$
חדשות נדל"ן

פשרה: מאות חוכרים בדרום מזרח-ת"א ישלמו כ-75% מערך הקרקע להארכת החכירה

מדובר בחוכרי קרקעות לשימושי מסחר ותעשייה בשכונת ביצרון, רחוב אנילביץי, שכונת נחלת יצחק ושכונת מונטיפיורי. העירייה דרשה תחילה תשלום של 90% מערך הקרקע והעניין הוכרע בפשרה שקיבלה תוקף של פס"ד

בילי פרנקל 11:2808.04.19

מאות חוכרים שמחזיקים בעסקים במתחמים בדרום-מזרח ת"א, ישלמו כ-75% מערך הקרקע, עבור הארכת תקופת החכירה למשך 49 שנים נוספות. כך קובע הסכם פשרה בין החוכרים לעירייה, ושקיבל תוקף של פסק דין.

 

מדובר בכ-300 חוכרים, שחכרו קרקעות לשימושי מסחר ותעשייה בארבעה מתחמים מרכזיים בסביבת רחוב יגאל אלון: שכונת ביצרון, רחוב אנילביץי, שכונת נחלת יצחק ושכונת מונטיפיורי. הסכם החכירה היה לתקופה של 50 שנה, מספטבמר 1950 ועד לאוגוסט 2010, וכלל אופציה לחידוש חכירה לתקופה נוספת של 49 שנים.

 

נחלת יצחק נחלת יצחק צילום: שאול גולן

 

 

העירייה דרשה תשלום של 91% משווי הקרקע לשם הארכת תקופת החכירה, אולם החוכרים טענו שמדובר במחיר מופקע. הם הגישו עתירות נגד העירייה ובתום סכסוך משפטי ארוך שנים הגיעו לאחרונה להסכמות בנוגע לתנאי חידוש החכירות.

 

כפי שנקבע בהסכם, הסכום המדויק שישלמו החוכרים יחושב לפי אחוזי הבנייה המנוצלים והלא מנוצלים. כמו כן נקבע כי לחוכרים תינתן אופציה לחידוש החכירה לתקופת חכירה נוספת של 49 שנה, החל מספטמבר 2059 ועד לאוגוסט 2108.

 

ההסכם קיבל בחודש שעבר תוקף של פסק דין מבית המשפט המחוזי בתל אביב והעירייה הודיעה כי כל חוכר במתחמי התעשייה יהיה רשאי להצטרף אליו בתנאים הקבועים בהסכם הגישור בתוך 90 ימים.

 

בימים אלו נמצאת העירייה בהליך חידוש והסדרת החכירה של מאות חוכרים במתחמי התעשייה.

 

מהעירייה נמסר: "הסדר הפשרה יוצר ודאות והסכמה לעקרונות של חידוש חכירות, כאשר קיימת אופציה הן במסגרת המתווה לזכויות הקיימות והן למצב בו מתבקש החוכר לקדם תכנון והשבחה של המקרקעין החכור. אין ספק שההסדר מטיב עם הצדדים; לחוכרים נותן הקלות כספיות ומבחינת העירייה שומר על מתווה ועקרונות חידושי חכירות באזורי תעסוקה. כמו כן, מסדיר ההסכם את הזכויות ואת המערך הקנייני בין הצדדים, מעניק לחוכרים ודאות לנושאים של תקופת חכירה ארוכה, מכירת זכויות ומשכון המקרקעין כמקובל וכן יאפשר התחדשות עירונית ע"י השבחה והקמת פרויקטים חדשים במתחם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x