$
חדשות נדל"ן

כחלון מנסה להשתיק את השמאי הממשלתי

שר האוצר מקדם מהלך שימנע מהשמאי הממשלתי לפרסם נתונים על מחירי הדיור, ושהנתונים יתפרסמו רק ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; לשכת השמאים: "אם ההחלטה תתקבל נשיק מדד מחירי דיור חדש, מקצועי ונטול פניות"

עמרי מילמן, אביב גוטר ודותן לוי 21:2719.09.16

שר האוצר משה כחלון מקדם מהלך שימנע מהשמאי הממשלתי לפרסם נתונים על אודות מחירי הדיור, ושהנתונים יתפרסמו רק ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי הנימוק הרשמי, פרסום דו"חות השמאי יוצרים בלבול בשוק הנדל"ן שגם כך מוצף בנתונים סותרים ולכן יש להתמקד בנתוני הלמ"ס היות שהשמאי מבצע בדיקה שונה של השוק המתבססת על מתודולוגיה אחרת.  

 

 

בדיון שהתקיים בקבינט הדיור ניסה כחלון להעביר ללא דיון מקדים את ההחלטה, אולם זו נבלמה מאחר שהנושא לא הובא לידיעת השרים קודם לכך. כעת מתכנן כחלון לאשר את ההחלטה בשבוע הבא.

 

לפני חודש הלמ"ס פרסמה נתונים אודות מחירי הדיור בחודש יולי, שם נטען כי נרשמה ירידה של 0.3% במחירי הדיור. השמחה של כחלון הייתה קצרה משחשב. למחרת פרסם השמאי הממשלתי טל אלדרוטי כי מחירי דירות 4 חדרים ב-16 ערים שסקר עלתה ב-2.5% במהלך הרבעון השני. כחלון התרגז שקלקלו לו את החגיגה, לכן דרש מאלדרוטי להוציא הבהרה כיצד הוא מנהל את מאגר הנתונים שלו.

טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי טל אלדרוטי, השמאי הממשלתי צילום: נמרוד גליקמן

 

אלא שלא מדובר רק בדאגה לאמיתות הנתונים וחשיבות העברת המידע לציבור, בחודשים האחרונים לא הסתירו כחלון ואנשיו את אי שביעות רצונם מדוחות השמאי הממשלתי אשר היו היחידים שהציגו תמונה עגומה של השוק ולמעשה הטיחו בפני אנשי האוצר כי צעדיהם לא רק שלא הצליחו לבלום את מחירי הדיור אלא שאלה עלו בשיעור גבוה יותר.

 

כחלון ואנשיו מבינים כי הנדל"ן הוא שוק של ציפיות, וכאשר מפרסמים נתונים כה שליליים הדבר עלול לגרור אחריו תגובה של השוק. בעקבות זאת, בעת פרסום הדו"חות הגיבו באוצר בהתקפה על הנתונים ועל המתודולוגיה של השמאי לבחינת הנעשה בשוק.

 

ח"כ רועי פולקמן, מסיעתו של כחלון כולנו, אף טען כי דוח השמאי מוטה ובעייתי, אך השמאי הממשלתי עמד על שלו וטען כי הנתונים שהוא

מציג הם עקביים ומדויקים יותר מאלה שמוצגים על ידי הלמ"ס. גם התחזית שסיפק השמאי הממשלתי לגבי הערכתו בנוגע להשפעה של תוכנית מחיר למשתכן על המחירים לא תרמה רבות ליחסיו עם האוצר. אלדורטי טען כי הכמות שמשווקת עד כה היא נמוכה ולא צפויה להשפיע על הענף, זאת כאמור בניגוד גמור לתחזיות האופטימיות שמפיצים באוצר.

 

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, הגיב הערב למהלך של כחלון ואמר: "קיבלנו בצער את הניסיון לבטל את פרסום הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי הראשי. לאחרונה, נראה כי שר האוצר עושה כל שלאל ידו על מנת לטפל במגוון נושאים שהקשר בינם לבין ייצוב מחירי הדיור, מקרי בהחלט. אין ללשכת השמאים בעיה עקרונית עם קביעת מדד אחד ויחיד שתפרסם הממשל אבל הלשכה בדיעה כי היחיד שיכול לערוך אותה בצורה מקצועית ושקופה הוא השמאי הממשלתי הראשי ולא הלמ"ס, שהמדד שלו לא מדויק, לא אחיד, לא שקוף וברור ולמצער, גם לא סופי במועד פירסומו. במידה וההחלטה האומללה הנ"ל תתקבל, נשיק מדד מחירי דיור חדש, מקצועי ונטול פניות, בדיוק כפי שערך עד כה ובמשך למעלה מ-10 שנים, השמאי הממשלתי הראשי".

 

ח"כ קסניה סבטלובה: "מר כחלון, שקיפות היא לא תכנית כבקשתך. כוונתו של שר האוצר למנוע את פרסומי השמאי הממשלתי אודות מחירי הדיור זהו מהלך מסוכן. למי שנוהג כך, יש הרבה מה להסתיר". סבטלובה הוסיפה: "יישום רפורמות אורך זמן, וברור כי יישום רפורמה יסודית ושורשית צפוי לארוך זמן רב, אך כשרפורמות מצליחות, ניתן לראות שיפור כבר תוך זמן קצר. לא כך במקרה הזה - הרפורמה של כחלון בשוק הדיור היא הרבה אוויר, ושום דבר מוחשי, והוא יודע זאת. חבל שהממשלה מטשטשת מציאות שאינה רוצה שנדע, תוך שליטה על תודעת הציבור וחבלה חמורה בשקיפות - ערך חיוני לכל משרת ציבור באשר הוא. האם אנחנו רוצים לחיות במדינה שבה האזרחים מקבלים מצג שווא של בעלי אינטרסים במקום לקבל נתוני אמת? חשוב שנקבל תמונה שלמה ומלאה על מחירי הדיור, ובמיוחד לאור העובדה שמחירי הדיור עלו במהלך השנה האחרונה, נתון שלא עושה טוב להבטחות הגדולות שפיזר שר האוצר, ונראה כי ישארו בקמפיין הבחירות שלו".

 

לפי שעה סירב השמאי הממשלתי להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x