$
חדשות נדל"ן

בג"ץ למדינה: הסבירו מדוע לא לבטל את הפטור שניתן לחברות הבנייה הזרות

קבלנים ישראלים טוענים כי המדינה הפלתה אותם לרעה בכך שנתנה פטור מהיטל העסקת עובד זר לחברות הבנייה הזרות. עד כה מדובר בהיקף של 23 מיליון שקל לתקופה של שנתיים

דותן לוי 12:0317.12.18

בית המשפט העליון הורה למדינה להשיב באופן מיידי מדוע שלא לבטל את הפטור החריג שנתנה המדינה לחברות בנייה זרות מלשלם היתר העסקת עובדים זרים, שנתיים מיום תחילת עבודתן בישראל, כך עולה מהחלטת בג"ץ בהמשך לדיון בעתירה.

 

בעתירה כותבים השופטים יצחק עמית, ג'ורג' קרא, ועופר גרוסקופף, "ניתן צו על תנאי המורה להם להתייצב וליתן טעם מדוע לא יינתן צו מוחלט המורה על ביטול התיקון....הקובע כי מעסיק שהוא חברת בנייה זרה, פטור מתשלום דמי היתר למשך שנתיים ממועד קבלת היתר לראשונה".

 

העתירה לבית המשפט הוגשה על ידי התאחדות כוח אדם זר בענף הבנייה, ארגון הקבלנים בחולון וחברות בנייה נוספות כנגד מדינת ישראל וחברות הבנייה הזרות, ובו הם קובלים על הפטור מהיטל העסקת עובד זר העומד על כ-1,600 שקל לחודש עבור כל עובד שניתן לחברות הבנייה הזרות.

 

 

פועלי בניין (ארכיון) פועלי בניין (ארכיון) צילום: 3dman_eu

 

 

התכנון המקורי של מטה הדיור היה להביא לישראל שש חברות שעברו את המכרז וכל חברה תעסיק עד 1,000 עובדים. בפועל, פועלות בישראל ארבע חברות סיניות בלבד, שמעסיקות עד היום כ-600 פועלים שזכו להטבה. מדובר על סכום של 23 מיליון שקל לתקופה של שנתיים, הטבה שניתנה לחברות הזרות במקום להיכנס לקופת המדינה.

 

בהתאחדות כוח אדם זר בענף הבנייה מסבירים כי הפטור שניתן עד היום לחברות הבנייה הזרות, יצר תחרות לא הוגנת שבה חברות בנייה ישראליות נאלצות לשלם את דמי ההיתר, בזמן שהחברות הזרות כאמור פטורות ממנו למשך שנתיים.

 

עוד אומרים בהתאחדות כי במכפלות של מאות עובדים, מדובר בסכומי עתק שאין זה מוצדק לגבות אותם מקבלנים ישראלים, בזמן שחברות זרות מקבלות עליהם פטור. הפטור פוגע בחברות הבנייה הישראליות ויוצר תחרות לא הוגנת המפלה לרעה את החברות הישראליות על חשבון החברות הזרות. דבר אשר יוצר הפרש לרעת החברה הישראלית בעלויות כח האדם לבנייה אותו הן מפעילות.

 

אלדד ניצן, יו"ר התאחדות כוח אדם זר בענף הבנייה אמר כי "אנו מברכים על החלטתו של בית המשפט העליון שמצא כי המדינה אינה נוהגת בצורה שוויונית ומפלה לטובה חברות זרות המעסיקות עובדים זרים. מס המעסיקים על כוח אדם זר וההיטלים צריכים להיכנס להקפאה עבור כל השוק הישראלי על מנת לעודד כניסת עובדים מחו"ל ולהגביר את התחלות הבנייה במשק, כדי לייצב את שוק הנדל"ן בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x