$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

"מהנדסת העיר נבחרה בשל קשר לשאמה הכהן"

האופוזיציה בעיריית ר"ג טוענת כי לסיגל חורש אין די ניסיון בתכנון עירוני, והיא נבחרה בשל קרבתה לראש העיר. העירייה: "בעבר פעלה לחשיפת שחיתויות, המינוי כדין"

אמיתי גזית 07:3230.04.19

האופוזיציה בעיריית רמת גן דורשת ממשרד הפנים לעכב את מינוי סיגל חורש למהנדסת העיר כדי לאפשר בחינה מעמיקה של הליך בחירתה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

מועצת העיר צפויה לאשר היום בהצבעה את המינוי, אבל במכתב בהול ששלח אתמול חבר המועצה אביהוא בן משה למנהלת מחוז תל אביב במשרד הפנים, עו"ד כרמית פנטון, נטען כי חורש אינה עומדת בתנאי הסף לתפקיד, הקובעים חמש שנות ניסיון בתכנון עירוני, וכי היא נבחרה לתפקיד מטעמים פסולים.

 

ראש העיר כרמל שאמה הכהן. "המתנגד הראשי חתום על פרויקטים ידועים לשמצה" ראש העיר כרמל שאמה הכהן. "המתנגד הראשי חתום על פרויקטים ידועים לשמצה"

 

חורש עבדה עשר שנים במחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית רמת גן, ובחמש השנים האחרונות שימשה באופן פורמלי כסגנית מהנדס העיר. ב־2014, עת שימשה כסגנית מהנדס העיר, מסרה חורש למשטרה חומרים נגד ראש העיר אז ישראל זינגר, נבחרי ציבור ועובדי עירייה.

 

כמה ימים לאחר שחקירת המשטרה הפכה גלויה, מהנדסת העיר אז עליזה זיידלר־גרנות ניסתה להדיח את חורש, אלא שזו קיבלה ממבקר המדינה צו הגנה זמני מפיטורים. כך שעל אף יחסיה העכורים עם מהנדסת העיר היא נשארה במשרד. עם זאת, נשלל ממנה כל תפקיד ביצועי. מאחר שחורש הודרה מתפקיד ביצועי בשלוש השנים האחרונות, יש לה ניסיון מעשי של כשנתיים בלבד, בעוד תנאי הסף הוא לפחות חמש שנים.

 

לטענת מתנגדיה, חורש ניהלה מאבקים נגד העירייה בעזרת כרמל שאמה הכהן, בעת שכיהן כשגריר ישראל באונסק"ו. ביולי 2018 פרקליטות המדינה המליצה לסגור את התיק נגד זינגר. טענות בן משה הן כי מינוי חורש למהנדסת העיר הוא הדרך של שאמה הכהן לגמול לה על הכפשת יריבו הפוליטי. בנוסף לכך, אביהוא בן משה גורס כי מערכת היחסים עם שאמה הכהן המשיכה גם בתקופת מערכת הבחירות המוניציפליות משום שחורש היתה פעילה במטה של שאמה הכהן. עדות לקשרים הקרובים אפשר למצוא גם בעובדה שלפני חודשיים היא מונתה למשנה למנכ"ל העירייה.

 

להערכת בן משה, חורש הציעה מועמדות לתפקיד מהנדסת העיר לבקשת שאמה הכהן. לדבריו, ראש העיר אמר בכמה אירועים פומביים כי ביקש מחורש להגיש מועמדות למהנדס העיר. "יש בזה טעם לפגם כשראש העיר מכתיב מראש לוועדת המכרזים את מי הוא רוצה לראות כמהנדסת העיר", אמר בן משה ל"כלכליסט".

 

הליכי המכרז לתפקיד מהנדס העיר החלו בתחילת השנה, לאחר שמהנדסת העיר הקודמת זיידלר גרנות פרשה מתפקידה. היא פרשה בעקבות בחירתו של שאמה הכהן לראש עיר, ולפני חודשיים מונתה למהנדסת עיר כפר סבא.

 

20 מועמדים לתפקיד מהנדס העיר הגישו טפסים למכרז, ו־14 הגיעו ליום ראיונות שקיימה ועדת המכרזים של העירייה גן ב־4 באפריל. חברי הוועדה היו אביהוא בן משה, נציג האופוזיציה; בועז גמליאל, נציג שר הפנים; דני גולדשטיין, חבר מועצה מטעם הקואליציה; משה בודגה, מנכ"ל העירייה; ועו"ד מנחם דוד, סגן ראש העיר ששימש כיו"ר הוועדה.

 

רוב המועמדים לתפקיד היו מהנדסים ואדריכלים מנוסים ומוכרים בענף. בין היתר התמודדו מהנדס העיר הרצליה מיק סקה, ואדריכלית בית שמש יעל היימן. המועמד שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר על ידי בן משה ונציג משרד הפנים היה האדריכל שי בוכמן, בעבר ראש צוות תכנון בעיריית תל אביב, והיום מנהל צוות תכנון בחברת עזריאלי. אלא שהמועמדת שנבחרה על ידי שלושת חברי הוועדה האחרים, ועל כן זכתה לרוב קולות, היא סיגל חורש.

 

מהעירייה נמסר: "חורש נבחרה כדין. בחירה בכל רוב היא בחירה כדין, גם אם בעל אינטרס פוליטי, אישי, סותר וזר חושב אחרת. קל וחומר כשמדובר באביהוא בן משה, החתום על פרויקט מגדל נגבה ועל עוד פרויקטים ידועים לשמצה ומפוקפקים.

 

באגף ההנדסה מוכה פרשות השחיתות של עיריית ר"ג, היות אדם חושף שחיתות, מוגן ומוכר על ידי מבקר המדינה, הוא שיקול לגיטימי בבחירת מהנדס העיר, גם אם משקלו לא חייב להיות כבד בעיני כל אחד ואחד. לפניית תנועת אומ"ץ אין שום משקל, לאור ההיסטוריה המפוקפקת והמוטה שלה בענייני עיריית רמת גן בשנים האחרונות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x