שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

"חוק המאכערים" אושר בכנסת: תקופת הבלעדיות של הדיירים תוגבל ותקוצר

החוק מבקש לבטל את תופעת החתמת דיירים על הסכמים לביצוע פרויקט התחדשות עירונית הכוללים סעיפים שכובלים אותם לתקופה בלתי מוגבלת. שרת המשפטים: "החוק יסייע בהגנה על אזרחים מפני חוזים דרקוניים"

אביב גוטר 10:1422.03.17
מליאת הכנסת אישרה אתמול את חוק המארגנים בפינוי בינוי. החוק, שידוע גם כחוק 'המאכערים', נועד להתמודד עם התופעה שבה יזמים מחתימים בעלי דירות על הסכמי קדם התקשרות ומגייסים את הסכמתם לביצוע עסקת פינוי בינוי, אלא שבאותה העת מכניסים היזמים סעיף בלעדיות המונע מבעלי הדירוות לממש את זכותם לחתום על פרויקט דומה באותו הבית דרך גורם אחר מלבד המארגן.

 

עסקאות פינוי בינוי רבות לא יוצאות לפועל ובכך נותרים בעלי הדירות שחתמו כבולים לעסקה שלא תתממש מבלי יכולת לחתום על עסקה אלטרנטיבית, דבר אשר מעכב קידום פרויקטים של התחדשות עירוני והגדלת היצע הדיור באזורי ביקוש. במקרים רבים המארגן אינו מצליח להחתים רוב מספיק לביצוע העסקה וכאשר בעלי הדירות חתומים על הסכם בלעדיות הם לא יכולים להתקשר עם יזמים אחרים.

 

על פי החוק החדש, נקבעו תקופות שונות לפקיעת תוקפם של הסכמים מסוג זה, בכדי ליצור תמריץ חיובי על המארגן להצליח להשיג את מספר החתימות הדרוש למימוש הפרויקט ולקידום העסקה. כך למשל, הסכם עם מארגן שלא עמד באבן הדרך הראשונה, יפקע כבר בחלוף חצי שנה ממועד החתימה עם בעל הדירה הראשון באותו בית משותף. במרבית המקרים, יהיה ההסכם בתוקף לתקופה מקסימלית של שנתיים. במקרים חריגים (בהם המארגן הוא שמבצע את התכנון לפרויקט ומצליח לעמוד באבני הדרך) יהיה ההסכם בתוקף לתקופה של עד 7 שנים. באופן זה מושגת מטרת קיצור תקופת הכבילה מחד, ונוצר תמריץ למארגנים לפעול ביעילות ובזריזות לקידום העסקאות, מאידך.

 

איילת שקד איילת שקד צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנוסף, החוק החדש מתמודד עם תופעות של חתימה חפוזה ובלתי מודעת של בעלי דירות על הסכמים עם מארגנים, היעדר מידע מהותי לגבי ההסכמים ולעיתים אף ניצול של חלק מבעלי הדירות. כך למשל, הצעת החוק מחייבת את המארגן לכנס אסיפה של בעלי הדירות בטרם החתמתם על ההסכמים, שבה ימסור להם את עיקרי ההסכם המוצע על ידו, יגלה מידע בדבר עניין אישי שיש לו בעסקה ועוד.

 

שרת המשפטים איילת שקד מסרה: "החוק יסייע בהגנה על אזרחים מפני חוזים דרקונים מול יזמים המנצלים לרעה את חוסר הבנתם של האזרחים וכן יאפשר את פתיחת השיבר של מיזמי התחדשות עירוני רבים. חוק זה וחוק דייר סרבן שקידמתי מסייעים בעידוד בנייה וחדשנות שישפרו את איכות חיינו".

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "חוק המאכערים שם מקלות בגלגלי אלו שנצלים אזרחים תמימים ומרוויחים על חשבונם. כעת אנחנו מסדירים את פעילותם. חוק זה הוא חלק מפעילות מקיפה שלנו להגנה על האזרח, ובראשו חוק המכר, שמגן על רוכשי דירות ויגיע בקרוב לקריאה שנייה ושלישית. הסרת חסמים והקלה ברגולציה חיוניים למשק הישראלי בכלל ולשוק הדיור בפרט. נמשיך להתקדם ולהתייעל".

 

יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה: "התחדשות עירונית היא העתיד של מרכזי הערים בכל הארץ וקריטית להגדלת היצע הדירות, החוק יסייע לפרויקטים לצאת לדרך ומצד שני מגן על דיירים מעסקאות שנעשו בצורה לא טובה".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x