$
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מכשול לבנייה בשיבא: עיריית רמת גן דורשת פיצוי מהמדינה

התוכנית שכוללת העתקת מבנים קיימים לשטחים פתוחים במתחם בית החולים מעוררת חשש בעירייה שבעלי קרקעות סמוכות יתבעו פיצויים על אובדן ערך. עד שיימצא פתרון, תתעכב גם בנייתן של 3,000 יחידות דיור וכביש שאמור לשרת את האזור כולו

אמיתי גזית 06:5704.06.19

תוכנית לחידוש והרחבת בית החולים תל השומר ניצבת בפני מכשול. זאת נוכח דרישת עיריית רמת גן מהמדינה, שתמציא לה כתבי שיפוי שיגנו עליה מפני תביעות ירידת ערך, וזאת כתנאי לאישור התוכנית.

 

 

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב דנה אתמול בהתנגדות העירייה, ובימים הקרובים תפרסם את החלטתה. דרישת העירייה עלולה לעכב תוכנית נוספת לבניית 3,000 דירות בצמוד לבית החולים, שקיבלה לאחרונה אור ירוק מבג"ץ. כתבי השיפוי שהעירייה דורשת נועדו להבטיח כי המדינה היא זו שתישא בתשלומי הפיצויים שיתבעו בעלי קרקעות בתחום בית החולים או כאלה הגובלות בבית החולים.

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן. "כתבי שיפוי" ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן. "כתבי שיפוי"

 

העירייה חוששת משני סוגים של תביעות. הסוג הראשון – פיצויים בשל ירידת ערך, שאותם יכולים לתבוע בעלי קרקעות צמודות לבית החולים שבהן יש תוכניות בנייה של שכונות מגורים חדשות. עד היום שטחים רבים בבית החולים היו בייעוד שטח ציבורי פתוח או חקלאי. בתוכנית החדשה כל קרקעות בית החולים ישנו ייעוד ויוגדרו כשטח למוסדות ציבור לבריאות. כלומר, מי שחשב כי יוכל לבנות בית המשקיף על שטח פתוח, יגלה לאחר אישור התוכנית כי השכונה החדשה תשקיף לבית החולים.

 

עובדה זו יכולה לשמש עילה לתביעה על ירידת ערך. על פי חוק, אם לא הוגדר אחרת, הוועדה המקומית של העירייה שבשטחה אושרה תוכנית שגרמה לירידת ערך צריכה לשאת בפיצויים. כדי שעלות הפיצויים לא תוטל על כתפי העירייה, דורשת העירייה כי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) תספק לה את כתבי השיפוי שבהם היא מתחייבת לשלם פיצויים.

 

סוג התביעה השני הוא על הפקעה של הקרקעות שעליהן יוקמו מבנים חדשים שישמשו את שיבא. במרוצת השנים המדינה רכשה מבעלי קרקע פרטיים את החלקות שעליהן שוכן בית החולים, אך הדבר לא נרשם בטאבו. בנוסף, יש כמה חלקות שעדיין רשומות בבעלות פרטית ואותן המדינה תצטרך להפקיע.

 

התוכנית מסדירה בנייה קיימת בבית החולים, שהיתה ללא היתרים, ומאפשרת בנייה מחדש של מבנים שיפונו כדי להקים שכונה חדשה לצד סלילת כביש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x