$
חדשות נדל"ן

ביהמ"ש: בית ליר אור ברמת גן ייאטם בחלקו

בית המשפט הורה לאטום לחמש שנים את הקומות העליונות של מבנה ברמת גן שהוקם תוך עבירות בנייה ולקיחת שוחד. השופט קבע כי לטווח ארוך זו ההחלטה הטובה ביותר עבור תושבי העיר שכן כך יוטמעו נורמות של שלטון החוק

ענת דניאלי 08:1102.11.17

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה עתירה שהגישו המרכז האקדמי למשפט ועסקים רמת גן, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת גן וחברת בלנטפורט, נגד החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לאטום את שלוש הקומות העליונות במבנה "בית ליר אור" בדרך בן גוריון ברמת גן, אשר נבנו שלא כחוק לפני 17 שנה. עוד פסק השופט מאיר יפרח הוצאות משפט בסכום 15 אלף שקל לעותרות.

 

 

 

בית ליר אור הוא מבנה מסחרי ברמת גן, שהוקם תוך חריגות בנייה בהיקפים ניכרים, אך אושר בדיעבד על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב.

ב־2013 הוגש כתב אישום נגד ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, ובעלי עניין נוספים בפרויקט, אשר ייחס להם עבירות שוחד בהקשר לפרויקט. לאחר הגשת כתב האישום נגד בר, החליטה המדינה, באישור בית המשפט העליון, כי כתב האישום מהווה ראיה מנהלית חדשה בדיון אם לאשר את תוכנית בניין כפי שהוקם, ובשל כך יש להחזיר את הדיון בה לוועדה המחוזית.

 

בית ליר אור ברמת גן בית ליר אור ברמת גן צילום: אוראל כהן

 

אטימה ושימוש ציבורי

 

בהמשך החליטה הוועדה המחוזית לאשר את התוכנית בתנאים אשר לפיהם, בין היתר, ייאטמו שלוש הקומות העליונות במבנה, קומות 7 עד 9, למשך חמש שנים ולאחר מכן ייועדו לשימוש ציבורי.

צבי בר (ארכיון) צבי בר (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

לאחר שהעירייה ויזמית הפרויקט, חברת בלנטפורט, ערערו על החלטת הוועדה המחוזית למועצה הארצית, אושרה ההחלטה פעם נוספת על ידי ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, עם כמה שינויים מינוריים. נגד אותה החלטה עתרה הוועדה והחברה היזמית, יחד עם המרכז האקדמי למשפט ועסקים השוכר את מרבית המבנה - אך העתירה כאמור נדחתה.

 

לא למס שפתיים

 

בהכרעתו כתב השופט מאיר יפרח כי לצד שיקולי תכנון חייב מוסד תכנון להתחשב גם בשיקולים כמו שמירה על שלטון חוק ואי עידוד עבריינות. "שמירה על שלטון החוק - והכוונה היא לשמירה בפועל, לא לתשלום מס שפתיים בדבר חשיבות ומרכזיות שלטון החוק - אכן ניצבת במקום גבוה (אם לא במקום הראשון), בוודאי שעה שמדובר בתוכנית המבקשת להכשיר עבירות חמורות של תכנון ובנייה בהיקפים שכדברי הוועדה המחוזית, לא היה דומה להם במחוז תל אביב".

 

בנוסף, בית המשפט דחה גם את טענת העותרים לפגיעה בתושבי רמת גן, וקבע כי "גם אם ההחלטה פוגעת בטווח המיידי בתושבי רמת גן, הרי שבראייה כוללת לטווח הרחוק, זוהי ההחלטה הטובה ביותר עבורם, שכן הם יידעו תכנון חוקי וראוי, נקי משיקולים זרים, מיטבי ומקצועי שייקבע על ידי מוסדות התכנון ולא על ידי הפרט באמצעות הכתבת מציאות. כל אלה, יביאו לחיזוק אמון הציבור במוסדות התכנון ובהטמעת נורמות חשובות של שלטון החוק, כיבודו והתנהלות על פיו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x