$
חדשות נדל"ן

ביום ראשון: חוק קבוצות הרכישה יעלה לדיון בוועדת השרים

החוק, יוזמה של שרת המשפטים איילת שקד מציע להגן על רוכשי הדירות במסגרת קבוצת רכישה על מנת שמקרים כמו זה של קריסת החברה של ענבל אור לא ישנו; בין היתר מציע החוק שלא לאפשר לקבוצות לרכוש קרקע אם לא חלה עליה תכנית מפורטת

דותן לוי 18:5020.12.18

חוק קבוצת הרכישה של שרת המשפטים איילת שקד צפוי לעלות ביום ראשון (א') הקרוב לוועדת השרים לענייני חקיקה. תזכיר החוק פורסם בחודש יוני האחרון ומציע שורה של סעיפים שמטרתם למסד את התחום ולהגן על רוכשי דירות במסגרת קבוצת רכישה.

 

החוק החל להתגבש בעקבות ריבוי מקרים בהם קבוצות רכישה התנהלו בחובבנות תוך שמנהלי הקבוצה גוזרים קופון על חשבון החברים שלעתים אף הפסידו את כספם. המקרה הבולט ביותר שנתן דחיפה לגיבוש החוק, היה זה של קריסת החברות של ענבל אור. החוק מתבסס על ממצאי צוות בדיקה שמינתה שקד אשר בראשו עמד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ.

 

 

 

כך למשל תזכיר החוק קובע כי על מארגני הקבוצה להתנהל בשקיפות מלאה מול הרוכשים ולאפשר להם לצאת מהפרויקט במידה והוא לא מתקדם כפי שהובטח להם. נקודות היציאה לרוכשים יהיו בתוך שלוש שנים אם לא נרכשה הקרקע או שלא ניתן היתר בנייה להקמת הדירות בתוך ארבע שנים.

 

איילת שקד איילת שקד צילום: עמית שעל

 

בנוסף, תזכיר החוק מחייב הצגת דוח שמאי מקרקעין (דו"ח אפס) על הקרקע המוצעת, במטרה למנוע מצב שהמארגן מרמה את הרוכשים. כמו כן, מדי חצי שנה היזם יחויב להנפיק לרוכשים דו"ח מפורט של התקדמות הבנייה. היזם ידגיש לרוכשים כי מחיר הדירה עליו סיכמו הוא לא המחיר הסופי וייתכן שיעלה משמעותית בחלוף הזמן.

 

עוד בטרם רכישת הקרקע קובע החוק, כי לא ניתן יהיה לארגן קבוצת רכישה על קרקע שאין לה תכנית מפורטת, וכן, מחייב את המארגן לעבוד עם הסכם הכולל את כל שלבי העסקה והשירותים שהוא מציע לקבוצה. הסכם שלא יענה על הקריטריונים הללו יבוטל.

 

בנוסף, תזכיר החוק קובע כי דמי הניהול שייגבו על ידי היזם יהיו קבועים מראש עם ההצטרפות לקבוצה ולא על פי אחוז מסכום הדירה, וזאת כדי לסכל את האינטרס של היזם להעלאת מחיר הדירה. בנוסף, יוגבלו דמי ההצטרפות לקבוצה בהתאם לתקנות שתפרסם שרת המשפטים לאחר אישור החוק.

 

תזכיר החוק גם מתייחס לנושא הפקדת כספי הרוכשים בחשבון נאמנות, ועל מנת לבטח את כספם נקבע כי יהיה חשבון נאמנות נפרד לכל קבוצה, והוא ינוהל על ידי נאמן שלא יהיה מקורב בכל צורה שהיא למארגן הקבוצה.

 

מתנגדי החוק ובהם מארגנים ואנשי מקצוע המלווים את הקבוצות טוענים כי יש בו עודף רגולציה וכי הוא עשוי לחסל את ענף קבוצות הרכישה, למרות שהשרה שקד הבהירה כי זו אינה מטרת החוק. כך למשל חיוב הקבוצה לרכוש קרקע רק כאשר יש לה תכנית מפורטת עשוי לגרום לכך שהתארגנויות של קבוצות רכישה יפספסו הזדמנויות לרכישת קרקעות, ובכך יופלו לעומת יזמים רגילים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x