$
נדל"ן עולמי

הבית החדש של מארק: מנכ"ל פייסבוק קנה אחוזת נופש ב-59 מיליון דולר

הוא רכש שתי נחלות פרטיות באגם טאהו בשטח כולל של 180 מ"ר, בעזרת חברות ניהול נכסים ששמרה על פרטיות העסקה. צוקרברג ניסה להסתיר את פעילות הנדל"ן שלו, אך הוול סטריט ג'ורנל הצליח לחשוף עסקאות בהוואי, סן פרנסיסקו ופאלו אלטו

שירות כלכליסט 10:4806.05.19
פייסבוק אמנם מואשמת ברשלנות בכל הנוגע לשמירה על פרטיות המשתמשים שלה, אך המייסד והמנכ"ל מארק צוקרברג יכול להתנחם בכך שעל הפרטיות שלו הוא יודע לשמור היטב.

 

 

הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי לפני מספר חודשים סגר צוקרברג בשקט יחסי עסקה לרכישת נכס בשווי 59 מיליון דולר בגדה המערבית של אגם טאהו - יעד חופשות פופולרי בקרב תושבי צפון קליפורניה. לפי מקורבים, הוא שוקל לרכוש נכסים נוספים באזור.

 

 צילום: Realtor

 

 

צוקרברג הצליח לשמור על מעטה סודיות ברכישות הנדל"ן שלו הודות לשימוש בחברות בע"מ, יועץ פיננסי ושורה של הסכמים חסויים, שחייבו אפילו להסיר מהרשת את תמונות הבתים שהוצעו למכירה.

 

 

 צילום: Realtor

 

 

עשירים רבים טורחים להסתיר את הרכישות שלהם מאחורי חברות בע"מ והסכמי סודיות, אך נראה שצוקרברג, שרוב העסקאות שלו כוללות שטחים עצומים וסכומים גדולים של כסף, בוחר בשיטות אגרסיביות יותר מהמקובל. מאמצים שנתפסים על ידי רבים כאירוניים בהתחשב בטענות נגד הדרך שבה החברה שייסד מנהלת את פרטיות המשתמשים שלה.

 

 צילום: Realtor

 

 

הנדל"ן שבבעלות צוקרברג ואשתו פריסיליה צ'ן מתפרס על פני אזורים רבים החל מסן פרנסיסקו ופאלו אלטו ועד לאגם טאהו והוואי, שם הוא מחזיק בשטח של יותר מ-2,800 דונם מול חוף הים באי קאואיי.

 

 

 צילום: Realtor

 

 

לפי אנשים המעורים בעסקאות, צוקרברג מצליח לשמור על פרטיות גם מכיוון שהוא בוחר לרוב פרויקטים שלא מושכים הרבה תשומת לב בעיקר בשכונות שלא נחשבות כיעד למיליארדרים, מנסה לרכוש את הנכסים של השכנים כדי להבטיח שליטה על הסביבה ומעדיף בתים המוקפים בצמחייה גבוהה שיכולה להסתיר אותם.

 

 

 צילום: Realtor

 

 

עם זאת, הוא לא הצליח להימנע מביקורת; בסן פרנסיסקו ובפאלו אלטו אמצעי האבטחה הרבים שלו עוררו תרעומת בקרב חלק מהשכנים, ואילו בהוואי הכעיס רבים כשניסה לסלק קבוצה של תושבים ותיקים מחלק מהנכס שלו.

 

 

 צילום: Realtor

 

 

על אף המאמצים לשמירה על הפרטיות, הצליחו בוול סטריט ג'ורנל למפות את עסקאות הנדל"ן של צוקרברג:

 

אגם טאהו: צוקרברג רכש שתי נחלות פרטיות ואיחד 180 מ"ר של קרקעות מול הים דרומית לטאהו סיטי. לפי סוכני נדל"ן מקומיים, לרוב לא נרשמות עסקאות באזור כי מרבית הבתים מועברים בירושה. באזור לרוב מתגוררות משפחות מבוססות וותיקות שמעדיפות את הפרטיות שמעניקות החורשות. צוקרברג רכש את הנכסים באמצעות חברה בע"מ בשם גולדן ריינג', והשתמש בחברת ניהול ההון איקוניק קפיטל כמתווכת. סוכני הנדל"ן שהיו מעורבים בעסקה נדרשו לחתום על הסכמי סודיות שאוסרים עליהם לחשוף את זהותו של הקונה ומחייבים אותם להסיר תמונות של הנכסים מהאינטרנט.

