שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בגלל התנגדות כחלון: חוק שכונת הארגזים נפל

האוצר התנגד להצעה שקבעה שהיזמים יפצו את כל התושבים. מציע החוק דודי אמסלם הצביע נגדו, בטענה שסוכם שוועדה תבחן את הנושא

רוני זינגר 08:2014.07.16

בשל התנגדות שר האוצר משה כחלון, נדחתה אתמול בקריאה טרומית הצעת חוק שביקשה להסדיר את פינויים של תושבי שכונת הארגזים בדרום תל אביב. התנגדות הקואליציה הובילה לכך שח”כ דודי אמסלם מהליכוד שהיה בין יוזמי החוק הצביע נגד החוק שיזם, כשהוא מאשים את היוזם השני, ח”כ יוסי יונה מהמחנה הציוני, בכך שהביא את החוק להצבעה במקום להמתין לעבודת ועדת שהוקמה עם האוצר.

 

בשכונת הארגזים יש כ־300 משקי בית, שרובם מתגוררים בשכונה מאז קום המדינה. מעמדם מעולם לא הוסדר ומבחינת המדינה הם נחשבים לפולשים. בעשור הקודם נמכרה הקרקע ב־1.2 מיליון שקל ליזמים חכשורי ויוחנן. בהמשך הצטרפה אליהם חברת אלעד מגורים של יצחק תשובה. מאז מתנהל סכסוך בין היזמים לתושבים על הפיצוי.

 

לפי הצעת החוק, פינוי התושבים ייעצר עד הסדרתו ולאחר מכן היזם יקבל זכויות בנייה מוגדלות כשבתמורה יבטיח את זכויותיהם של כל התושבים, כולל אלו שהגיעו לשכונה מאז 1999, בדירה או בפיצוי. חברי ועדת הפנים, בראשות אמסלם, סיירו בשכונת הארגזים וחתמו על הצעת החוק באותו מעמד.

 

ח"כ פרופ' יוסי יונה, המחנה הציוני ח"כ פרופ' יוסי יונה, המחנה הציוני צילום: אלכס קולומויסקי
 

הצעת החוק עלתה לוועדת השרים לחקיקה, שלפני שבועיים דחתה אותה בשבוע וביום ראשון דחתה אותה שנית, הפעם למועד לא ידוע. היא נימקה זאת בהתנגדות האוצר, מבלי לפרט מהי. במקביל התברר שכחלון ואמסלם נפגשו בשבוע שעבר וסיכמו להקים ועדה לבחינת החוק, שתמפה את הדיירים הזכאים ותקבע את גובה הפיצוי.

 

אולם ח”כ יונה טען שהמפגש לא תועד ומהות הוועדה לא ברורה והחליט להעלות את הצעת החוק לקריאה טרומית גם בלי הסכמת ועדת השרים. עד לרגע האחרון נעשו ניסיונות לדחות את ההצבעה, אך הקואליציה ויונה לא הגיעו לפשרה. כעת החוק ימתין חצי שנה עד שיעלה שוב.

 

"ממשלת ישראל שוב מסירה את אחריותה מתושבי שכונת הארגזים”, מסר יונה, שהוסיף כי “העובדה הפשוטה והמקוממת היא שח”כ אמסלם הצביע נגד הצעת החוק שהוא בין יוזמיה. אין סתירה בין הצעת החוק לבין המאמצים שלכאורה נעשים מול משרד האוצר להסדיר את מעמדם של התושבים”. אמסלם הגיב כי “המעשה של יונה חצוף ונועד לקדם את מעמדו הפוליטי על חשבון הדיירים. הבהרתי לו שאין טעם להעלות את ההצעה כי הגענו לסיכום עם שר האוצר על ועדה מקצועית בשיתוף הדיירים שתציג את מסקנותיה תוך 45 יום”.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x