• תפריט
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ת"א מנחה את מוכרי הדירות לחמוק מהיטל ההשבחה שהיא בעצמה מנפיקה

העירייה מציעה דרך לערער על היטל ההשבחה המוטל על זכויות בנייה שנקבעו בתוכנית מתאר כוללנית, ובתנאים מסוימים היא גם מאפשרת לדחות את התשלום

אמיתי גזית 08:2414.09.17

עיריית תל אביב מנסה להקל על תושבים הנדרשים לשלם היטל השבחה על זכויות בנייה שהוגדרו בתוכנית המתאר הכללית של העיר, ומציעה למוכרי הדירות דרך לערער על ההיטל הזה שהיא בעצמה הנפיקה, כך נודע ל”כלכליסט”.

 

 

 

העירייה ממליצה להגיש לוועדת הערר המחוזית בקשה להארכת מועד הערעור על ההיטל בכשנה, עד לזמן המשוער שבו יתקבל התיקון שהיא מנסה לקדם ואשר פוטר מתשלום היטל השבחה בגין זכויות בנייה שנקבעו בתוכנית המתאר הכוללנית של העיר, תא/5000.

 

במקביל העירייה מאפשרת למוכרי הדירות לדחות את תשלום ההיטל עד שיתברר אם ייחקק התיקון שהיא מקדמת, וזאת תמורת כתב התחייבות, משכנתא לטובתה ורישום הערת אזהרה בטאבו. התיקון שהעירייה מקדמת יעלה לדיון בוועדת הפנים לקראת קריאה שנייה ושלישית במושב החורף הקרוב.

 

ארכיון ארכיון צילום: דוד הכהן

 

אריה קמיל, לשעבר מנהל מחלקת שומה והשבחה בעיריית תל אביב, וכיום שותף במשרד קמיל טרשנסקי רפאל, מסביר כי מאחר ש"לעירייה אין סמכות לדחות מועד להגשת ערער, הפתרון הזה יוצר אי ודאות מול מהליכי חקיקה שאיש לא יכול להבטיח שאכן יתממשו. העובדה שהעירייה מוותרת על תשלום אך דורשת ערבות מלמדת כי היא בעצמה אינה בטוחה שהתיקון לחוק יעבור".

 

“כרעם ביום בהיר”

 

בחודשים האחרונים הצטברו בלשכה המשפטית של העירייה עשרות תלונות בעניין היטלי ההשבחה. רבים כעסו לא רק על עצם החיוב, אלא גם על כך שהחיוב הגיע אליהם מאוחר, אחרי שמכרו את דירתם וחתמו על הסכם לרכישת דירה חדשה. גובה היטל השבחה עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים, ולעתים למאות אלפי שקלים.

 

על רקע זאת החליטו בעירייה לדחות את דרישת התשלום בכפוף לכתב התחייבות ורישום הערת אזהרה בטאבו על הדירה החדשה. “החלטנו ללכת לקראתם לפנים משורת הדין מתוך הבנה כי דרישת התשלום נחתה עליהם כרעם ביום בהיר, והם יתקשו לעמוד בה אחרי שגירדו חסכונות לקניית דירה”, מסביר עוזי סלמן, היועמ”ש של עיריית תל אביב.

 

מי שמקבל היטל השבחה יכול לערער על החיוב בפני ועדת הערר המחוזית, שלה סמכות לפסול אותו אם היא מוצאת שאינו חוקי. אבל החוק מחייב להגיש ערעור בתוך 45 ימים מקבלת דרישת התשלום. לכן במקרים שבהם לא התאפשר לרשום הערת אזהרה על הנכס הציעה העירייה לבעל החוב לבקש מוועדת הערר המחוזית דחייה של שנה בהגשת הערעור.

 

העירייה מבהירה כי אינה יכולה לערוב לכך שהוועדה תסכים לכך, אך מבטיחה כי לא תתנגד לבקשה. עוד מציינת העירייה כי תנאי להסכמתה הוא תשלום של היטל ההשבחה, תוך שהיא מתחייבת להחזירו אם יתקבל הערעור. ככל הידוע, עתה עד כה הצטברו בלשכה המשפטית של העירייה עשרות פניות בנושא, נחתמו כבר הסדרים עם כמה תושבים, ולפחות במקרה אחד ועדת הערר הסכימה לדחות בחצי שנה את מועד הגשת הערעור.

 

תוכנית מתאר כוללנית, שבשנים האחרונות מקודמת על ידי עיריות רבות, נועדה להגדיל את סמכויות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. תוכנית כזו מגדירה את הרף המקסימלי של היקף הבנייה שהוועדה המקומית יכול לאשר באזורים שונים בעיר.

 

זכויות בפוטנציה בלבד

 

בינואר השנה אושרה תוכנית המתאר הכוללנית החדשה של תל אביב, תא/5000. מאז מי שמכר את ביתו קיבל מהעירייה דרישה לתשלום היטל השבחה בשל עליית השווי של דירתו בזכות התוכנית. חוק התכנון והבנייה מחייב את הרשויות המקומיות לגבות את היטל ההשבחה הזה בעת מכירת נכס. ההיטל הוא מעין מס על העלייה בשווי הנכס בעקבות התוספת הפוטנציאלית של זכויות בנייה, כפי שהן נקבעו בתוכנית המתאר.

 

מנגד, נטען כי מדובר בתוכנית כוללנית של תוספת זכויות בנייה, שאינה מאפשרת להוציא היתר בנייה ספיציפי לבניין כזה או אחר, ולכן אין לגבות היטל השבחה בעת מכירת דירה בבניין שכלל לא בטוח שיאושרו לו זכויות בנייה. כלומר החוק מחייב את העירייה לגבות היטל על השבחה גם במקרים שכלל לא בטוח שתהיה השבחה.

 

העירייה והמחוקק הבינו כי יש לתקן את החוק כך שיקנה פטור מהיטל השבחה בגין תוכנית כוללנית, וכאמור ועדת הפנים של הכנסת תדון בתיקון כזה במושב החורף הקרוב.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x