שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן עולמי

אנליסטים בקנדה: "שוק הנדל"ן הוא בועה גדולה - וזה ייגמר בבכי"

לפי נתוני הבנק המרכזי, מחירי הבתים בוונקובר ובטורונטו האמירו ב-30% וב-15% בהתאמה בחודש מאי. "המסיבה עומדת להגיע לקיצה"

שירות כלכליסט 09:4818.06.16

שוק הנדל"ן לדיור בקנדה הולך ומתחמם. על פי נתוני הבנק המרכזי של קנדה, מחירי הבתים באזור ונקובר רבתי זינקו ב-30% בחודש מאי האחרון לעומת החודש המקביל אשתקד. זאת לעומת עלייה של 5% בסוף השנה שעברה. מחירי הבתים באזור טורונטו רבתי צמחו ב-15% לעומת אותה התקופה אשתקד, לעומת 10% בשנה הקודמת.

 

בהצהרה שפורסמה על-ידי הבנק המרכזי של קנדה, הזהיר הבנק שרוכשים המבקשים לקנות בתים באזור ונקובר או טורונטו צריכים להיות מודיעים לכך שיש סיכוי שהמחירים לא ירשמו עליות דרמטיות נוספות, בהינתן נתוני היסוד הכלכליים של המדינה.

 

"כנראה שעל רוכשים פוטנציאליים והבנקים שלהם לא להסיק מסקנות מביצועיו הנוכחיים של שוק הנדל"ן לגבי העתיד, בעת שהם שוקלים עסקה", אמר נגיד הבנק המרכזי של קנדה סטפן פולוז בהצהרה.

 

טורונטו, קנדה טורונטו, קנדה

 

דברים אלו מדאיגים את האנליסטים. "זוהי בועה. בועה מאד גדולה. וזה ייגמר בבכי", כתב בהודעה למשקיעים האנליסט הראשי לשוקי אמריקה הצפונית ב"קפיטל אקונומיקה", פול אשוורת'.  . הוא מצביע על כך שהעליות במחירי הבתים באזורים אלו "עולים בהרבה" על אלו שנרשמו בשיאה של בועת הנדל"ן של ארה"ב. בתוך כך, בנק TD הביע חששות דומים, והזהיר כי שוקי הנדל"ן בטורונטו ובוונקובר "בשלים לתיקון" וש"המסיבה עומדת להגיע אל קיצה".

 

אולם, כפי שקורה לעיתים קרובות כשמדובר בבועות - קשה לצפות בדיוק את רגע ההתפוצצות. אשוורת' עצמו מודה שכבר ב-2011 החלו הוא וצוותו להתריע בפני קריסה בשוק הנדל"ן. אולם הוא בכל זאת מתריע כי כאשר יחלו המחירים בטורונטו ובוונקובר לצנוח, עלולות הציפיות לירידות נוספות להיות בבחינת נבואה המגשימה את עצמה, בדיוק כפי שמתרחש כעת עם עליות המחירים הנוכחיות.

 

"אין לנו מושג עד כמה יצנחו המחירים, אולם אנו מדגישים שהקשר בין ירידה במחירים וחדלות פירעון על משכנתאות אינו ליניארי כמו שהבנק המרכזי של קנדה סבור. אם יירדו המחירים ב-20% בשווקים מנופחים אלו, הדבר ידחוף את הרוכשים עמוק לתוך אקוויטי שלילי, וישנה סכנה שהמעגל הסגור של ירידה במחירים-הפקעת בתים יהיה כזה שיזין את עצמו", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x