$
חדשות נדל"ן

האוצר יעניק ערבות לבנקים לטובת מימון משכנתאות בפרויקטי מחיר למשתכן בעפולה ובלוד

כחלון פנה ליו"ר ועדת הכספים ודרש להעמיד ערבות בהיקף של 550 מיליון שקל; חברת "דירה להשכיר" תהיה אחראית לליווי הפרויקטים

דותן לוי ואביב גוטר 15:3418.05.16

המדינה יוזמת מהלך למתן ערבות בגובה 550 מיליון שקל לבנקים על מנת לאפשר מתן משכנתאות לרוכשי דירות במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן בלוד ובעפולה.  

 

שר האוצר משה כחלון פנה במכתב ליו"ר ועדת הכספים משה גפני כדי לאשר מסגרת ערבות מדינה לטובת פרוייקט "מחיר למשתכן" שכבר יצא לדרך בעפולה ובלוד. הערבות תבטיח כי קבלנים שזכו במכרזי מחיר למשתכן יבוקרו באופן שוטף על ידי חברת דירה להשכיר בהיבט הפיננסי, כך שבפועל באמצעות הליווי והפיקוח לאורך הפרויקט שיבוצע על ידי רואי חשבון ועורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות יקטן הסיכון.

מימין: משה כחלון וראש עיריית לוד יאיר רביב, בהנחת אבן הפינה לפרויקט מחיר למשתכן בלוד מימין: משה כחלון וראש עיריית לוד יאיר רביב, בהנחת אבן הפינה לפרויקט מחיר למשתכן בלוד צילום: דוברות עיריית לוד

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע, המדינה תעמיד את הערבויות הנדרשות ובכך פותרת את בעיית המשכנתאות ובקרוב יוכלו 630 הזוכים לפנות לבנקים למשכנתאות עבור נטילת הלוואה. הערבות תינתן לבנקים עבור הקבלנים אשר יפקחו וילוו לאורך הפרויקט ע"י רואי חשבון, עורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות החברה הממשלתית דירה להשכיר.

 

נזכיר, כי בחודש אפריל האחרון נודע כי הבנקים לא מוכנים להעניק משכנתאות לרוכשי דירות בפרויקטים במסגרת מחיר למשתכן בעפולה ובלוד. לאחר הזכיה, נודע כי הקבלנים הזוכים לא מתכוונים לקחת ליווי בנקאי לפרויקטים, ולמרות שלפי החוק ניתן להעניק משכנתאות גם לפרויקטים ללא ליווי הבנקים סירבו בטענה שהמחירים הנמוכים בהם זכו הקבלנים במכרזים לא מותירים שולי רווח מספקים, כך שכל טעות בפרויקט עשויה לגרור אותו להפסדים. יש לציין כי בפרויקטים רגילים כאשר יש ליווי בנקאי הבנקים דורשים מהיזם להציג להם רווח יזמי של 15%-20% מה שמבטיח כי גם במקרה של טעות בניית הפרויקט יסתיים.

 

במכתב של כחלון לגפני נכתב, "חוק המכר קובע מספר חלופות שמטרתן להבטיח את השקעתם של רוכשי דירות. חלק מהקבלנים אשר זכו במכרזי "מחיר למשתכן" בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי מתאגיד בנקאי לפרויקט הבניה שאותו התחייבו לבנות, אלא הסתפקו בחלופה אחרת הקבועה בחוק המכר, שלפיה ניתן להבטיח את השקעותיהם של רוכשי הדירות בפרויקט באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם.

 

לאחרונה, הובא לידיעתנו כי על אף האפשרות לרישום הערת אזהרה כאמור, המהווה חלופה אפשרית על פי חוק המכר, בהיעדר בטוחה מסוג ערבות חוק מכר או ביטוח, נוצר פער בין מועד העמדת המשכנתאות על-ידי הבנקים לבין תזרים הפרויקט, כך שהרוכשים אינם מסוגלים לשלם לקבלן את תמורת הדירה במועד שיאפשר מימוש של חוזה רכישת הדירות ובנייתן. פתרון הבעיה הכרחי למימוש הפרויקטים בהם נבחרו קבלנים לביצוע העבודות, עבור רוכשי דירות אשר זכו בהגרלות וממתינים למימוש זכאותם. לפיכך, החלטתי לתת ערבות מדינה לבנקים אשר תתממש במקרה שבו פרויקט הבניה לא יושלם. לאור האמור לעיל, הנני מבקש את אישור ועדת הכספים למסגרת ערבות מדינה לבנקים בגין פרויקטים בתכנית "מחיר למשתכן" בלוד ובעפולה בהיקף של 630 יחידות דיור ובסכום של עד 550 מיליון שקל."

  

באוצר ציינו, כי ועדת הכספים צפויה לדון בנושא ולאשר אותו כבר בימים הקרובים.

 

עוד אמר כחלון, "המדינה מעניקה גב מלא לתכנית מחיר למשתכן ומקדמת אותה בכל הכח ובכל האמצעים הנדרשים. לא נאפשר כל פגיעה בזוגות הצעירים שמשוועים לקורת גג. מדובר במטרה בעלת חשיבות ציבורית מסדר ראשון להורדת יוקר המחייה וצמצום אי השוויון בחברה הישראלית"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x