17% לעומת כמות רכישות משקיעים לעומת אפריל שעבר, "אבל זאת בעיקר על רקע הרמה הנמוכה במיוחד שנרשמה באפריל אשתקד".

 

בסך הכל, שיעור הרכישות להשקעה מתוך סך העסקאות עמד על 12%, נתון נמוך ב-3 נקודות אחוז בהשוואה לאפריל אשתקד, אז עמד משקל הרכישות להשקעה על 15%.

 

מכירות המשקיעים בחודש אפריל לעומת זאת, הסתכמו ב-1.6 אלף דירות, גידול של 22% בהשוואה לאפריל אשתקד. המשמעות היא כי מלאי הדירות המוחזקות ע"י משקיעים הוסיף לרדת באפריל, ו-600 דירות נגרעו ממנו.

 

"מאז החל לרדת 'מלאי' הדירות בידי משקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד אפריל השנה כ-17.5 אלף דירות", נכתב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x