 

על פי המסמכים שהגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל, צוקרברג רכש בדצמבר את הנכס הראשון – המכונה קרוסל אסטייט – ממשפחתו של הבנקאי המנוח רוברט קוויסט עבור 22 מיליון דולר. הבית, שנבנה ב-1930 שוכן על שטח של 13 דונם, וכולל רציף המיועד לעגינה של יאכטה. הנכס הצמוד, שנקרא ברושווד אסטייט, היה בבעלות הנדבנית תמרה פריץ מאז 1996. צוקרברג שילם עבורו 37 מיליון דולר בינואר. הנכס ששוכן על שטח בגודל 25 דונם כולל בית ראשי עם שישה חדרי שינה, בית אורחים ורציף פרטי. לפי הדיווחים, צוקרברג מעוניין גם לרכוש נכס שלישי בצד השני של הרחוב, אך עדיין לא סגר את העסקה. לטענת אנשים המעורים בנושא, צוקרברג מתכנן לחבר בין הנכסים שבבעלותו.

 

 

קנאי לפרטיותו. צוקרברג קנאי לפרטיותו. צוקרברג צילום: בלומברג

 

 

פאלו אלטו: עיר מקסימה בלב עמק הסיליקון המרוחקת כמה ק"מ מהמטה של פייסבוק במנלו פארק. ב-2011 רכש צוקרברג בית של חמישה חדרים ב-7 מיליון דולר בשכונת קרסנט פארק, לאחר מכן הוא רכש עוד 4 בתים סמוכים, עליהם שילם סכום כולל של 43 מיליון דולר, הרבה מעל לשווי השוק. באחד המקרים, הוא שילם 14 מיליון דולר עבור בית בגודל 353 מ"ר, שב-1995 נמכר עבור 1.2 מיליון דולר בלבד. במשך מספר שנים צוקרברג ואשתו השכירו את הבתים בחזרה לבעלים הקודמים שלהם, אך ב-2016 הם הגישו בקשה להרוס את ארבעת הנכסים ולהחליף אותם במבנים נמוכים יותר. התכניות נדחו במועצה, וצוקרברג שינה אותן כך שיכללו שני מבנים בלבד ולא ארבעה כפי שתכנן במקור. בשכונה גם לא היו מרוצים מהמאבטחים שצוקרברג שכר לשמור על פרטיותו.

 

סן פרנסיסקו: לצוקרברג בית בשכונת עמק נואה בעיר, שנחשבת לשכונה יקרה אך שליווה. צוקרברג שילם 9.999 מיליון דולר על הנכס ב-2012, מחיר שיא באותו הזמן לשכונה. הבית בן 2 הקומות נבנה ב-1928 ושוכן על שטח של 910 מ"ר. בדומה לבתים שלו בפאלו אלטו, גם פה בחר צוקרברג לרכוש בית במיקום מעט פחות יקר, שהתושבים שלו אינם רגילים לדרישות של שכנים מיליארדרים. כתוצאה מכך, הוא הצליח להכעיס את השכנים, שב-2016 פרסמו מכתב שקרא לדיירים לדווח בכל פעם שאחד מרכב פנאי שטח של צוקרברג חונה בצורה לא חוקית. גם במקרה הזה התקבלו תלונות על הבנייה ועל האבטחה המרובה שמקיפה את צוקרברג. דובר מטעמו מסר כי הקשיבו לתלונות "ובחרנו באמצעי בטיחות פחות בולטים לעין".

 

 

קאואיי: ב-2014 שילם צוקרברג יותר מ-100 מיליון דולר עבור קרוב ל-3,000 דונם של שטח על החוף בקאואיי. אולם עד מהרה הוא מצא עצמו במרכז מחלוקת הנוגעת לחלק קטן מהשטח. מדובר ב-8 דונם בקצה החלקה שהוענקה באמצע המאה ה-19 למשפחות ילידיות של הוואי ועבר מאז בירושה. במשך יותר ממאה שנים השטח הזה היה בבעלות משפחת ראפוזו, שהיגרה מפורטוגל. ב-2016 איחד צוקרברג כוחות עם אחד מבני המשפחה, קרלוס אנדרייד, והגיש תביעה נגד שאר החברים במטרה לחייב אותם למכור את השטח. בעקבות הביקורת המקומית הקשה נגדו, ביטל צוקרברג את התביעה. אנדרייד המשיך בתביעה ואף רכש חלק מהשטח. במשפחה מאמינים כי צוקרברג ממשיף לעבוד איתו ואולי אף מימן את הרכישה.

 

בשנה שעברה צוקרברג הרחיב את אחזקותיו ורכש עוד שטח של 360 דונם עבור 45 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x