שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

ניתוח כלכליסט

היזמים נוטשים את הפריפריה, בגוש דן העסקים כרגיל

מנתוני הלמ"ס עולה כי חלה ירידה שנתית של 17% במספר התחלות הבנייה. עם זאת, פילוח גאוגרפי חושף כי באזורי הביקוש לא חל כל שינוי. רבע מהתחלות הבנייה הן בהתחדשות עירונית

נמרוד בוסו 12:1720.12.18

לאחר כשנתיים של האטה במכירת דירות חדשות, הנתונים שסיפקה אתמול (ד') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בדבר הצניחה בהיקף התחלות הבנייה של דירות חדשות רחוקים מלהפתיע. כשלציבור לא בא לקנות, אך טבעי שלקבלנים לא בא לבנות.

 

ברבעון השלישי החלה בניית כ־10.5 אלף דירות, 13% פחות מהרבעון שלפניו. ב־12 החודשים שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018 החלה בנייתן של 44.5 אלף דירות, ירידה של 17% במספר התחלות הבנייה בהשוואה ל־12 החודשים שקדמו להם. מבחינת שר האוצר משה כחלון, מדובר בחדשות מדאיגות שכן הגדלת היצע הדירות חיונית להמשך הורדת המחירים, אך זו גם אינדיקציה להצלחתו להרגיע את השוק.

 

 

קריית מוצקין. התחלות הבנייה נחתכו ב-70% קריית מוצקין. התחלות הבנייה נחתכו ב-70%

 

 

עם זאת, פילוח גאוגרפי של הנתונים מגלה כי שוק הבנייה בשנה האחרונה נחלק לשניים: בעוד באזורי הביקוש לא חלה כל ירידה בהיקפי הבנייה, ובערים מסוימות אף חלה עלייה, בפריפריה חלה צניחה. במחוז תל אביב, הכולל את תל אביב ואת ערי גוש דן, נרשמו ברבעון השלישי 2,700 התחלות בנייה, אחד הנתונים הגבוהים של השנים האחרונות עבור המחוז. במחוז המרכז, הכולל את ערי השרון, השפלה ומודיעין, חלה עלייה של 5% במספר התחלות הבנייה ב־12 החודשים האחרונים שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018, לעומת התקופה שקדמה לה.

 

לעומת זאת, באזורי הפריפריה וכן באזור חיפה והקריות חלה צניחה פראית של עשרות אחוזים בהיקפי הבנייה. במחוז חיפה, הכולל את הקריות ואת חריש, חלה ירידה של 50% בהתחלות הבנייה ב־12 החודשים האחרונים, במחוז הדרום חלה צניחה של 26%, ובמחוז הצפון 23%.

 

 

 

 

 

בחינה פרטנית לפי ערים מעלה תמונה דומה. תל אביב שומרת על יציבות מופתית עם כ־2,800 התחלות בנייה בשנה, בדומה לשלוש השנים הקודמות. בירושלים החלה בנייתן של 2,500 דירות, ירידה קלה של כ־5%. בראשון לציון ובראש העין, בכל אחת מהן 1,800 התחלות בנייה בשנה הנבדקת, נרשמו עליות חדות, 30% ו־67% בהתאמה.

 

בחריש לעומת זאת חלה צניחה של 80% ל־646 התחלות בנייה. בקריית מוצקין נחתך מספר ההתחלות בכ־70% ל־518, ובאשקלון חלה ירידה של 50% ל־912. ירידה מתונה יותר נרשמה בבאר שבע.

 

המשותף לכל הערים שבהן חלו הירידות החדות הוא כמות גדולה מאוד של שיווקי קרקעות מצד המדינה במסגרת מחיר למשתכן. בעוד בשנים 2016 ו־2017 היזמים עדיין רכשו קרקעות בקצב גבוה, ב־2018 כבר הגיע השוק בערים אלה לרוויה. בשנים הקרובות, עם הבשלתם של הפרויקטים לכדי דירות של ממש, יתברר אם היתה הצדקה להיקפי הבנייה הללו ביישובים המרוחקים מהמרכז ואם יהיה להן דורש. השנה העדיפו היזמים להפחית סיכונים, וצמצמו דרמטית את היקפיו הבנייה בהם.

 

דבר נוסף שעלה מבחינת הנתונים הוא שמספר התחלות הבנייה במסגרת התחדשות עירונית על סוגיה השונים המשיך לצמוח. השנה החלה בנייתן של 10,060 דירות במסגרת פינוי־בינוי ומסלולי תמ"א 38 למיניהם, עלייה של 10% בהשוואה לשנה הקודמת. 22.5% מכלל התחלות הבנייה השנה היו במסגרת התחדשות עירונית.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x