$
חדשות נדל"ן

חוק המנופאים עבר בקריאה ראשונה: יסדיר את תנאי העסקתם ויגביר את הבטיחות באתרי בנייה

ההצעה תבטיח את הקמתן של חברות כוח אדם ייעודיות להעסקת מנופאים ותבטיח כי רק מנופאים שהוכשרו לכך יוכלו לעבוד; ח"כ בן ראובן: "המנגון ימנע תאונות ואסונות"

דותן לוי 12:1026.12.18

רגע לפני פיזור הכנסת אושר אמש (ג') לקריאה ראשונה חוק המנופאים, הצעת החוק של ח"כ בן ראובן (המחנה הציוני), שנועדה להסדרת העסקתם של המנופאים באתרי בנייה.

 

הצורך בהצעת החוק עלה בעקבות העסקה של מנופאים על ידי חברות כוח אדם אשר לא התמחו בנושא, הוביל לכך שתעסוקת המנופאים התאפיינה בחילופים תכופים של החברות המעסיקות, אי-פיקוח מספק על תנאי הכשירות והרישוי, פגיעה בתנאי ההעסקה והזכויות, תנודתיות בהיקף ההעסקה ובשינויים תכופים באתרי הבנייה שבהם מועסקים המנופאים.

 

הצעת החוק תבטיח את הקמתן של חברות כוח אדם ייעודיות להעסקת מנופאים, על ידי קבלת היתר מיוחד לכך משר העבודה והרווחה. בהכנה לקריאה ראשונה בוועדה, הוכנס תנאי לפיו קבלן כוח האדם יידרש להציג מידי שנה, אישור ממפקח העבודה הראשי על עמידתו בדרישות הבטיחות. ולא, השר יהא רשאי לסרב למתן או לחידוש היתר.

 

 

תפקידן של החברות יהיה בין היתר להסמיך את המנופאים ולשמור על כשירותם המקצועית, והם יקבלו מהחברה את תנאי הכשירות המלאים ומסמכי הרישוי הנדרשים לעיסוקם. בנוסף, החברה תשמור על תנאי העסקה נאותים וזכויותיהם כחוק.

 

 

מנוף שהתהפך (ארכיון) מנוף שהתהפך (ארכיון)

 

במקביל לחוק המנופאים, ההסכם שהושג בין ההסתדרות לאוצר לאחר איום השבתת המשק על ידי ההסתדרות, כולל התחייבות של משרד העבודה והרווחה לפעול להסדרת האחריות לכלל היבטי תחזוקת המנוף, תקינותו, תחזוקתו השוטפת והעמדתו באתר באופן בטיחותי. לצורך כך, תוך שלושה חודשים ייקבעו קריטריונים חדשים להרחבת מספר בודקי המנופים המוסמכים בישראל.

 

לדברי ח"כ בן ראובן, המנגנון החדש יבטיח את העלאת איכותו ורמתו המקצועית של המנופאי, שתוביל להגברת רמת הבטיחות באתרי הבנייה ולמניעת תאונות ואסונות בשטח. "אני רוצה להודות לאבי ניסנקורן וההסתדרות, להתאחדות בוני הארץ ולחבריי לצוות הפעולה, חברי הכנסת אלי אלאלוף ועבד אל חכים חאג' יחיא, על שיתוף הפעולה וההירתמות למשימה הכל כך חשובה הזו – שיפור הבטיחות באתרי הבנייה והצלת חייהם של פועלי הבניין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x