שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

המס על 3 דירות עוד לא נכנס לתוקף אבל שכר הדירה עולה

זה היה מהיר. שוכרי דירות רבים ולא רק בתל אביב קיבלו בימים האחרונים הודעה כי בעלי הדירות שלהם מתכננים לייקר את שכר הדירה בגלל המס החדש על משקיעים. מכיוון שבתקופת הקיץ מתחדשים חוזים רבים, היקף התופעה רחב

אביב גוטר 08:3315.08.16

מחירי הדירות הגבוהים והירידה שלא נראית באופק כנראה לא מספיקים, כעת ההחלטה להטיל מיסוי על מחזיקי דירה שלישית ומעלה שאושרה יחד עם תקציב המדינה לשנים 2017–2018 מסעירה את שוק השכירות. שר האוצר משה כחלון טוען כי המשקיעים הם אלו שאשמים בחלק ניכר מעליית מחירי הדיור בשנים האחרונות, בעיקר המחזיקים בדירות להשקעה, אך מבדיקת "כלכליסט" עולה כי הדבר כלל לא נכון.

 

 

תקופת הקיץ ידועה כתקופת מעבר בה חוזי שכירות רבים מסתיימים, וחוזים חדשים או הארכות חוזה עומדים להיכרת. ג', שבבעלותו שבע דירות שקיבל בירושה במרכז תל אביב, עומד בתקופה שבה הוא צריך לחתום על חוזים חדשים מול השוכרים שלו, אך לאור ההתפתחויות בשבועות האחרונים חיכה כדי לראות כיצד עליו לנהוג. "אני עצמאי והדירות שאני משכיר הן הפנסיה שלי", טוען ג'. "סביר להניח שהמס שיושת על הדירות שלי יהיה המס המקסימלי (18 אלף שקל לשנה על כל דירה - א"ג) בגלל מיקומן. כרגע אני לא מתכוון למכור אף אחת מהדירות כדי לחסוך במס, ולצערי אצטרך לגלגל זאת על השוכרים".

 

ה', אחת הדיירות השוכרות דירה מג' סיפרה ל"כלכליסט" כי "כבר חודש אנחנו מחכים לחידוש חוזה כדי לראות מה יהיה שכר הדירה. החוזה שלנו נגמר בסוף ספטמבר וזו כבר תקופה שמתחילה להיות לחוצה. במקום ליצור יציבות בשוק השכירות עושים בדיוק ההפך. אי־הוודאות גדלה ובסוף המס מתגלגל עלינו, השוכרים. בעל הדירה מקסים ושכר הדירה שהוא גובה מאיתנו בהחלט סביר. הוא העלה לנו אותו רק פעם אחת ב־200 שקל בתקופה של שלוש שנים, שזה כמו נצח בת"א".

 

אמיר לוי, ראש אגף התקציבים אמיר לוי, ראש אגף התקציבים

 

יש גם משכירים שהחליטו שלא להמתין ובחידוש החוזה הם מתנים כי אם המס החדש ייכנס לתוקף אז יעלה שכר הדירה במספר אחוזים, כפי שתיארה שוכרת כשפנתה לבעל הדירה במטרה לחתום על הארכת חוזה.

 

מי שחושב שיהיו עליות מחירים רק במרכז תל אביב, שם הביקושים הם גבוהים במיוחד, טועה. סשה ברגמן־דהן, שוכרת בדרום העיר מספרת כי "אני ובעלי מעמד ביניים קלאסי: אני שכירה והוא עצמאי כך שאנחנו חוסכים ככל האפשר. אנחנו גרים בשכונת התקווה בבניין חדש בן חמש שנים. בעל הדירה, שהוא גם הבעלים של דירות נוספות בבניין, אמר לי שהוא מתכנן להעלות את שכר הדירה ב־750 שקל, תוספת של כמעט 20% לשכר הדירה. בלי היסוס הוא אמר לי שבעקבות המס החדש ההחזרים שלו גדלים והוא חייב לעמוד בהם. אני מבינה אותו וכנראה הייתי נוהגת כמוהו".

 

על פי משרד האוצר, המטרה המרכזית היא לגרום לאותם משקיעים המחזיקים מספר דירות למכור אותן ולהציף את שוק יד השנייה שנפגע בעקבות תוכנית מחיר למשתכן של כחלון, המכוונת לזוגות צעירים בלבד.

 

ההגיון מאחורי הרעיון למס החדש הוא שבעלי מספר דירות בפריפרייה, שם הביקושים נמוכים יותר, לא יצליחו להשית את המס על השוכרים ויצטרכו לשלם מכיסם, ואז יש להם שתי אפשרויות - לשלם או למכור.

 

"אם כחלון חושב שבפריפריה יוותרו כל כך מהר על הדירות - הוא טועה ובגדול", טוען איש נדל"ן בכיר באזור ירושלים ומטה יהודה. "כל פעולה שלו מתקבלת בעליות מחירים - מחיר למשתכן, שכירות הוגנת, ועכשיו גם המס על מחזיקי דירות. בבעלותי 5 דירות בשכונות ויישובים שלא נמנים עם אזורי הביקוש ולאור המס החדש אני מתכנן להעלות את שכר הדירה בכל אחת מהדירות ב־15% לפחות. שותף עסקי, שלי שהוא פנסיונר של מערכת הביטחון, רכש עם השנים 12 או 13 דירות ביישובי יהודה ושומרון, שם המחירים ברצפה, והוא גם מתכנן להעלות את שכר הדירה ולא חושב לוותר על אף אחת מהן".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x