$
חדשות נדל"ן

חג'ג' זכתה בקרקע בת"א במחיר הגבוה ב-139 מיליון שקל מהערכת השמאי

שמאי שהעריך את הקרקע ברחוב איינשטיין בגוש הגדול קבע כי היא שווה 255 מיליון שקל ואילו חג'ג' זכו בהתמחרות תמורת 389 מיליון שקל לפני מע"מ, סכום אשר על פי הערכות אינו משתלם בתנאים הנוכחיים

דותן לוי 18:4501.06.16

קבוצת חג'ג', בשליטת האחים צחי ועידו חג'ג' זכתה בהתמחרות על קרקע ברחוב איינשטיין בגוש הגדול בת"א במחיר של כ-389 מיליון שקל לפני מע"מ.

 

 

לקרקע הוגשו בשלב ראשון 4 הצעות סביב 200 מיליון שקל, ואילו בהמשך הוגשה הצעה נוספת בגובה של כ-250 מיליון שקל שהשופט אישר לכלול אותה למרות שהגיעה באיחור. בסופו של דבר הגיעו להתמחרות גם חברות כמו נתנאל, שולץ וקרן ריאלטי אך כאמור חג'ג' גברה. הקרקע נמכרה בסכום נמוך משמעותית מהערכת השמאי אריה קמיל ממשרד קמיל טרשנסקי שעמדה על 255 מיליון שקל.

 

הסיבה שהקרקע הגיעה לכינוס ונבחר לה מנהל מיוחד – משרד עו"ד בועז רווה היא ריבוי הבעלים בה שעמד על מעל 30 בעלים פרטיים, מה שהקשה על קידום בנייה במקום. מדובר בחלקה בשטח של 7,300 מ"ר שנקראת חלקה 16 כאשר המגרש התכנוני הוא מגרש 35 וממוקם בחלקו המערבי של רחוב איינשטיין על הגבול עם שדה דב.

 

לפי השמאות, זכויות הבנייה לקרקע לפי התב"ע הקיימת מאפשרות לבנות שני בנייני מגורים בני עד 12 קומות מעל 2 קומות מסחר אשר יכללו 41 דירות כל אחד ו-1,875 מ"ר מסחר. גם עם חישוב והפחתת חלק המסחר מהתב"ע יוצא כי המחיר שהוצע גבוה משמעותית מהמקובל באזור זה ומשקף עלות קרקע ליח"ד של מיליוני שקלים. בתוך כך, הערכות הן כי חג'ג' ידרשו ויקבלו זכויות בנייה גבוהות בהרבה מאלה שמספקת התב"ע ולכן גם "הרשו" לעצמם להציע מחיר כה גבוה.

מימין: צחי ועידו חג'ג' מימין: צחי ועידו חג'ג' צילום: טל צ'יקורל

 

להצעה של חג'ג' יש גיבוי גם בדו"ח השמאות אשר לפיו ניתן יהיה לקבל זכויות דומות לאלה שניתנו במגרשים צמודים הגבוהות משמעותית מזכויות הבנייה הנוכחיות. לפי השמאות, הרח"ק (רצפה חלקי קרקע) שהינו המונח המשקף את זכויות הבנייה במגרש לפי יחס של מ"ר בנוי לגודל המגרש עומד במקרה זה עומד על 3.5, בעוד המצב המוצע על ידי העיריה לפי

תוכנת המתאר ת"א 5000 לאזור זה מבקש להגדיל את הרח"ק ל-6, כלומר ניתן יהיה להקים על הקרקע עד 212 יח"ד בגדלים שונים וכ-3,000 מ"ר של מסחר. במקרה זה מדובר על מגדלים של כ-25 קומות. יש לציין שלפי הערכת השמאות שווי מ"ר באזור זה מוערך ב-37,500 שקל ושווי ראוי למ"ר משרדים ברמת גמר עומד על 16,500 שקל.

 

לקבוצת חג'ג' יש היסטוריה של רכישות באזור זה, עם רכישה של מגרש באיינשטיין 36 המיועד ל-3 מגדלים ומסחר אשר נרכש על ידם ב-2010 בתמורה ל-101 מיליון שקל. כמו כן נרכש על ידה מגרש ברחוב איינשטיין 33 ב', בתמורה לכ-120 מיליון שקל עליו מתוכננים להיבנות שני מגדלים וקומת מסחר.

 

מקבוצת חג'ג נמסר: "מזה שבע שנים קבוצת חג'ג' בונה את רחוב איינשטיין בגוש הגדול, מתוך תפיסה של רחוב מסחרי שמתנהג כקניון רחוב אחד. הקבוצה מחזיקה בפועל במרבית הרחוב ותמשיך לפעול לרכישת החלקים החסרים להגשמת החזון להקמת קניון הרחוב הגדול והמושקע ביותר בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x