$
חדשות נדל"ן

יו"ר מטה הדיור: "נאבקים לשינוי התדמית שכל אחד צריך שתהיה בבעלותו דירה"

זאב בילסקי אמר כי "הממשלה הבינה כי לא כולם חייבים לקנות דירות. בגרמניה ובמקומות נוספים ברחבי העולם אנשים חיים כל חייהם בשכירות"

ענת דניאלי 12:0120.06.18

"הממשלה הבינה כי לא כולם חייבים לקנות דירות. בגרמניה ובמקומות נוספים ברחבי העולם אנשים חיים כל חייהם בשכירות. כרגע יש מאבק על שינוי התדמית שכל אחד צריך שתהיה בבעלותו דירה. ישבתי לאחרונה עם ראש עיריית בני ברק ואם שואלים אותו כמה דירות הוא צריך – אז הוא מסתכל על השעון. הם גרים שם במחסנים כי אין להם דירות״. כך אמר זאב בילסקי, יו״ר מטה הדיור במשרד האוצר, במסגרת כנס מציעים ליזמים של החברה הממשלתית ׳דירה להשכיר׳, בו הציגו כ-1,000 יח״ד שפתוחים כעת במכרזי המדינה לדיור להשכרה ארוכת טווח.

 

בילסקי הוסיף כי ״החברה הממשלתית דירה להשכיר נועדה ראשית להילחם בפסיכולוגיה שחייבים לרכוש דירה. פרויקט השכירות ארוכת הטווח הראשון הוא ברעננה וכולל כ-230 דירות שהקימה חברת רובינשטיין. שליש בשכירות מפוקחת ושני שליש בשכירות השוק החופשי״.

 

"המדינה מפסידה מדיור להשכרה"

 

ציון חסיד מחברת האחים חסיד שבונים בעיקר בירושלים, אמנם הגיע להתעניין במכרזים, אך הטיח ביקורת ברעיון של עידוד דירות להשכרה ״דירות להשכרה במדינת ישראל זו טעות פאטלית ובכייה לדורות. כל דירה שמושכרת בפרויקטים עולה למדינה לפחות 300 אלף שקל אם לא מיליון שקל. בכל דירה להשכרה המדינה מפסידה. שייקחו את הכספים הללו ויסייעו לאנשים לרכוש דירות, שזה יהווה ההון העצמי. ובתוספת שכ״ד של כ-4,000 שקל תושלם העסקה כך שזה ייחשב כחלק מתשלומי המשכנתא״.

 

בילסקי אמר כי במטה הדיור תומכים בקונספציה של דיור להשכרה. ״לא פוסלים את אלה שרוצים לקנות דירה ואנחנו פחות מעודדים השקעה. הפרויקטים של החברה הממשלתית ׳דירה להשכיר׳ מפוזרים חלק בפריים לוקיישן וחלק בפריפריה. ירצו - ייקחו ויגורו בדירות בהשכרה, הציבור לא ירצה - לא יגור – אבל לפחות ישנה האופציה״.

 

בניית פרויקט מגורים ברמת השרון (ארכיון) בניית פרויקט מגורים ברמת השרון (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

הפרויקטים כוללים גם דירות למכירה

 

בגן יבנה מדובר בפרויקט הכולל 315 דירות בשני מגרשים. כאשר מחצית מן הדירות יושכרו בשכירות מפוקחת. נראה כי עיקר העניין בפרויקט היה מצד היזמים. במכרז בכרמיאל מדובר ב-132 יח״ד להשכרה ארוכת טווח ו-44 דירות למכירה בשוק החופשי בפרויקט. מדובר בשני מגרשים ובנייה בגובה של 3-8 קומות.

 

המכרז שמוצע ברמלה כולל 248 יח״ד מתוכן 186 דירות להשכרה ארוכת טווח ו-62 דירות למכירה. שטח של כ-8,700 מ״ר למסחר. 4 בנייני מגורים בני 16 קומות. המכרז במכבי-רמלה כולל 285 יח״ד להשכרה ארוכת טווח ו-100 דירות למכירה בשוק החופשי. במכרז באשקלון מדובר ב-246 דירות, כ-50% בשכירות מפוקחת.

 

עוזי לוי, מנכ״ל ׳דירה להשכיר׳ אמר כי ״ראשי הרשויות המקומיות אוהבים את הפרויקטים להשכרה ארוכת טווח. זאת משום שהם מעודדים אוכלוסייה צעירה ומשאירים את בני המקום בעיר. עד היום שווקו 5,000 דירות להשכרה ארוכת טווח וכעת כ-300 יח״ד מתאכלסות בחיפה. בגליל ים הפרויקט אוכלס במלואו ויש רשימות המתנה. גם ברמת השרון הפרויקט להשכרה של חברת אביב יאוכלס במלואו עם תחילת שנת הלימודים. מחצית או רבע מן הדירות הנן בשכירות מופחתת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x